Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Rada ohledně duševního vlastnictví

08. říj 2012 22:20 - 08. říj 2012 22:21 #98451
Odpověď od prontik
Zkušený uživatel
Neexistuje zadna smlouva, zadna faktura nic. Byla to domluva jen slovni (zahranicni programator). Proste jsem jej kontaktoval, protoze vim, ze podobnou vec pro jinou komponentu udelal (acyMailing+AdsManager) a zeptal se ho, zda pro me za 200 USD napise plugin, ktery bude umet propojit AcyMailing komponentu s komponentou pro Autobazar (EXPAutos). S cenou souhlasil.

Nasledne jsem mu poskytl komponentu EXPAutos a sdelil mu jak presne to ma fungovat ten plugin (princip fungovani, moznosti ruznych modu, atd.)

Tim to skoncilo a on mi posilal behem nekolika tydnu verze. Ja je testoval a rikal jsem mu co zmenit, kde je jaka chyba, co pridat a kam, atd.

Tak jsme se dostali k finalni verzi, kdy obsahovala vse co jsem mu rekl ze obsahovat ma, nacez jsem jej pozadal o povoleni k distribuci. Odpovedel, ze ji muzu pouzit jen ja ale nesmim ji ani prodavat ani volne nabizet ke stazeni.

Takze ted nevim jak s nim dal. Proto se ptam jak s tim nalozit.

Dneska mi poslal tohle
"Anyway, if you really want to publish the plugin on your site, you have to insert this link:.....Nasleduje affiliate link na AcyMailingKomponentu....If, and only if, customers use the link to buy acymailing enterprise or businness, they can receive the "expautos mailing plugin" for FREE. They have to send me their "acymailing purchase ID", so I can check if they are among my affiliate users. I'll share the revenue with you."

Celkem usmevne, abych mu delal ksefty na mem webu

Joomla je jako puzzle. Stačí vědět jak ty dílky k sobě poskládat.

08. říj 2012 22:31 #98452
Odpověď od Cony
Moderátor
honzag:

Jsem trošku vysazený na "programátory", kterým musíš stát za zadkem, aby práci po sobě otestovali apak se tváží, že je všechno jejich:-)

Pochopil jsem :-) Ono zas ale i z druhé strany lze často narazit na "chytrolíny", kterí přijdou se zadáním typu "udělejte mi fotogalerii" a pak ve finále chodí a říkají že je to vlastně celý jejich, a mají pocit že tímpádem už programátor nemůže nikdy nikomu fotogalerii udělat :-)

prontik:
Nevím, opravdu se neodvažuji posuzovat Váš podíl na vytvoření toho pluginu, na jedné straně je samozřejmě nápad a vymyšlení funkčnosti, na druhé straně realizace a vymyšlení technického řešení. Bohužel pokud nemáte jasně dopředu stanovená pravidla, nejlépe písemně, asi bych to dále neřešil. Bylo by to o soudech, navíc zahraničních, za ty peníze a nervy asi 200 USD nestojí. Pokud by Vám šlo opravdu o ten plugin a možnost jeho distribuce nechte si ho napsat znovu od někoho jiného :-)

08. říj 2012 23:01 #98455
Odpověď od prontik
Zkušený uživatel
Ale on neni zadny hajzlik. S nim se jedna dobre. Ja si myslim, ze ho zlomim, jen nevim jak presne to uchopit a podat mu to, abych ho zlomil.

Joomla je jako puzzle. Stačí vědět jak ty dílky k sobě poskládat.

09. říj 2012 14:16 #98463
Odpověď od Ondřej Hlaváč
Začátečník
Podle té odpovědi to trochu na "hajzlíka" vypadá, ale neznám. Tady je to opravdu jen o dohodě, protože pokud nemáte stanoveno předem jinak, autor je on (čímž zásadně nesouhlasím s honzagem).

09. říj 2012 15:10 #98464
Odpověď od Svatopluk Vít
Moderátor

honzag napsal: A ještě je tu slovíčkaření - co je na faktuře. Fakturuji Vám práci (vytvoření), nebo fakturuji Vám komponentu pro CMS Joomla xxx? - protže v tom prípadě tu máme virálnost licence a jsme u GNU GPL.


Ano, tak to je. GNU/GPL je "sviňa"...

Vše se točí kolem jednoho slova a to "odvozenina". Kdysi jsem na toto téma sepsal blogový zápisek . Situace vůbec není jistá a aby se zjistilo co a jak, muel by se někdo soudit.

Cony napsal: Nemyslím že totoje případ virálnosti. To by byl pokud by se jednalo o úpravu CMS Joomla! nebo jiné GNU/GPL komponenty. GNU/GPL neovlivňuje další komponenty/rozšířenípro Joomlu, ty mohou být pod jinou licencí.


Špatně, i rozšíření musí být vydávána jako GNU GPL (dle vyjádření Joomla! vývojářů). Rozlouskne to jenom soud (zda můžete rozšření vydat i pod ne GNU/GPL) a na vás pak bude dokázat, že nejde o odvozeninu Joomly.

Druhá věc ovšem je, že to Joomla! tým toleruje tj. ne GNU/GPL rozšíření pro Joomlu.

AndrewHlavac napsal: Podle té odpovědi to trochu na "hajzlíka" vypadá, ale neznám. Tady je to opravdu jen o dohodě, protože pokud nemáte stanoveno předem jinak, autor je on (čímž zásadně nesouhlasím s honzagem).


I já se k tomu přikláním. Pokud vím, tak řada firem dokonce podepisuje se zaměstnanci speciální dodatky o tom, že cokoliv vytvoříte na firemním zařízení a v pracovní době, je automaticky majetkem firmy. Jinak je to totiž vaše. Ale tohle tady bylo řečené už vícekrát - chce to vyřešit dopředu.

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

09. říj 2012 16:13 #98465
Odpověď od Cony
Moderátor

Špatně, i rozšíření musí být vydávána jako GNU GPL (dle vyjádření Joomla! vývojářů). Rozlouskne to jenom soud (zda můžete rozšření vydat i pod ne GNU/GPL) a na vás pak bude dokázat, že nejde o odvozeninu Joomly.

Máte pravdu, a abych se přiznal je to pro mne novinka. Vždy jsem měl za to, že rozšíření mohou být pod jinou licencí, nicméně zde je jasně řečeno že nikoliv. Zajímavé je, že se to vztahuje i na kód šablon, tedy ne na obrázky, animace apod. v šabloně použité, ale na samotný kód ano.

Pro dlouhé večery si lze pročíst diskusi zde a její pokračování zde a zde . Vývojáři v podstatě zvažovali prohlášení rozšíření za "samostatné aplikace", které by tedy nedědili GPL, výsledkem je ale zřejmě nutnost GNU/GPL pro vše co se Joomly jen dotkne :-)

V podstatě je tedy toto odpověď a pádný argument pro prontika - plugin by měl být GNU/GPL, můžete jej tedy dále šířit.

Powered by Fórum