Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Podpora IE5, IE6 ANO či NE

10. dub 2011 22:23 #74265
Odpověď od ghost
Zkušený uživatel
intranety a la banky jsou neco tak narocneho, ze tam se 100% nepisi nove po dvou letech
obvykle se nikdy nic noveho nepise v tak velkych systemech, jen se pridava funkcnost, takze klidne mate program z casti z roku 1995 a z casti z roku 2010 a je to udelane jen tak, aby to jelo
optimalizace se neresi, neni na to cas a nikdo to nezaplati, podstatne je, ze to jede
pokud je to narocne na zelezo, koupi se dalsi, ale nikdo nebude predelavat byt stare napsany kod na novy - to proste zadny manager nezaplati, protoze nevidi duvod to delat, kdyz to jede

co navrhujes svatasovi? aby misto win 7 koupil maca ci nahodil ubuntu?
vzdyt casto nemuzes ani nic jineho nez ms pouzivat, pokud pouzivas nejaky sofistikovanejsi software

Joomla! pro každého

10. dub 2011 22:35 #74266
Odpověď od Martin Bartůněk |anBLOK|
Začátečník
No, všechny vaše argumenty mají hlavu a pato to nelze popřít, Nějak jsem zapomněl, že jde o diskusi a v ní musí někdo přijmout argumenty toho druhého. Mávám bílou vlajkou!! :) Asi nezbývá než návrat k rezignaci…

10. dub 2011 22:53 #74270
Odpověď od Svatopluk Vít
Moderátor
Tak jen k dokreslení situace v korporátní sféře :

- víte o někom, kdo by si doma testoval záplaty Microsoftu před instalací? U nás ve firmě na to máme speciální oddělení, které si na to dokonce vymyslelo speciální distribuční program. Nahrazujeme Microsoft Update naším dalším vlastním systémem. Než něco pošlete na 16 000 PC, testujete...

- v této chvíli udržujeme v chodu spoustu účetních systémů z roku 2001, protože máme za povinnost schraňovat data 10 let...

- SAP byl implementován v roce 2003 a od té doby prošel minimálními změnami

- stále ještě aktivně používáme systém od IBM nazvaný AS 400, ten je v chodu od počátku devadesátých let

Je to tak, jak již kolegové psali - co funguje a bylo implementováno se nemění až do té doby, kdy se objeví závažný důvod, proč to nejde (konec podpory dodavatele/nemožnost HW upgrade apod.)

Velké globální systémy se skutečně používají na tisících počítačů a jsou na ně kladeny vysoké požadavky na bezpečnost/funkčnost atd.

V mnoha případech bych opravdu rád používl třeba i něco jiného, ale prostě to nejde. Ne z pohledu malé ČR s desítkami uživatelů vs matka na centrále.

A v našem světe jsou nějaké standardy a móda až na druhém místě...

Takže skřípu zubama a používám IE6.

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

11. dub 2011 00:23 - 11. dub 2011 00:36 #74273
Odpověď od H13
Admin
ghost

kdo nevidel ci nezazil asi nepochopi


S tím na 100% souhlasím, ale dovolím si podotknout, že my ostatní (já, iolowenstein, atd.) můžeme ve fórech "remcat", toto pomlouvat, atd. a možná bezvýznamným způsobem tlačit na změnu něčeho, co podle nás není Ok.

iolowenstein
Jinak tuto debatu jsem vedl zhruba cca 3 roky (kolem toho roku 2007) a všude jsem narážel na to, co přesně popisuje svatas - státní správa, korporátní firmy, atd. Ale i když jsem hodně pátral, nikdo by nebyl schopen vysvětlit, kde přesně je zakopanej pes. Co má IE6 tak zásadního, že by ho nemohla nahradit třeba nová verze. Je to přece jen výstup, v podstatě nejméně významná část aplikace a nejjednodušeji editovatelná část. Za těch pár let mi nikdo nebyl schopnej říct, co zvládá IE6 a co by nezvládl např. IE7 :-( :-(

