Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Fotogalerie 2019?

17. lis 2019 17:57 #141112
Odpověď od fwd
Pokročilý uživatel
Diky za vysvětlení. Určitě to pomůže i dalším. Propracované řešení.

17. lis 2019 19:22 #141113
Odpověď od marben
Uživatel

H13 napsal: Co se týče zpracování velikosti, tady nehraje ani tak roli typ galerie, ale hosting (PHP, GD, paměť). Phoca Gallery v jedné chvíli pracuje pouze s jedním obrázkem (při vytváření náhledu), tedy využívá maximální možnost prostředků hostingu.


Vzhledem k tomu, že se jednalo o identickou instalaci Joomla, tak jsem přesvědčen, že i mezi jednotlivými galeriemi jsou podstatné rozdíly v náročnosti zpracování nahrávaných obrázků. Co mi prošlo u jedné, u jiné ne. Nejlépe mi v době testování vyšla v tomto ohledu právě ta Ignite Gallery a také zpracování fotografií pomocí editoru JCE.

Mám vysněnou galerii - pouze nejsem programátor :-)

Na základě zkušeností s klienty ale vím, že po nich nemám chtít, aby řešili velikost nahrávaných obrázků, fyzické umístění ve složkách na serveru, vyplňování IPCT metadat a ostatních vychytávek. Maximálně si vytvoří kategorii a do ní "nasypou" fotky přímo z PC.

Zajímavou alternativou je Showtime Image Gallery, které využívá custom fields - uživatel si vytvoří článek a k němu přidá rovnou i fotky.
U mnou zmiňovaného třetího rozšíření Droppics se mi nelíbí, že jde cestou vlastního UI, jinak to také není špatné.
Phoca rozšíření byly možná ty první, které jsem používal, když jsem začínal s Joomlou a pokud by někdo chtěl bezplatné vysoce konfigurovatelné řešení, tak bych doporučil právě Phoca Gallery.

18. lis 2019 21:51 - 18. lis 2019 22:09 #141118
Odpověď od H13
Admin

marben napsal: Na základě zkušeností s klienty ale vím, že po nich nemám chtít, aby řešili velikost nahrávaných obrázků, fyzické umístění ve složkách na serveru, vyplňování IPCT metadat a ostatních vychytávek. Maximálně si vytvoří kategorii a do ní "nasypou" fotky přímo z PC.


To bylo asi špatně pochopeno, Phoca Gallery ve frontendu také po nikom nechce, aby znal fyzické umístění ve složkách, případně řešil velikost orignálů nebo vyplňoval IPTC.

Chtěl jsem tím říct to, že pokud by fungovala na jednoduchém principu - přetáhni a konec, byl by tam problém se zadáváním ostatních věcí - jako jsou např. externí odkazy, popis, odkaz v mapě, práva, atd. atd. Že i když by existovala možnost jednoduchého vkládání, že stejně by musela existovat možnost někde vložit ostatní informace. A jsme u toho - čím více možností se přidá, tím je vše složitější. Phoca Gallery má teď možnost vložit fotky standardně, přes multiple add funkci, pomocí importu, ve frontendu v UPC, ve frontendu přímo v kategorii a čím víc možností má, tím více si lidé stěžují na její komplexnost.

Mě osobně by trvalo asi půl dne, abych přidal podobné vkládání obrázků, jako je např. na FB - jako alternativu, bohužel ze zkušeností vím, že čím více alternativních způsobů správy, tím hůře :-( takže to v podstatě neřeším.

Co mě zajímá, ale to bych dělal případně až pro J! 4, je možnost vložení galerie přímo přes custom fields, tam bych si dokázal představit to nejjednodušší - přetáhnout, a vložit bez možností různých dalších nastavení.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook
Poděkovali: marvays

18. lis 2019 22:09 #141119
Odpověď od marben
Uživatel
Ty zkušenosti s uživateli byly napsány obecně - nebylo to myšleno jako výtka zrovna na Phocu.

Podporuji komplexní možnosti nastavení "na pozadí" pro admina a pro uživatele "jedno tlačítko, maximálně dvě" :-)

Custom fields považuji za jednu z nejvýznamějších a nejužitečnějších změn v Joomle a stále se divím, jak málo rozšíření možnosti custom fields využívá. Pokud se to podaří v Phoca Gallery implementovat, bude to určitě velký uživatelský posun. Držím palce.

18. lis 2019 22:15 #141120
Odpověď od H13
Admin

a stále se divím, jak málo rozšíření možnosti custom fields využívá

Ono to možná souvisí s tím, že custom fields se tuším dají použít jen ve článku, zatímco plugin se kromě článku dá použít v modulu nebo v jakékoliv jiné komponentě.

Např. custom fields mapu zobrazím jen ve článku, zatímco plugin s mapou můžu kromě článku vložit do modulu případně do popisu nějakého rozšíření (např. komponenty pro realitní kanceláře)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

18. lis 2019 22:30 - 18. lis 2019 22:57 #141121
Odpověď od marben
Uživatel
Je to možné, ale vstup z custom fields lze nadále zpracovat a přetavit například do modulu. Přesně tak to dělá právě rozšíření Showtime Image Gallery - autor se podílel i na vývoji K2.

Galerii vložím jako uživatel přes custom fields přímo v článku a zároveň se vytvoří klasická galerie v komponentě, případně mohu vytvořit galerii přes komponentu. S možnostmi nastavení třeba v Ignite Gallery nebo v Phoca Gallery se to nedá srovnávat, ale líbí se mi to moc.

Powered by Fórum