Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Rada ohledně duševního vlastnictví

09. říj 2012 19:00 #98476
Odpověď od Ondřej Hlaváč
Začátečník
Co tedy dělat? Zkusit argumentovat tím, že to je odvozenina a musí tedy plugin uvolnit jako GNU/GPL. Já osobně používám výklad, že to odvozenina není, ale nejsem si jist, že bych to dokázal obhájit. Zvláště pokud to třeba dám do protikladu LGPL.

09. říj 2012 19:27 #98478
Odpověď od Cony
Moderátor
Ono těch porušení přesného výkladu GNU GPL mezi rozšířeníma pro Joomla! bude asi více, ale na druhou starnu se není čemu divit. Ono být programátor, udělat super rozšíření, prodat ho někomu za cca 30EUR (to je tak běžná cena těch "větších" rozšířeních) a pak jen koukat jak ten první zákazník o vystaví na své webu za polovinu a díky známější stránce na tom vydělává tak bych asi splakal :-) (a to by klidně mohlo nastat a není to porušení ničeho, jen normálního myšlení).

Na programátora bych každopádně moc netlačil, nebo se může naštvat a nic nakonec nevydat :-)

12. říj 2012 11:04 #98647
Odpověď od Svatopluk Vít
Moderátor
Druhé dějství - po hledání na všemožných fórech jsem se dostal k tomu, že je zde definice toho, kdy musí být doplněk šířen jako GNU GPL (pokud je Joomla GNU GPL). Nejsem ovšem programátor a proto se ptám zkušenějších :

If a program released under the GPL uses plug-ins, what are the requirements for the licenses of a plug-in?


It depends on how the program invokes its plug-ins. If the program uses fork and exec to invoke plug-ins, then the plug-ins are separate programs, so the license for the main program makes no requirements for them.

If the program dynamically links plug-ins, and they make function calls to each other and share data structures, we believe they form a single program, which must be treated as an extension of both the main program and the plug-ins. This means the plug-ins must be released under the GPL or a GPL-compatible free software license, and that the terms of the GPL must be followed when those plug-ins are distributed.

If the program dynamically links plug-ins, but the communication between them is limited to invoking the ‘main’ function of the plug-in with some options and waiting for it to return, that is a borderline case.


Kterou metodu používají doplňky v Joomle? Kdo to ví?

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

12. říj 2012 12:37 #98651
Odpověď od Cony
Moderátor
No ono na PHP toto není úplně vztažitelné, ale nejblíže to bude asi druhému nebo třetímu případu, v závislosti na konkrétních funkcích. Ve většině případů to bude spíše druhý případ, protože plugin / modul / komponenta využívají funkce a třídy Joomly, a sdílejí s ní některá data.
Teoreticky nějaký plugin, který např. loguje přístupy do souboru, nebo něco na způsob, kdy neovlivňuje výstup Joomly, by mohl být třetí případ, ale zase Plugin je vždy odvozen od základní třídy, která je součástí Joomly, stejně tak modul a komponenta používající MVC model, takže spíš vše bude spadat do druhé varianty...

15. říj 2012 13:20 #98761
Odpověď od Ondřej Hlaváč
Začátečník
Ano, na tento výklad jsem kdysi narazil, právě když jsem si zjišťoval podrobnosti o LGPL a proto jsem ji stavěl do protikladu. Moc díky za konkrétní uvedení.
Dle tohoto výkladu musí být (skoro) všechny rozšíření pro Joomlu uvolněny pod GNU/GPL, jelikož využívají framework Joomla. Už jen to, že třeba podědíte JView, vytvoří takto úzkou vazbu. Musel by to tedy být opravdu zcela nezávislý, samostatně spustitelný kód.
Myslím, že by to mohl být velmi dobrý argument na vývojáře (a budu doufat, že s ním za mnou nikdo nepřijde :-)).
Jen ještě taková perlička na konec. K čemu asi slouží kolonka License na extensions.joomla.org?

15. říj 2012 15:57 #98770
Odpověď od Svatopluk Vít
Moderátor
Pro mne osobně je to schovávání se za něco. Buď jsem dal jasné prohlášení (tj. jakýkoliv doplněk musí být GNU GPL) a pokud to někdo nedodrží, jdu po něm. Může po něm jít jen OSM jako držitel práv k Joomle.

Druhým dechem dodávám, že tím vlastně dokážu zlikvidovat "své" vývojáře, protože jim odstřihnu jejich business model, což samozřejmě Joomla (skrz OSM) nechce. A i to chápu.

Máme tady model, kdy OSM říká : vše musí být GNU GPL. A vývojáři říkají : ne. A to je všechno. Nic se neděje. Někdo má pravdu, ale zcela zjevně se nikomu nechce jít do střetu. Může to totiž vyřešit jen soud. A muselo by se udělat soudní řízení s každým vývojářem extra. Je to běh na dlouhou trať. Takže je to neřešitelné.

Není to nelegální, jen to není v souladu s licencí. A tohle nikdo RYCHLE nevyřeší (či zda vůbec). A pokud se to rozhodnete řešit sami (bez OSM), můžete být potrestáni mnohem více, než vývojář, nedodržující GNU GPL.

GNU GPL prostě v tomto případě nefunguje, ale zároveň nemáte možnost se proti tomu bránit. Respektive máte, ale musíte tahat za ty správné nitky, takže se vlastně nemůžete bránit.

Nejde to vyřešit. Nijak. A není to správně...

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

Powered by Fórum