Nechci to nazvat leností, protože osobně vím, jak těžce se opravuje nějaká zavedená věc - zvláště webová aplikace - to pociťuju na sobě - neustále se mění externí knihovny - mootools, ostatní js, facebook aplikace, různé google api, cooliris, highslide, prohlížeče (zvláště IE, ostatní jsou celkem stabilní mezi verzemi) a přizpůsobovat to neustále novinkám kolikrát není např. z časovýho hlediska možný. Ale být závislý na 10 let starém prohlížeči, který vlastně ani není součástí aplikace, jen ji zobrazuje, se mi zdá podivné. Je to opravdu asi mou neznalostí, ale nedokážu si představit aplikaci závislou na "výstupním zařízení". Vždyť IE7, následník IE6 jen vylepšil nějaké funkce, přeci nějakým výrazným způsobem nezavrhl to, co bylo možné zobrazit v IE6? Prostě jsem to doteď nepochopil. Ale zpět k tomu co napsal Ghost, možná bych opravdu psal a mluvil jinak, pokud bych měl na starosti tak obrovský systém jako má např. svatas (pro něj můžou být naše "nářky" jen výstřel do tmy od lam, kteří do problému nevidí :-) )

Takže tohle asi nemá cenu řešit, ale podle mě je dobře, když na to někdo poukazuje: "Být závislý na 10 let zastaralém výstupním zařízení prostě není normální"

Ad IE5, IE6 - problém není samotný prohlížeč, ani firma Microsoft, problém jsou uživatelé. Microsoft vydal IE9 a snaží se standardy dohánět - tady je vše v pořádku. Problémem je uživatel, který používá IE6 na prohlížení internetu, pokud by měl IE6 na intranetovou aplikaci, koho to zajímá? Nikoho, bylo by to v pohodě. Problém je ale nemožnost používat intranetovou aplikaci např. v IE6 a mít nainstalovaný Google Chrome pro "externí" internet. (a ještě si dovolím možná hloupou narážku lamy (s opravdu velkou nadsázkou): A kdyby náhodou použil ten Google Chrome pro ten intranet, asi by se nic nestalo, svět by se nezbořil a možná by i ta intranetová aplikace běžela i za pomocí Chrome, a když ne za pomocí Chrome, tak určitě v IE9).

iolowenstein
Jinak upřímnou soustrast, já mít zákazníky, kteří by mi např. zavolali, že se jim něco zobrazuje jinak v IE6 než jinde, asi by to psychicky neunesl :-) :-) :-)

Nepovažuju se za webdesignera, ale úplně s webdesignery soucítím, mohli by svou práci dělat kvalitněji a rychleji, nebýt týto situace. Moc věci mě nevytočí, ale jedna věc ano, a to když někdo napíše do fóra, že má problém s IE a nějakej fanatik mu napíše, že problém není v IE, ale v tom, že ten dotyčnej neumí dělat webdesign - např. opravovat javascriptem to, že nějakej prohlížeč neumí zobrazit průsvitnej obrázek není u mě "dělání webdesignu" - nedokážu si představit, že by se v nějaké zemi dopravní značky dělaly v hlasový formě jen kvůli tomu, že jeden výrobce aut vyrobil auto, které má přední sklo neprůhledné. A tam, kde by to neudělali, by byli u ostatních pro smích, protože "neumí dělat značky" :-) :-)

Ale zase na druhou stranu díky IE oceňuji Firefox a Chrome. Používám je od prvních verzí, sami se aktualizují a po každé aktualizaci není třeba kontrolovat všechny weby, jestli se náhodou něco nezměnilo. Vše šlape pořád stejně, žádné nemilé překvapení, že by něco přestalo fungovat. To se mi u IE ještě nestalo. :-)

Proto kdykoliv někoho známého navštívím, pokaždé se u něj v PC něco změní - už nikdy ten dotyčný nepoužije IE. :-) :-) Takto (možná bezvýznamně) bojuji za to, co jsi nazval standardy :-) :-)

