Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Fotogalerie 2019?

17. lis 2019 11:35 #141105
Odpověď od fwd
Pokročilý uživatel
Ahoj,

také jsem v podobné situaci. PG už mám řadu let. Ze začátku to dělalo potíže, někteří se ale naučili vytvořit kategorii a nemají problém zadávat fotky. Perfektní je plugin do článku, tree, možnosti nastavení. Jsem spokojen.

ALE má to jedno velké ale. U většího počtu fotografií obrovsky narůstá celkový objem. U škol, klubů, hudebních skupin apod. není problém dosáhnout za několik let tisíců fotek. Ano, mohu nastavit zmenšení v %, ale nemohu je zmenšit na předem zvolenou velikost. Nemohu tedy mít nastaveno např. 50%, protože někdo nahraje fotky 500kB a někdo 10 MB (nemyslím pixely, ale MB:)). A tak nezbývá než fotky někde zmenšovat před nahráním. Používám Zoner pro tohle zmenšení (umí nastavit cílovou velikost) a Total Commander pro hromadné přejmenování. Tím se vše komplikuje a trvá to dlouho. Proto se taky poohlížím po galerii, která snímky při nahrání z různých zdrojů automaticky zmenšuje na předem danou velikost.
Nebo se mýlím a máte na to nějakou fintu?

17. lis 2019 12:27 #141106
Odpověď od H13
Admin
Ano, to jsme řešili tady:
www.joomlaportal.cz/forum/71-joomla-3-0-...uboru-obrazku#139898

Jak jsem psal, já ty fotky zmenšuju při hromadným uploadu ještě před tím než se dostanou na server.

To, že někdo nahrává na server různý velikosti fotek, to je bohužel všeobecný problém a galerie má omezený možnosti jak to řešit:

a) fotka může být nahrána přes FTP nebo jinou metodu, kde galerii vůbec není aktivní
b) místo na hostingu je většinou, co se týče nákladů, marginální záležitost a většina uživatelů upřednostňuje kvalitu zobrazení fotek před úsporou místa
c) fotka, která je použita v galerii, může být použita i někde jinde a proto by galerie vůbec neměla zasahovat do originálu
d) s b) a c) souvisí to, že originál je používán na mnoho funkcí - vytváří se z něj náhledy, rotují se fotky, používá se pro informace o velikosti, získávají se z něj EXIF a IPTC informace, je zde pro download, atd.

To znamená, že většinou se u vícenásobného nahrávání nepoužívá zmenšení originálu, protože tím se přichází o data (EXIF, IPTC) o možnost v budoucnosti zvětšit náhled, mít originální obrázek pro download, atd.

Zrovna teď jsme to někde řešili, uživatel chtěl po mnoha letech zvětšit náhledy (kvůli modernímu zobrazení, kdy zobrazíš větší náhledy a responzivní funkce si už velikost upraví), jenže si z důvodu úspory místa smazal originály. Tím pádem nebylo možné nic takového udělat.


BTW Pokud je nějaký problém na hostingu s místem, pak se dá ještě uvažovat o externích obrázcích. Zde je příklad, na této stránce zobrazuje Phoca Gallery (konkrétně Phoca Photo plugin) obrázky, které jsou uloženy na imgur serveru:
www.phoca.cz/phocacart
(viz galerie dole)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

17. lis 2019 13:29 #141108
Odpověď od fwd
Pokročilý uživatel
Ano, řešili jsme to, ale asi jsem nepochopil. Nějak jsem si to neuvědomil. Někde jsou fotky jako soubory, někde náhledy a ty se vytvoří při nahrání. Velikost souborů fotek tedy nemá vliv při zobrazování.

Jak jsem psal, já ty fotky zmenšuju při hromadným uploadu ještě před tím než se dostanou na server.

Já právě taky.

Vracet se k fotkám pro jiné použití? Ano, dobrá vlastnost, je to o koncepci, jestli chci dělat archiv, nebo jenom zobrazovat akce. Jako kdybych archivoval maily...ale je to dobrý tip, díky,pouvažuji o tom.
EXIF mohu zachovat, otáčení obrázků dělám při nahrání, ale jinak, myslím, nikoho z diváků EXIF moc nezajímá.

Ad místo na serveru. Ano, hostingy nabízí neomezený. Ale pokud zálohuji, stahuji je, upgraduji (záloha), je to znát.

