Přihlásit se
Připravil jsem pro vás seriál, kde bych vás chtěl seznámit s multiplatformními nástroji, které můžete používat ve spolupráci s Mambem. Nejedná se o moduly nebo komponenty, jsou to samostatně použitelné nástroje (tedy programy), které nejsou součástí Mamba, ale vyplatí se je znát a používat, protože vám práci s Mambem velmi usnadní. A hlavní věc – vše je k použití zdarma!

Na úvod bych chtěl jasně říci, že nástroje, které zde budu prezentovat nemusí být nejlepší a každý si jistě najde svůj vlastní. Chtěl bych jen začátečníkům ulehčit jejich výběr a správně je nasměrovat. Zároveň s každým představeným nástrojem rozeberu jednu stránku práce s Mambem.

Seriál také nebude zaměřen na uživatele jednoho operačního systému, pokusím se prezentovat jen takové nástroje, které jsou funkční minimálně ve Windows a Linuxu, řada z nich funguje i pod Mac OS nebo Free BSD.

Úplně prvním nástrojem, který použijete ještě před nainstalováním Mamba je FTP klient. Je to program pro posílání souborů z vašeho počítače na tzv. FTP serveru vašeho hostingu. Pokud nepoužíváte hosting s již předinstalovaným Mambem, musíte totiž soubory PHP na hostingový server nějak poslat. Používá se k tomu FTP protokol a to nejlépe prostřednictvím FTP klienta. FTP protokol je sada příkazů kterými ovládáte komunikační protokol mezi serverem a vaším počítačem. Jaký program ale použít? Pokud se podíváte na nabídku FTP klientů pro váš operační systém zjistíte, že se nabízí řada komerčních řešení (většinou pro Windows), freeware (také většinou pro Windows) nebo open source (všichni ostatní). Co ovšem dělat, pokud chcete mít jednotné prostředí FTP klienta pro více operačních systémů? Například máte několik redaktorů a správců, kterým přidělíte práva na přístup a chcete jim připravit jednotný návod k použití. Jeden se připojuje z Windows, druhý z Linuxu a zahraniční dopisovatel má Mac OS. Osobně jsem nenašel jednoduchý a zároveň dobře funkčně vybavený program pro všechny platformy. Musíme si proto trochu vypomoci programem, od kterého byste to příliš nečekali.

Řeč bude o internetovém prohlížeči Firefox a speciálně o rozšíření s názvem fireFTP.Rozšíření se ve Firefoxu nazývají samostatné programy, které fungují v prostředí Firefoxu (nebo i Mozilly) a využívají jeho tzv. engine. Můžete tak Firefox rozšířit o mnoho funkcí, na které tvůrci nemysleli nebo třeba s internetovým prohlížečem nesouvisí. Na adrese http://www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/fireftp/ najdete českou verzi rozšíření fireFTP. To pak musíte doinstalovat do Firefoxu. Po stažení a instalaci se vám v menu Nástroje objeví položka fireFTP. Jedná se o plnohodnotného FTP klienta začleněného přímo do prostředí Firefoxu.

Kdo již někdy pracoval s nějakým FTP klientem, bude ve fireFTP jako doma. V levé části vidíte složky na svém počítači, v pravé části jsou složky na vašem hostingovém serveru. Máte tak jako na dlani kompletní adresářovou strukturu. Můžete složky a soubory přenášet ze svého počítače na server, ze serveru na svůj počítač, mazat složky i soubory. I s pomocí tohoto programu můžete velmi pohodlně nastavovat práva k jednotlivým souborům (to je to zmiňované CHMOD). Stačí jen kliknout na složku či soubor pomocí pravého tlačítka a zaklikat si příslušná práva. Ta se používají pro nastavení různých úrovní přístupu k souborům a vesměs se stává, že po prvotní instalaci se zjistí, že Mambo nemůže zapisovat své parametry do nějakého souboru. Pak musíte pomocí FTP klienta nastavit správnou přístupovou úroveň (čili minimálně povolit do souboru zápis).

K připojení potřebujete znát přihlašovací jméno a pak také heslo. Samozřejmostí je vytváření seznamu připojení (to když spravujete více Mambo serverů), nemusíte se však omezovat jen na Mambo. Prostě si ze seznamu ke kterému FTP serveru se chcete připojit a program zajistí, že je zadané správné heslo a jméno. FireFTP je všestranný FTP klient s českou lokalizací a najdete jej v internetovém prohlížeči. Pokud používáte Firefox, není pro vás lepší volby. I když Firefox nepoužíváte, vyplatí se fireFTP vyzkoušet. Když už si nainstalujete ten Firefox, tak vyzkoušejte i jej. Můžu vám to jen vřele doporučit.

P.S. : Seriál má momentálně 6 částí, všechny se tu postupně objeví. Prostě další důvod navíc k nám na stránky pravidelně chodit...