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

11. dub 2011 08:48 #74279
Odpověď od Svatopluk Vít
Moderátor
H13 napsal:

svatas - státní správa, korporátní firmy, atd. Ale i když jsem hodně pátral, nikdo by nebyl schopen vysvětlit, kde přesně je zakopanej pes. Co má IE6 tak zásadního, že by ho nemohla nahradit třeba nová verze. Je to přece jen výstup, v podstatě nejméně významná část aplikace a nejjednodušeji editovatelná část. Za těch pár let mi nikdo nebyl schopnej říct, co zvládá IE6 a co by nezvládl např. IE7 :-( :-(


Z mého pohledu jsou to například ActiveX komponenty třetích stran, které po instalaci do vyšších verzí nedungují, v mnoha případech se to pak třeba chová tak, že nejsou odstupná některá tlačítka, nefuguje odesílání hodnot z formulářů do DB skrz ASP skripty apod. Po dotazu na vývojáře problémové komponenty se dozvíte, že mají novou a fungující v IE8, ale znamená to upgrade celého systému aplikace rovnající se v naší společnosti vlastně kompletnímu novému nasazení. A pak zjstíte, že takových systémů máte globálně třeba 10.

Svého času jsme měli problémy s platformou Citrix, která v nových verzích IE nefungovala nebo s problémy. Znamenalo to pro nás testování a další vývoj a pozdržení určitých projektů v řádu týdnů.

Stačí prostý a jednoduchý test - vezmete počítač a dáte na něj IE7+ a vidíte, co nejde. Opravdu se nebavíme jen o nějakých CSS skriptech na intranetovém portále, bavíme se o komponentách ze SAPu, prodejního systému založeném na platormě Siebel (ta například ve starší verzi neběží ve Win 7, takže se přeporgramovává na novou verzi 8, která však přichází s řadou změn zpětně nekompatibilních se starší verzí)

Na to nabalíte spoustu dopsaných rozhraní/výstupních komunikačních modulů do dalších používaných produktů. Firemní tým čítající 400 lidí už tvrdě maká více než dva roky na zjišťování a odstraňování nekompatibilit v rámci systémů. Co jde, to se globalizuje a převádí na jednotnou platformu, což je nákladné a dlouhotrvající. V roce 2007 jsme fúzovali s jinou společností a ještě dnes nejsou všechny pobočky integrovány do firemních systémů a udržuje se duální systém...

A pak zaškolení uživatelů, napsání dokumentace...

Dost už toho, berte to tak, že tohle jsou problémy korporátní sféry, které nemají jednoduché a rychlé řešení. Pokud tady tyto věci budou, musí i webdesigneři počítat s tím, že někteří specifičtí klienti budou mít specifické požadavky, mezi které lze počítat i IE6 kompatibilitu.

Vím, že to není správné (bezpečnost/zastaralost), ale stejně to nedokážu změnit a navíc ani ne ze dne na den. Věřte, že instalace IE8 např. na všech těch 16 000 strojů je otázka jednoho týdne, ale ty následky, když to potom nepoběží tak, jak má.

Prostě do svých plánů zahrňte i tento pohled, troufám si tvrdit, že IE6 na stroji Franty uživatele určitě už nenajdete a to je určitě dobře. Pokud však máte co do činění s velkými korporátními zákazníky, IE6 chiméra tam stále je přítomná a zakořeněná. Obvyklé klišé, že je firma líná/neschopná/ignorantská si dovolím ze svého pohledu dementovat, vím co za tím je.

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

11. dub 2011 21:22 #74357
Odpověď od ghost
Zkušený uživatel
dnes jsem byl za znamou na krajskem soude
IE6 na pc samozrejme nechybelo a zadny jiny prohlizec neprebyval
;-) takze ucebnicovy priklad

Joomla! pro každého

Powered by Fórum