Co nedělám, je to hromadné nahrání celé složky přes FTP. To zkusím, to by mohlo být rychlé. Díky za připomenutí. Ale BFU to neudělá. Co jsem nenašel (a už se to tu někde řešilo, budu hledat), je napojení na ty externí zdroje. Uvažoval jsem o Zonerama.

17. lis 2019 13:37 #141109
Odpověď od klucon
Pokročilý uživatel

fwd napsal: Uvažoval jsem o Zonerama.


Zoneramu jsem chtěl kdysi také napojit na Joomlu, poslal jsem dotaz na API a jejich odpověď zněla, že neposkytují API. To leda potom přes obálku (iframe) načítat celou jejich stránku
Poděkovali: fwd

17. lis 2019 14:01 #141110
Odpověď od marben
Uživatel

fwd napsal: Tím se vše komplikuje a trvá to dlouho. Proto se taky poohlížím po galerii, která snímky při nahrání z různých zdrojů automaticky zmenšuje na předem danou velikost.


Ignite Gallery umožňuje při nahrávání zmenšit originální obrázek včetně volitelné komprese a zpracovaly se i fotky o velikosti, se kterou měly jiné galerie problémy. Bohužel zatím nepodporuje srcset, což vidím, jako hlavní nevýhodu této galerie.
Poděkovali: fwd

17. lis 2019 17:00 - 17. lis 2019 17:05 #141111
Odpověď od H13
Admin

marben napsal: Ignite Gallery umožňuje při nahrávání zmenšit originální obrázek včetně volitelné komprese a zpracovaly se i fotky o velikosti, se kterou měly jiné galerie problémy. Bohužel zatím nepodporuje srcset, což vidím, jako hlavní nevýhodu této galerie.


To umí Phoca Gallery samozřejmě taky (viz diskuze o vícenásobném nahrávání). Co se týče zpracování velikosti, tady nehraje ani tak roli typ galerie, ale hosting (PHP, GD, paměť). Phoca Gallery v jedné chvíli pracuje pouze s jedním obrázkem (při vytváření náhledu), tedy využívá maximální možnost prostředků hostingu.

wfd napsal: Iale jinak, myslím, nikoho z diváků EXIF moc nezajímá

Např. EXIF v sobě může nést informaci o tom, jakou orientaci obrázek má a např. v Phoca Gallery se obrázky podle EXIF infomací mohou rotovat. V německy mluvících zemích musít být informace o autorovi nejen obsažena v originálním obrázku, ale také ve všech náhledech. A k tomu se používá IPTC. Tedy IPTC infomace o autorovi se zjistí z originálu a přenese se na všechny náhledy. Pokud se nějak originální obrázek převede bez těchto informací a náhledy je neobsahují, v německy mluvících zemích tímto porušíte autorské právo.

To jsou věci, o kterých tady pravděpodobně nikdo nepřemýšlí, ale někde jinde ano a rozhoduje to o tom, zda daný člověk galerii použije nebo ne.

wfd napsal: Velikost souborů fotek tedy nemá vliv při zobrazování.


Ne, protože až na výjimky (různé nastavení) se ve frontendu zobrazují jen náhledy. Tedy nehrozí to, že uživatel nahraje na server 5MB fotku a ta se bude zobrazovat v plné velikosti na stránce.

1) všechny náhledy jsou zmenšené/optimalizované podle nastavení
2) originály se defaultně nezmenšují, protože ve frontendu nezobrazují - tedy nemá smysl je nějak řešit. Ale možnost tady je, při hromadném uploadu lze zmenšovat i originály, což zase v některých případech (viz výše) nemusí být dobrej nápad.

Každopádně jde prostě o to, že funkcí/způsobů/zvyků jak pracovat s fotkama, je nekonečno, ale parametry pro tyto různé metody prostě existují a záleží na každém, jak si galerii nastaví.

Kdysi mi někdo poslal screenshoty, jak si přidal do frontenu upload fotek pro uživatele, tedy další cestou je napsat si nějaké vlastní jednoduche view pro frontend pro vkládání fotek do systému.

A samozřejmě až bude v Joomla! 4 kompletně vyřešené CLI, další hodně zajímavou možnosti bude použití CLI.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook
Poděkovali: fwd

Powered by Fórum