Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Idea Odkud jste? Potkáme se, budeme spolupracovat?

05. říj 2015 14:31 #123747
Odpověď od Svatopluk Vít
Moderátor
Ahoj všem ve spolek, zdraví vás táta!

Bude to trochu delší, ale co už...

Chodím sem na fórum opravdu, ale opravdu velmi sporadicky. A vysvětlím své důvody. Když jsme s Honzou Guziurem před deseti lety zakládali joomlaportál, byly jsme plní elánu. Já jsem překládal a psal dokumentaci. A pak jsem zjistil, že to vlastně dělám jen já.

Po nějaké době jsem přidal psaní aktuálních článků, sledování dění apod. Ale zase jsem to dělal jen já sám. Občas ale samozřejmě někdo pomohl, to musím také přiznat. Pak přišla rodina a bylo méně času. Navíc se tu na fóru řešily osobní spory o tom, kdy jako budou ty překlady a kdy jako budou další návody a jak si někdo může dovolit chtít za překlady peníze apod.

A dostali jsme se do patové situace - vyrostla tady silná komunita uživatelů dvou úrovní. Lidé, kteří na Joomle začínali hned v začátcích a spoustu věcí uměli a začátečníci, kteří jenom chodili na fórum. Mne osobně namíchlo asi nejvíce to, že se začaly objevovat názory, že vlastně nechceme nikomu nic říkat, že odkazujeme jen na nějakou dokumentaci a kdo to má číst. Když se zeptám, tak mi odpověz. A zkušenější se začali uzavírat do sebe. Obzvláště poté, co se profláklo, že začátečníci staví kšeft na tom, že tvoří stránky a z portálu si udělali helpdesk zdarma. Naše rady obratem "přeprodávali" bez skurpulí dále. A taky podezření z nekalé reklamy zkušenějších apod. A pak začnete přemýšlet, jestli to takhle chcete.

Já jsem se osobně docela dost uzavřel, protože už mi ta práce pro komunitu nepřipadala jako vztah. Já jsem se nic nového neučil, spíše jsem jen poslouchal, jak je něco špatně a co s tím jako udělám. Získal jsem neodbytný pocit, že jsem spíše využíván.

To, jak portál vypadá je vlastně následek toho, že nástupci neexistují. Podíváte-li se na portál, nejvíce to žije v diskuzích. A to je vše. Když vyjde nová verze, Honza Krob to dopřeloží a přidá odkaz na novou češtinu a konec. To, že zde visí poslední aktuální článek z listopadu 2014 a to ještě o Virtuemartu pak přesně zapadá do celkového schématu. A rozhodně to není vina těch, kteří něco dělají. Je spíše vina těch, kteří nedělají nic.

Největším problémem komunity je to, že těch, kteří přispívají je velmi málo a těch, kteří by rádi něco získali, je hrozně moc. Ale takhle dlouhodobě komunita nemůže fungovat. V době své největší slávy měla Joomla komunita maximálně 20 aktivních členů a pár dalších "virtuálů", dnes jsou to tři aktivní? Na některých akcích jsme se viděli a to bylo vše.

Tenhle portál tápe v jedné podstatné věci - na to, aby sem natáhnul nováčky nemá dostatek dokumentace a příkladů a na to aby sem natáhnul profesionály zase nemá kvalitní odborný a pokročilý obsah. Nikdo jej nedokáže připravit.

A jak vidím setkání já? V první chvíli bych se spíše zaměřil na to, že bychom se mohli setkat. bez přednášek apod. Spíše jen lidé s podobným zájmem. Abychom se poznali. Pak můžeme rozdělit nějaké role, protože to je to, co tento portál rozhýbe. V této fázi si totiž myslím, že to chce portál rozhýbat. Jinými slovy - pojďme se družit (sociálně) Zkusme se zamyslet nad tím, kam chceme portál a komunitu kolem něj směrovat. Pokud zjistíme, že jsme jen tlupa profíků a náš hlavní zájem je používat Joomlu jako pracovní nástroj a to je to, co nás spojuje, fajn. Nechci se moc účastnit setkání, kde vlastně bude někdo prezentovat svůj business (cokoliv za tím je).

Až se odrazíme ode dna s portálem a bude mít obsah i jiný, než jen "tupé" fórum, můžeme se zamyslet nad tím, jestli zorganizujeme setkání s přednáškami. A jak to vlastně směřovat - začátečníci? Nebo pokročilí? Je tu dost těch, kteří se chtějí o své znalosti podělit?

Přiznám se, že v mém případě mne může o smysluplnosti celého konání přesvědčit až to, že se zdejší komunita rozjede. V tuto chvíli totiž vidím jen asi 10 lidí, co si vyměňují zprávy. Zbytek mlčí. Nebo nemá zájem? Kdo ví...

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

05. říj 2015 14:44 #123749
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Barte, to jsou podmínky :-) Kdyby to takhle brali všichni, tak asi žádné setkání nebude.

MaK.

--- -- -

05. říj 2015 15:02 #123750
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Díky za příspěvek, Svatasi,

dovolím si přihodit můj subjektivní názor:

Vývoj a tvůj pohled na komunitu chápu. Už jsem si něco podobného několikrát zažil v jiných spolcích. Některé skomírají dodnes, jiné už umřely. Vzestupný trend však bohužel nemá žádný.

