Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

1.5 --> 2,5

20. úno 2012 22:05 #90132
Odpověď od Jarda Kozel
Začátečník
Teda ne moc pěkně se čte, že se zas tak moc nepletu :S.
Dokonce to jde u mně tak daleko, že uvažuju, jestli "starý" web nezakonzerovat, a nezačít s čistou instalací, na kterou případně jen přetáhnout nejdůležitější věci (u mně třeba soubory ke stažení a některé důležité články). Dobré řešení to ale není. Jenže jsem lenošnej a raději bych to "jen překonvertoval".
Jen bych nerad někoho svým ne moc optimistickýma příspěvkama odradil tak, že to nebude ani zkoušet, protože časem stejně nebude vyhnutí. Pokud někdo máte malý web s málo rozšířeníma a plánujete jej postupně rozšiřovat - udělejte to hned. Čím míň toho musíte ze začátku upravovat tím líp. A spoléhat na posun v této věci k lepšímu se vám může šeredně vymstít.
Opravdu (a hrozně rád!!) bych se mýlil, ale nevěřím v tomto směru v pozitivní posun.

21. úno 2012 08:39 #90137
Odpověď od petr
Uživatel
Zapojte se taky. Čím více lidí tam bude, tím horší bude pro Joomla! těší nás přehlížet.

forum.joomla.org/viewtopic.php?f=682&t=684507

Jsem člověk, který neumí vše.Ale je ochoten se ledasčemu naučit :)

21. úno 2012 10:36 #90139
Odpověď od Mirek Adamec
Začátečník
Doporučuji přečíst tento článek Je tam pěkně popsáno jak byl tento portál migrován.

21. úno 2012 11:58 #90147
Odpověď od Jarda Kozel
Začátečník

MMirekk napsal: Doporučuji přečíst tento článek Je tam pěkně popsáno jak byl tento portál migrován.


Já to samozřejmě četl. Nejde o to jak se s tím kdo "popral", ale že se s tím vůbec musel "poprat". Jak jsem již psal - nedokážu si představit "jen málo zkušené" uživatele, kteří spoléhají na to, že bude oficiální - a hlavně funkční - způsob přechodu systémem "oneclick".
Teď ho jakoby (pouze jakoby) mají - jUpgrade - ale ten se i na malý web jak se zdá jeví nepoužitelný (píšu ze své zkušenosti, protože ten můj za malý považuju - jak rozsahem tak i obsahem).
A chtít po uživatelích aby se po provedení "jakoby oficiálního přechodu" vrtali v databázi, všechno prolezli a překontrolovali - to snad nemůže takový projekt jako je J! myslet vážně.
Připadá mi to všechno poněkud upěchané - až aby jsme to měli venku, místo toho aby se třeba se zpožděním řeklo - tady to konečně máte, je to odladěno a funkčí včetně (včetně!!) oficiálního a podporovaného způsobu migrace/přechodu/upgradu. Vždyť to proboha není školní projekt!!

(jeden příklad za všechny co jsem musel řešil cestou přímé editace tabulek v databázi - od prvních pre-verzí 1.6 nelze zadat emaily ve formě IP adres, na ofic potrál J! jsem to tenkrát psal. Já je ale potřebuju - důvod ponechme stranou - ve verzi 1.5 bez problémů, ve verzi 1.6-2.5 nelze, kromě zmíněného způsobu přímé editace tabulek. Problém je zřejmě jen v testovacím skriptu při zadávání takového emailu ve formuláři)

P.S. A to jsem se od pátku dost uklidnil, protože psát svoje zkušenosti o víkendu, tak bych zřejmě dostal ban nejen sem. Jednu výhodu ale tento způsob "vykašlání ni se uživatele" má - člověk je nucen šťourat se do věcí ve kterých by se jinak neměl důvod vrtat ;) - ovšem poněkud slabá útěcha.
A pro případné šťouraly - nejsem programátor, takže s těmito problémy nemohu pomoct.

21. úno 2012 12:13 #90148
Odpověď od petr
Uživatel

MMirekk napsal: Doporučuji přečíst tento článek Je tam pěkně popsáno jak byl tento portál migrován.


Již JardaKo za mě tak nějak napsal co jsem chtěl napsat já. By prostě rychlejší.

Ten návod je sice dobrý. A popsaný stručně, ale kde je zajištěno, že bude fungovat na všech webech? Další ne každý má takové zkušenosti, aby si dokázal naprogramovat script na úpravu špatně přemigrovaných ID článků. Další věc je, že již i tady na portále bylo vidět po přemigrování několik chyb, které bylo potřeba doladit odladit. Nedokáži si to představit při ještě větším projektu, které jistě na J 1.5 běží. Uživatelé webu nechtějí hlásit chyby, oni chtějí web, který funguje. A poté sám ten článek vypovídá o tom, že Jupgrade není zrovna nejšikovnější. Je to v článku napsaný. A také nemám čas migraci věnovat týdny.(jak dlouho se migroval tento web?)

Poslední je, že oficiální tvůrci Joomla! vyslovili větu, že vytvoří oficiální migrátor. Je jasný, že se to nebude týkat komponent (i když po domluvě s těmi největšími, by to šlo - jistě by chtěli zachovat přízeň i svých předchozích uživatelů), ale tento migrátor by byl odladěný a prostě byl by přímo od tvůrců a ty by když tak řešili problémy. Joomla 1.5 tu byla strašně moc dlouho a byla dosti odladěná a to, že Joomla! vymyslela nové číslování verzí a vydávání po určité době tohle vše jen zkazilo. Nemají čas a nebo se nechtějí věnovat něčemu co je dosti důležité. A přeci jen Joomla! je snad obrovský CMS a doufal jsem, že tým tohoto CMS se o své uživatele postará.

Omlouvám se, ale worpress tohle již dávno vyřešil, automatické aktualizace, instalace pluginů a jejich aktualizace v jednom kroku. A nemusím řešit zdali je to verze 1.5 nebo 2.5.

Tohle je můj názor klidně jej zkritizujte, ale do migrace se jistě nechci pouštět pokud je to tak jak to je. Jelikož 2 roční web nechci jen tak vyhodit z okna. A peníze na to, aby někdo udělal migraci za mě to opravdu nemám. A zůstat na 1.5 (když je přeci tak odladěná a nepotřebuji nic z novějších verzí) se mi taky nechce (podpora totiž dřív či později skončí a já se pak nebudu mít kam obrátit)

Jsem člověk, který neumí vše.Ale je ochoten se ledasčemu naučit :)

21. úno 2012 14:45 #90157
Odpověď od HonzaKr
Moderátor

peeeeeta napsal: A také nemám čas migraci věnovat týdny.(jak dlouho se migroval tento web?)


Čistý čas od vypnutí starého do zapnutí nového 4,5hodiny. Před tím předcházela migrace na nečisto, ta trvala včetně testování celkem asi 8hodin.

Ale musíte si všichni uvědomit, že migrace jednoho tlačítka je fikce, neboť nejvíce času zabere grafická migrace. Šablona pro J15 není kompatibilní s J25. Tím pádem ani názvy pozic se neschodují. To budete dělat vždy ručně a to bude stát nějaký čas. Tady žádný automat nepomůže.

:: bývalý člen Joomlaportalu ::

Powered by Fórum