Přihlásit se

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 bezpečnostní vydání (29 lis 2023)

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

GDPR v ČR od 25. 5. 2018. Jak se připravujete?

23. kvě 2018 15:38 #135878
Odpověď od Ernst
Joomla Expert
Neplatí. Byl schválen v roce 2016 a vstupuje v platnost 25.5.2018.

A neblbněte prosím pořád s nějakými uprchlíky, ti s tím nemají nic společného

23. kvě 2018 16:57 #135881
Odpověď od Cony
Moderátor
A není to zákon, ale vyhláška :)

Ohledně Cookies, pokud se nepletu, GDPR vyloženě s Cookies jako takovými nepracuje, toho by se měla týkat ePrivacy, která původně byla sdružená s GDPR, ale nakonec není, a má přijít v budoucnu. Samozřejmě pokud v Cookies nejsou uložené osobní údaje (email apod.), popř. něco co by dokázalo jednoznačně identifikovat uživatele. Myslím že klasická Session cookie by do toho spadat neměla, snad ani klasické Google Analytics. Otázkou jsou různé Cookies od Adwords apod.

Otravné vyskakovací lišty se dnes řeší předvším kvůli Google, který prohlásil že je vyžadovat bude, i když ČR to v zákoně neukotvila (nechtějí rozlišovat služby v jednotlivých státech EU).

23. kvě 2018 17:07 #135882
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Jasan, Cony,

je to tak, jak píšeš, už jsem teď o tom něco načetl – cookies je třeba řešit hlavně kvůli Google – bohužel nesoulad s pravidly EU. Musím někde najít, zda fakt to informování (formou lišty) Google požaduje a v jakých přesně případech. Možná by nemusel kvůli jednoduché analytice v GA, ale kvůli pokročilejším akcím zřejmě ano. Zvláštní nároky budou mít zřejmě akce spojené s remarketingem.

Odlišná bude situace v retargetingu (Seznam Sklik), tam to mám ještě v to-do k prostudování. Stejně tak např. Facebook ads, FB pixel a speciální pak Google AdSense. Jakékoliv další info vítám :-)

MaK.

--- -- -

23. kvě 2018 19:58 #135888
Odpověď od H13
Admin

a taky GDPR udělal proto, že policie chtěla lustrovat uprchlíky a když nemají doklady tak chtěli odebírat otisky prstů, dna, otisky zubů a fotku...ale sluníčka se zděsila, že bychom přišli na to kolik je mezi nimi teroristů a tak rychle udělali zákon kterému říkáme GDPR..btw..víte že ten zákon platí od roku 2016?


GDPR stejně jako MOSS a další vznikly jen kvůli potřebě nějak kontrolovat nadnárodní firmy typu: Google, Apple, Facebook - ať už z hlediska daní nebo zneužití osobních údajů. Nic jinýho v tom nehledej. Problémem je to, že tyto velké firmy to významně nepostihne, ale odnesou to všichni ostatní: Šéf Facebooku před nějakou komisí řekne pár naučených vět a tím to pro něj končí. Zatímco když učitel někde vystaví fotky svých žáků, bude mít problém (a nemusí to být jen kvůli tomu, že něco poruší, může to být zapřičiněno i nejednoznačným výkladem). A to je ten hlavní problém, zatímco velká firma si díky právníkům nejednoznačnost dokáže obhájit, u normálního člověka to není tak jednoduchý. Každopádně konspirační teorii bych za tím nehledal. :-)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

23. kvě 2018 20:25 #135891
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Mno, nevím, mě osobně třeba mnohem víc obtěžují ti „malí“ – spamu chodí hodně, dost je i nevyžádaných nabídek, telefonátů, SMS zpráv, s údaji neumí nakládat ani mnozí úředníci. Je docela fajn, že bude trošku „čistší vzduch“ a firmy se s údaji a daty snad naučí lépe pracovat.

Google, FB a jim podobní mi nevadí vůbec. Když nechci, tak jejich služby využívat nemusím.

Co má s tím MOSS společného? To je spíš usnadnění, abych se nemuseli prodejci registrovat ve všech zemích EU, kde prodávají, ne?

MaK.

--- -- -

23. kvě 2018 21:55 - 23. kvě 2018 22:00 #135897
Odpověď od H13
Admin

Mno, nevím, mě osobně třeba mnohem víc obtěžují ti „malí“ – spamu chodí hodně, dost je i nevyžádaných nabídek, telefonátů, SMS zpráv, s údaji neumí nakládat ani mnozí úředníci. Je docela fajn, že bude trošku „čistší vzduch“ a firmy se s údaji a daty snad naučí lépe pracovat.


Tomu moc nevěř, že se vyčistí vzduch, někdo, kdo ti posílá spam a sídlí mimo EU, tak ten si z GDPR moc hlavu nedělá.

Google, FB a jim podobní mi nevadí vůbec. Když nechci, tak jejich služby využívat nemusím.


O peníze jde až v první řadě, myslíš si, že když úředník sepisoval GDPR, že myslel na to, co Tobě vadí nebo nevadí, myslí se v první řadě na peníze - což souvísí i s MOSS, viz:

Co má s tím MOSS společného? To je spíš usnadnění, abych se nemuseli prodejci registrovat ve všech zemích EU, kde prodávají, ne?


MOSS je asi podobné usnadnění jako DPH. Je to jako kdyby jsi řekl, díky bohu za DPH, že můžu jednoduše státu odvádět 20% navíc z mých (případně zákazníkových peněz) - to mi to ten stát usnadnil - doufám, že mi to ještě usnadní víc tím, že vymyslí další daň. U MOSS jde především o to identifikovat koncového "eurozákazníka" a zaplatit za něj daň v EU, protože právě u velkých firem nikdy nebylo jasné, zda opravdu "správně" daní evropské zákazníky. Nebýt toho, že se právě gigantické firmy vyhýbali plati daně tam, kde jsou jejich zákazníky, vznikl MOSS. A nebýt toho, že jde o velké peníze, tak by to nikoho nezajímalo a MOSS by nevznikl.

MOSS i GDPR spolu suvisí, protože mají společný důvod jejich vzniku. Jde o nástroje, které měly zkrotit velké firmy, ať už ohledně peněz (odvod daní) nebo ohledně peněz nepřímo (gigantický obchod s osobními daty).

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

Powered by Fórum