Osobně nevidím důvod setkat se "jen tak" bez předem daného programu. Přijde mi to jako mrhání časem. Kdybychom byli všichni z 1 města / místa, pak v pohodě. Jenže to nejsme.

Myslím, že i zde na Joomlaportalu je vidět, jak k tomu všemu lidé přistupují.

Aktuální situace je, jak ji alespoň vnímám já, taková, že lidé "nemají čas". Věnují se dětem, rodině, práci, trošku relaxu, v dnešní době i hodně sociálním sítím (bohužel je to tak, třeba Facebook je velký žrout času lidí).

Chtít po lidech, aby začali něco dělat, je, řekl bych, bláhové. Pokud to nedělali doteď, nebudou to dělat ani pak. A zadarmo už asi vůbec ne.

Proto musím opět vyseknout poklonu zdejším tahounům, bez nich by to tady už asi fakt chcíplo. Díky! Stíhám-li, snažím se také občas přihodit nějakou radu.

Tak či onak, přes to všechno bych rád osobní setkání uspořádal, avšak s předem daným programem a tématy.

Naopak jsem pro to, aby účastníci prezentovali své workflow, případně svůj byznys, praktiky, zkušenosti, jak jim Joomla pomáhá vydělávat peníze. Může to být fajn pro inspiraci, motivaci, výměnu zkušeností. Třeba dojde i k navázání nějaké další spolupráce typu "ten umí tohle a tamten zase tamto".

Avšak je mi jasné, že ne každému taková skladba programu může vyhovovat. Někdo třeba uvítá raději akci typu "pokec bez programu o všem u pivka". Každého věc, nehrotil bych to.

Každopádně vše napsané je jen můj osobní názor, dalších 7 miliard lidí jej bude mít jiný.

MaK.

--- -- -

05. říj 2015 15:24 - 05. říj 2015 15:31 #123752
Odpověď od Bart
Moderátor

MaXoft napsal: Barte, to jsou podmínky :-) Kdyby to takhle brali všichni, tak asi žádné setkání nebude.

MaK.

Ale vůbec MaKu, žádné podmínky nemám. Ovšem nevidím smyl dělat nějakou prezentaci, setkání, workshop ve 3-4 lidech. Když jich bude aspoň 10 a více, tak to už smyl rozhodně má.

JInak to co píše svatas je pravda. Já sice začínal jako úplná "lama", bez jakýchkoliv znalosti o webu, natož o redakčních systémech, programování apod.. A to činností "pokus, omyl" a také s přispěním zdejšího fora. Časem jsem se ovšem snažil alespoň trošku přidat ruku k dílu (aspoň myslím). Jenže stálo mě to docela dost času a měl / mám i jiné starosti a povinnosti. Ovšem pokud by se přidali další lidé, kteří by spolupracovali, byla by to pro mě motivace a čas bych si rozhodně více vyhradil. Rád bych opět přidal ruku k dílu. Zatím mám takovou nechuť něco dělat, ale to je to, že nestíhám a není motivace.

Co takhle založit OBČANSKÉ SDRUŽENÍ, jako to má např. komunita kolem UBUNTU?

05. říj 2015 15:26 #123753
Odpověď od Houbák
Zkušený uživatel
Plně se ztotožňuji s názorem Svatase. Nejdříve je nutné oživit samotný Joomlaportál a teprve potom začít uvažovat o nějakém setkání. Proč třeba někdo z vás, kteří se chcete zúčastnit a přednášet, nenapíše o daném tématu nějaký článek a nejveřejníte zde na portále? Já osobně bych si ho rád přečetl a něco dalšího se přiučil. V současné době sem na portál chodím pouze do fóra a když vidím, že mohu někomu pomoci, tak poradím. Ale i já bych se rád něco přiučil od lidí, kteří mají zkušenosti, třeba s nějakým rozšířením, frameworkem, ...
To, že je to napsané má oproti přednášce tu výhodu, že se k tomu článku mohu kdykoliv vrátit, popř. ho autor může dále rozšiřovat.

05. říj 2015 15:34 #123754
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Jo taaaak, Barte, to si jen nerozumíme :-)

Asi jsem to zprvu zmínil nešikovně. Neměl jsem na mysli mega přednášku, plnou posluchárnu, roztleskávačky, rmoderátora, raut a tak.... ale prostě komorní akci, "přednáška" vsedě, max. s využitím data projektoru, ukázky "za tepla" rovnou s diskusí.

Raději hodnotné informace, které účastníkům pomohou než "nafouklá bublina."

Jestli se sejde lidí 5, 7 či 10 je mi osobně fuk. Za rozumné maximum považuju 15 lidí, aby to (alespoň zatím) fungovalo jako "tým, parta, komunita", ne jako "přednášející vs. publikum".

Mimochodem, začínal jsem s Joomlou 1.5 stejně. Dnes už joomlí info hodně hledám i v zahraničí. Ani náhodou si však nemyslím, že jsem Joomla guru, spíš věčný student.

Občanské sdružení - za mě osobně se mi jeví zatím zbytečné, ale klidně jej založ.

MaK.

--- -- -

Powered by Fórum