Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Rada ohledně duševního vlastnictví

08. říj 2012 16:18 #98424
Odpověď od Ondřej Hlaváč
Začátečník
Tam to zcela závisí na tom, jaká byla smlouva. I když jsi dodal přesné zadání, autorem pluginu je stále programátor a tudíž je jasné, že s pluginem nemůžeš nijak disponovat. U konkrétního případu by se dále daly uvažovat ještě dvě možnosti - spoluautorství (což se může dost blbě prokazovat) a použití něčeho, na co máš autorské právo ty (algoritmus, ...).
Tahle se ale bavíme značně teoreticky, nicméně z praxe uvedu, že jsem si jako programátor u všech svých věcí pro Joomlu vždy ponechal autorská práva a to až na jednu výjimku, kde smlouva byla postavena včetně autorských práv.
A o to jde. Základem je smlouva, kde se musí jasně specifikovat, co objednáváš. A pak nebudeš mít problém. Takhle zpětně nemáš asi šanci (ale třeba se pletu - neznám podrobnosti).

08. říj 2012 16:28 #98425
Odpověď od prontik
Zkušený uživatel
Ono to je dosti slozite s tema smlouvama, kdyz se bavime o mezinarodni spolupraci.

A ja to ted nijak nehrotim. Proste bud se ted domluvime nebo ne.
Priste se s tim srat nebudu a hned na zacatku si domluvim bud mi umozni volne nakladani a nebo bye bye.... napise mi to nekdo jiny.

Kazdopadne dik za nazory.

Joomla je jako puzzle. Stačí vědět jak ty dílky k sobě poskládat.

08. říj 2012 21:20 #98444
Odpověď od HonzaG
Moderátor
No trochu záleží jakou jste podepsali smlouvu, ale předpokládám, že žádnou.

V každém případě je podle mně dílo Tvoje - byl jsi v danou chvíli zaměstnavatel. Dokonce bych řekl obráceně, že on to dílo nemůže dále nabízet.

HonzaG

::: Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci... :::

08. říj 2012 21:32 #98445
Odpověď od HonzaG
Moderátor
Přátelé s dovolením napíšu ještě jednu rekaci, trochu jsem si nevšiml, že diskuze je starší.

Z pohledu Prontika záleží, jak je věc postavená:
Dodal zadání, popis funkce prostě vše a "programátor" přesněji řečeno kodér, protože jistě psal skripta v PHP jen nakódoval zadané věci? V Hudební branži (viz pšedešlé příklady) zapsal do not motiv, který Prontik dodal? - Troufám si tvrdit, že by u soudu "programátor" neuspěl.

A pak je tu ta krásná věc - a to typ smlouva. Pokud by byla smlouva smlouva o dílo = smůla. Pokud dohoda po provedení práce, tak je Prontik zaměstnavatel a z tohoto pohledu je dílo jeho.
A ještě je tu slovíčkaření - co je na faktuře. Fakturuji Vám práci (vytvoření), nebo fakturuji Vám komponentu pro CMS Joomla xxx? - protže v tom prípadě tu máme virálnost licence a jsme u GNU GPL.

Takže prostě je tu mnoho aspektů a záleží na přesném posouzení situace případně o zvolení vhodné strategie, jak být chytřejší, než chytrolín

HonzaG

::: Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci... :::

08. říj 2012 22:11 #98448
Odpověď od Cony
Moderátor

A ještě je tu slovíčkaření - co je na faktuře. Fakturuji Vám práci (vytvoření), nebo fakturuji Vám komponentu pro CMS Joomla xxx? - protže v tom prípadě tu máme virálnost licence a jsme u GNU GPL.


Nemyslím že totoje případ virálnosti. To by byl pokud by se jednalo o úpravu CMS Joomla! nebo jiné GNU/GPL komponenty. GNU/GPL neovlivňuje další komponenty/rozšířenípro Joomlu, ty mohou být pod jinou licencí. Takže toto by mohlo sand platit jedině pokud by na faktuře bylo něcove smyslu Instalace a úprava CMS Joomla!

Je asi pravda, že záleží zda to byla smlouva o dílo, zaměstnanecký poměr nebo něco jiného, ale ať už to bylo jakkoliv autor je programátor, pokud se nebavíme o spoluautorství zadavatele, nebo pokud autorská práva nepostoupil. Těžko říct zda programátor zapsal do not motiv, nebo motiv vytvořil na základě zadání Vytvoř hit, to si musí prontik vyjasnit sám se sebou a s programátorem.

A být chytřejší než chytrolín :-) To mi, vzhledem k nedostatku informací, přijde trochu zaujaté, to by si kdekdo mohl nárokovat např. MS Windows, protože přeci na Helpdesku tenkrát napsal, ať udělají lepší Malování, a oni ho teď udělali :-) (přehnaný příklad, nechytejte mne za slovo)

08. říj 2012 22:18 #98450
Odpověď od HonzaG
Moderátor
:-) No já to vidím právě z pohledu toho, kdo tu práci rozdává. Jsem trošku vysazený na "programátory", kterým musíš stát za zadkem, aby práci po sobě otestovali apak se tváží, že je všechno jejich:-) Prostě to nemá mrád. Ale to je můj problém.

Život mně už poučil a právníka na na předvolbách v telefonu.

Jen na okraj - i dohoda o provedení práce se dá sjednat ústně nebo mailem.

::: Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci... :::

Powered by Fórum