Přihlásit se
První várka několika tipů a triků hlavně pro začátečníky.
Různé souhrny rad, tipů a triků vycházejí pro kde co. Od windows po redakční systémy. Někdy mají za úkol přinést něco nového, co zlepší zaběhnuté standardy, někdy proto, aby se shrnulo vše co je již zodpovězeno, aby se staly pomůckou pro ty, co jsou v začátcích.
1. Jak přeložit do češtiny dny a měsíce v datu o vytvoření stránky - Názvy dnů a měsíců se zjišťují přímo na php serveru, tedy si je ručně nikde nemůžete přeložit. Situace je ale lepší než se zdá. V hlavním nastavení Mamba, v záložce lokalizace je volba Lokalita země. Tam stačí zapsat „cech“ v případě windows serveru,nebo „cz_CZ“ v případě Linuxu. A je hotovo.
2. Jak přepsat nadpisy nad menu, novinkami, hledáním a dalšími moduly stránek? - Další jednoduchá záležitost, dá se však lehce přehlédnout, stačí si v administraci otevřít Moduly -> Stránka modulů a vybrat příslušnou položku. V jejím nastavení najdete položku nadpis která se libovolně editovat včetně jejího kompletního skrytí. Jsou zde taky další nastavení odlišné pro různé moduly.
3. Co je to wrapper ? - PC translator mi prozradil, že česky znamená wrapper „balič“. Nevím co to má s jeho funkcí společného ale budiž  Slouží k zobrazení externí stránky přímo v Mambu. Prostě zůstanou veškerá menu atd. a v prostoru vlastního obsahu se zobrazí kýžená stránka.
4. Jak vložím do článku obrázek ? - Pro tuto situaci máme dvě možnosti. Některé wysiwyg editory mají už integrovanou funkci ImageManageru, kterým se dají velmi intuitivně a snadno vkládat obrázky plus jejich různá nastavení, například editor mosCE, o kterém už tady na mamboportalu je článek, ImageManager má,a je to nedocenitelná pomoc. Standardní editor dodávaný s mambem takové vylepšení nemá a tak je to řešeno jiným způsobem. Mambo má svou funkci „MosImage“, její ikonku najdete ve wysiwyg editoru při psaní článků,po kliknutí na ni se do textu vloží značka „“, teď stačí v pravé části stránky, na záložce obrázky přidat zvolený obrázek a na místě „“ se po publikování zobrazí obrázek. Takto lze vložit libovolné množství obrázků. Řešení ImageManagerem je ale nesrovnatelně přehlednější.
5. Rozdíl mezi komponentou, modulem a mambotem - Při prvním setkání s mambem mi rozdíly úplně jasné nebyly. Teď už to je doufám lepší a snad vám to dokážu osvětlit.
MAMBOT je součást systému Mamba, která podporuje jeho fungování a zvyšuje komfort při administraci. Příkladem mambotu je např. wysiwyg editor,funkce pro hledání nebo také funkce mosImage.
MODUL je součást Mamba, která slouží pro předávání informací. Tedy například zobrazení novinek na hlavní stránce, menu, statistiky, ankety a další. Zvyšuje tedy komfort při prohlížení na webu. Existují také moduly administrátora, také mají informativní charakter, ale ne pro uživatele, nýbrž pro admina.
KOMPONENTA je vylepšení Mamba o další funkce. Komponent je na internetu spousta, nejrůznějšího typu, dá se najít internetový obchod, diskusní fóra, správa uživatelů, galerie a opravdu mnoho dalších, nejrůznějších vylepšení. Tak toto bylo prvních pět tipů pro Mambo, zaměřených spíše pro nové uživatele. Další várku sepíši v blízké době. Určitě by jste mi dole pod článkem mohli do komentářů napsat, co by jste chtěli, aby v dalším pokračování bylo, co nevíte nebo víte, a myslíte si že by to pomohlo ostatním. Rozhodně my tím hrozně moc pomůžete !! Tak se nestyďte a vykřičte svůj názor nebo nápad do světa !!
 
Ahoj příště.