Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Phoca Gallery a velikost souborů obrázků

14. dub 2019 18:55 - 14. dub 2019 19:05 #139898
Phoca Gallery a velikost souborů obrázků od fwd
Pokročilý uživatel
Dobrý den všem,

nedávno zde H13 prezentoval možnost umisťovat obrázky WEBp, což, kromě jiného umožní zmenšit objem souborů uložených na sevreru. Díky Safari to ale nelze zatím moc použít, ale o tom nechci diskutovat.

Ptal jsem se v tom vlákně:

Docela by mě zajímalo, jestli někdo používá dávkovou konverzi, co použít. Pro hromadnou úpravu obvykle používám Zoner, ale starší verze WEBp asi nebude umět.


Jediný H13 odvověděl:

Ono jde spíš o pohodlí.
Já vemu JPG z foťáku, nahraju ho pomocí vícenásobného nahrávání na web (než se dostane fotka na server, z 5MB velikosti se stane 2MB) a pak se ještě podle nastavení udělá náhled (jak si nastavím velikost, takovej bude náhled) a nic neřeším.


To já dělám taky. Nechtěl jsme hned odpovídat, nebyl jsem si jist vším nastavením. Ale 2MB/fotku je v některých situacích opravdu hodně. Při stovkách a potenc. tisících fotkách v galerii už můžeme narazit na prostor na disku. Počet tisíc není přehnaný.
V PG jsem nenašel nastavení omezení uploadnutých obrázků (rozumějte nastavení na jakou max. velikost se sami zmenší), tak to stále řeším dávkovou konverzí (+doostření atd.) v Zoneru.

Rád bych otevřel diskuzi a požádal o zkušenosti, kdo je v podobné situaci (za rady typu kup si větší prostor děkuji, ale nepište). Chci využívat možnosti PG, jako třeba vložit náhledy ke článku apod.

Jde mně o následující:
1. Co nejjednodušší obsluhu pro laiky, kteří by vkládali čánky a fotky do galerie (neumí zmenšovat), nejlépe z frontendu
2. Malý objem souborů, používám fotky 200 kB a lze na to koukat, podobně jsem viděl i galerie na webnode
3. Možná i jiné důvody, které mně teď nenapadají

Díky předem za vaše zkušenosti.

14. dub 2019 20:45 - 14. dub 2019 20:48 #139902
Odpověď od H13
Admin
Ahoj,

Ale 2MB/fotku je v některých situacích opravdu hodně


To byl pouze příklad, samozřejmě v Phoca Gallery můžeš limitovat různý věci:



Rozlišení fotky, velikost fotky a také velikost všech fotek uploadovaných uživatelem.

Pro zmenšování ještě před uploadem ve vícenásobném nahrávání pak pomocí maximální šířky/výšky v podstatě taky můžeš spravovat velikost výchozí fotky.


A to se bavíme pořád jen o originálních obrázcích, ne o náhledech, které se zobrazují návštěvníkům stránky. V podstatě originální obrázek vůbec nemusí být používán a ve frontendu ani použivaný není (kromě download funkce, když se zapne). U náhledů, např. u JPG má člověk ještě možnost nastavit si kvalitu.

Tedy, pokud člověk chce, může mít výsledný náhled 1px na 1px při nejhorší JPG kvalitě :-)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

14. dub 2019 21:59 - 14. dub 2019 22:13 #139906
Odpověď od fwd
Pokročilý uživatel
Dík za reakci. Asi tomu rozumím. Ale teď jsem to zkoušel a není to ono.

Max resolution, upoad size atd. - to je nastavení max. rozměrů, které povolím uživateli, to je OK.

Nahrál jsem tam tedy fotku cca 5000x5000 px, orig. asi 9,1 MB.

Po uložení je ve složce 1200x1200 (dle nastavení, to je OK) 1,7MB - a to může být hodně. Nejsem schopen ovlivnit tu velikost. V Zoneru nastavím max. velikost souboru 200kB a vše mně to zmenší +/- na tuhle velikost.
Tohle myslím. Nebo se mýlím?
Kvalitu náhledů mám nastavenou na 30%.

Přílohy:

Powered by Fórum