Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Rada ohledně duševního vlastnictví

09. říj 2012 16:21 #98466
Odpověď od Cony
Moderátor
Dodatek: pokud jsem to dobře pochopil, jediná vyjímka by mohla být, pokud by ne GPL rozšíření bylo použito v rámci nějakého hostovaného řešení, tedy nedistribuováno. V případě prontika by to asi bylo v situaci, kdyby web běžel na serveru programátora, a on to rozšíření instaloval na tomto serveru, nicméně by jej jiným způsobem nedistribuoval (neprodával k použití na jiném serveru). Uff z právničiny jde hlava kolem :cheer:

09. říj 2012 16:38 #98467
Odpověď od Svatopluk Vít
Moderátor

Cony napsal: V podstatě je tedy toto odpověď a pádný argument pro prontika - plugin by měl být GNU/GPL, můžete jej tedy dále šířit.


Není to tak jednoznačné - pokud se autor obrátí na soud a prokáže, že jeho doplněk není dílo odvozené a tudíž nemusí být šířen pod GNU GPL, nebude fungovat princip virálnosti a prontik narazí...

I to v těch diskuzích najdete. Vše stojí a padá na té definici "odvozeniny". Existují právní výklady podporující obě varianty (odvozenina vs samostané dílo - neodvozenina). Pak už opravud je to jen na soudu.

V této chvíli by asi bylo nejlepší přelicencovat Joomlu!, ale není to tak jednoduché.

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

09. říj 2012 16:58 #98468
Odpověď od Cony
Moderátor
Pravda je, že jsem těch několik tisíc příspěvků nepročetl :) , ale např. výklad zde bych chápal, že jakmile rozšíření používá volání funkcí z Joomla, nebo naopak, jedná se o jeden "celek" (ucelený program) a pak i modul musí být GPL. Proti tomu těžko bude kdo co vymýšlet. Navíc, pokud se v tomto případě jedná o plugin pro AcyMailing, který je také pod GNU/GPL (i když jeden čas nebyl).

Každopádně změna licencování Joomly by asi byla nasnadě, myslím že plno vývojářů pro Joomla toto ani netuší, je to poměrně dosti omezující...

09. říj 2012 17:02 #98469
Odpověď od prontik
Zkušený uživatel
Teda npasali jste hromadu zajimavych veci. Jsem teda zjistil, ze mam festovni nedostatek vedomosti v tomto smeru. Asi si o tom neco prectu, az doctu knizku o php.

Situaci jsem popsal.
Neni smlouva, neni faktura a neni zatim ani zaplaceno.

Me by zajimalo co by jste delali na mem miste. Protoze me to stve, ze jsem se s nim takto "zasekl" a taky na tento plugin ceka cca 100 lidi.

Joomla je jako puzzle. Stačí vědět jak ty dílky k sobě poskládat.

09. říj 2012 17:10 #98470
Odpověď od Cony
Moderátor
Také jsem zjistil své mezery :-)

100 lidí - tím myslíte 100 klientů? Pak bych asi neváhal, nabídl programátorovi částku vyšší, s tím že bude souhlasit s distribucí. Na 100 klientech se Vám 200 USD musí vrátit mnohokrát...

09. říj 2012 17:16 #98471
Odpověď od Svatopluk Vít
Moderátor

prontik napsal: Me by zajimalo co by jste delali na mem miste. Protoze me to stve, ze jsem se s nim takto "zasekl" a taky na tento plugin ceka cca 100 lidi.


V tuto chvíli je právo na jeho straně, protože ON rozhoduje o tom, pod jakou licenci kód vydá. Z vaší strany může přijít argument, že by to mělo být GNU GPL. Já chápu, že on se bude bránit.

Pokud se dohoda nepodaří (to jest nevydá doplněk jako GNU GPL), můžete jít do soudní pře a v tuto chvíli nebude výsledek jasný. Pokud jej pod GNU GPL nevydá, můžete jej ještě nahlásit přes OSM jako porušení GNU GPL licence Joomly. Obě řešení jsou dost radikální.

Pokud se bude chtít domluvit, vydá kód pod GNU GPL, může jej prodávat, ale nemůže omezit ničí právo na distribuci kódu. Takže vlastně pak daný doplněk "prodá" jen jednou, protože vy si jej dáte na stránky a řeknete - pojďte ke mně a stáhněte si to. Je to právně v pořádku. Na druhou stranu si myslím, že se najde docela dost "kupců", kteří budou cenu brát jako ocenění práce autora.

V tuto chvíli je jakýkoliv vývojář v dost velké nevýhodě. Můžete třeba uspořádat sbírku na autora tj. požádat těch 100 čekajících o dobrovolnou sbírku, ze které zaplatíte těch 200 USD či něco navíc. I peníze jej můžou donutit vydat to jako GNU GPL bez okolků...

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

Powered by Fórum