GDPR v ČR od 25. 5. 2018. Jak se připravujete?

Odpověď od Milan
14. pro 2017 14:17 #133395
V Joomle je již v základu registrace s ověřením e-mailu. Toto by snad mohlo vyhovovat GDPR.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od MaK.
14. pro 2017 14:26 #133396
Mohlo. Ale jak se může přihlášený odhlásit z databáze? Jde to nějak jednoduše, ideálně bez nutnosti asistence provozovatele webu? Je také potřeba splnit další věci – vložení odhlašovacího linku do každé e-mail kampaně, registrace na ÚOOÚ, označení, že se jedná o „obchodní sdělení“.

MaK.

--- -- -

Odpověď od Milan
14. pro 2017 14:41 #133397
Děkuji za odpověď, pročetl jsem si info o této službě. Pokud jsem tomu dobře porozuměl tak databáze kontaktů je tím pádem tzv. u třetí osoby.

Děkuji Milan

Odpověď od MaK.
14. pro 2017 16:57 #133404
No, u 3. osoby je sice pak taky, ale tím se sběratel kontaktů nijak nevymaňuje z žádných povinností v rámci ÚOOÚ nebo GDPR, tak pozor na to.

MaK.

--- -- -

Odpověď od Petr
18. úno 2018 17:30 #134255
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli jde nastavit ve VirtueMart 3.2.12 souhlas s obchodními podmínkami a zpracováním osobních údajů stejně jako na obrázku v příloze. Jde o to že v tom prvním řádku jsou ty modrý texty odkazy na samostatné dokumenty.

V současnosti to je nastavený v případě vyplnění: obchod - Nastavení obchodu - Prodejce - Obchodní podmínky že celej ten text je jako jeden odkaz. A pokud by to šlo, tak aby se po kliknutí na odkaz otevřelo vyskakovací okno, jako to je nyní ve Vm. Napadlo mě do toho vložit odkaz na: obchod - Nastavení obchodu - Prodejce - Informace ze zákona ale nevím jak to vložit do toho textu se zaškrtávacím polem na konci objednávkového procesu v nákupním košíku. Díky za rady.

Přílohy:

Odpověď od MaK.
19. úno 2018 23:21 #134286
Může se hodit: Info o GDPR od Shoptet. Mělo by to teoreticky platit pro všechny e-shopy, i pro VM či Phoca Cart.

help.shoptet.cz/topic/gdrp-otazky-a-odpovedi/

+ checklist help.shoptet.cz/topic/gdpr-checklist-potrebnych-opatreni/

Ale neberte to jako dogma, jedná se o pohled Shoptet. Každý si za svůj výklad GDPR zodpovídá sám.

MaK.

--- -- -

Odpověď od MaK.
19. úno 2018 23:22 #134287
Přihazuju link na celé znění GDPR v češtině, přímo z „kuchyně“. To kdybyste třeba nevěděli, jak trávit dlouhé zimní večery.

eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:32016R0679

MaK.

--- -- -

Odpověď od xunil
20. úno 2018 11:06 #134288
Další bod, od kterého je možné se odlepit. UOOU a GDPR v pohledu na internetové obchody.

https://www.uoou.cz/internetove-obchody/d-27999/p1=3938

Odpověď od xunil
20. úno 2018 12:30 #134290

ernst napsal: správně je www.uoou.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=...=internetove-obchody

Jo díky. Moje chyba.

Odpověď od Tomáš K
22. úno 2018 18:26 #134353
Zdravím joomlisty!
Docela mě překvapuje, že k dnešnímu dni, prakticky neexistuje k Joomle, Virtuematu žádné rozšíření, které by řešilo GDPR. Jediné co jsem našel je extensions.joomla.org/extension/eu-e-privacy-directive/ Osobně s tím nemám zkušenost. Vy někdo ano?
Z rozšíření je na GDPR připraveno např můj oblíbený RS FORM viz. www.rsjoomla.com/blog/view/433-create-gd...-with-rsformpro.html

Joomla uživatelé (a věci všechny s nimi související), sessions webu, virtuemart (objednávky, souhlasy, mazání apod. budete řešit jak? Vyvíjí někdo něco?

Řešil jsem tuto problematiku již s lidmi, kteří se v tom orientují lépe než já a někteří mi doporučili rovnou opustit joomlu a virtuemart a přejít na řešení pronájmu eshopů např. shoptet apod.

To se mi ale upřímně moc nechce. Jelikož mám více projektů na Joomle a eshopů na VM. Určitě však nejsem jediný, kdo tohle řeší. Projektů na Joomle a VM jen v CZ musí být spousta. Jak to, že to nikdo neřeší? je možné, že jen nemám info - třeba už vznikla i nějaká pracovní skupina v CZ. Já osobně bych se v takové skupině klidně angažoval.

díky za vaše názory, informace, postřehy k problematice.

Odpověď od MaK.
22. úno 2018 18:54 #134355
Pokud vím, nikdo nic nevyvíjí nebo se o tom aspoň zde zatím nikdo nezmínil. VM, ani žádný jiný „joomlí“, e-shop neprovozuju, takže bohužel neporadím. Jednoproduktový prodej služeb a produktů realizuju přes jinou platformu, kterou mám do Joomly implementovanou a tam nutnosti týkající se GDPR ošetřené mají.

Jde vlastně asi jen o to, že zákazníci musí souhlasit s tím, že zpracováváš jejich údaje, zaškrtnout souhlas, bez kterého by nemělo být možné prodej vůbec dokončit, obdobně jako zaškrtávají souhlas s obchodními podmínkami. Jak s údaji nakládáš, o tom se můžeš rozepsat třeba do článku, na který nasměruješ prolink z toho požadovaného souhlasu – od zaškrtávátka.

Můžeš si něco nechat naprogramovat a podělit se s komunitou.

O GDPR na Joomle je něco tady > volunteers.joomla.org/teams/gdpr-working...date-october-24-2017

CZ skupina existuje na Facebooku – www.facebook.com/groups/gdprzkusenosti/

MaK.

--- -- -

Odpověď od Tomáš K
22. úno 2018 19:32 #134358
Díky za reakci.
jj u VM půjde udělat zaškrátávátka. Problém vidím např. při ukládání sessions v J. , vymazání a správu uživatelů v J apod. Možná se nakonec se svým programátorem dám do vývoje nějakého rozšíření. Nicméně si myslím, že by se takového úkolu měli chopit schopnější vývojáři než jsem já. :) Autor Phoca, Linelab apod. To jsou odborníci na J. na jiné úrovni. Osobně bych za taková rozšíření rád zaplatil. A myslím, že nejen já. Ta poptávka tady rozhodně bude.

Odpověď od MaK.
22. úno 2018 19:38 #134360
Těžko říci, zda bude poptávka. Ve svém okolí znám jen málo podnikatelů (živnostníků, řemeslníků, malých prodejců,…), kteří GDPR nějak řeší. Drtivá většina ani neví, že něco takového existuje :-) Větší e-shopaři jsou na tom se znalostmi a rozhledem lépe, ale ti zase nepoužívají Joomlu.

ad sessions – myslíš cookies?

--- -- -

Odpověď od Tomáš K
22. úno 2018 19:59 #134361
ad sessions - ano např. cookies. Dále např. je třeba aby pro remarketing, či retarketing byly uděleny souhlasy. Pokud nebudou, je třeba aby byly vyňaty z kódu. Nebude stačit stávající fráze ve smyslu "Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie,"

Těch věcí je více a nejde jen o GDPR, ale i o navazující e-privacy, které je snad ještě přísnější. Narovinu však říkám, že nejsem na tyto věci vůbec expert a mám o nich jen nějaké obecné povědomí - co jsem četl, nebo co jsem o tom diskutoval s lidmi, kteří tomu rozumí více.