Přihlásit se

Dnešní díl seriálu vás seznámí s programem, který můžete použít k prezentaci Mamba. Jistě si vzpomínáte na náš návod na instalaci Mamba. Byl vytvořen v dnešním programu s názvem Wink

Je to skoro s podivem, ale i tento program je šířen zdarma a můžete jej tak velmi snadno použít k vytvoření Flash animací. Práce s ním spočívá v tom, že nejdříve nasnímáte obrazovky z Mamba (nebo libovolného jiného programu) a pak v prostředí Winku dáte celý návod dohromady. K dispozici máte nástroje pro vkládání grafických objektů jako jsou různé bubliny a textové rámce, tlačítka apod.

Můžete vytvořit tlačítka pro odskok na konec celé animace nebo pro posun mezi jednotlivými obrazovkami animace, můžete běh animace pozastavit a čekat na odkliknutí tlačítka uživatelem. Jedinou zatím nehotovu věcí je nemožnost komentovat animaci zvukem. Ovšem nová verze označená číslem 2.0, na které se pilně pracuje, si vytkla za cíl, tuto vlastnost přidat.

Wink (http:\\www.debugmode.com) tvoří jeden jediný autor a je velmi otevřený jakýmkoliv návrhům. Wink byl původně jen Windows program, ale v polovině letošního roku byla přidána i verze pro Linux. Velmi drobně se liší od své Windows sestry, ale pokud si ji spustíte nepoznáte to. Pokud jste dlouho pracovali ve Windows a znáte ji dobře, drobné odchylky najdete.

Tradiční postup vypadá tak, že si do nějakého okna otevřete inkriminovanou aplikaci a případné zásadní kroky označíte stiskem příslušného tlačítka . Wink si udělá značku. Po ukončení všech kroků pak Wink vytvoří animaci. Uvidíte v ní pohyb myši kurzoru nebo stisky tlačítek ve snímané aplikaci. Nejedná se však o tzv. realtime video. Animace je „dopočítávána“. Nejjednodušeji to vysvětlíme na příkladu dvou po sobě jdoucích akcí. Na první obrazovce z programu je kurzor myši na pozici 0,0. Na druhém snímku z aplikace je kurzor myši na pozici 100,100. Ve výsledné animaci program „automaticky“ dovytvoří pohyb kurzoru dle vašeho zadání tzn. pokud požadujete 25 snímků za sekundu, jsou chybějící snímky pohybu dopočítány tak, aby se za danou dobu kurzor přesunul na správné místo. Je dobré si to předem vyzkoušet, abyste pak věděli, jak se program chová. Pokud chcete, aby šel kurzor po vámi určené dráze, můžete vytvořit několik postupných snímků a body kurzoru tak určit. Ve Windows pak existuje také možnost snímat video tak, jak se skutečně aplikace chová v reálném čase.

Osobně aplikaci Wink používám celkem často, protože se zabývám tvorbou materiálů pro vnitrofiremní školení a není nic jednoduššího a názornějšího než uživateli přímo ukázat kam kliknout a které parametry kam zadat. Pro tvorbu dokumentace asi neexistuje názornější nástroj. Až autor přidá podporu zvuku, bude to nejlepší nástroj, který můžete použít a hlavně zdarma.

Výsledkem práce je animace ve formátu Flash a k tomu také jeden html soubor. Umí také vytvořit samostatně spustitelný program, který stačí jen spustit a animace se přehraje. Nevýhodou je to, že spustitelný program je pouze kód pro Windows, v Linuxu máte smůlu. Jaké plány jsou ohledně spustitelných animací pro Linux bohužel nemám zprávy.

Tohle je bohužel (nebo možná pro někoho bohudík) poslední díl mého seriálu, ve kterém jsem se snažil představit mnou používané programy, pomáhající mi v údržbě, správě a přípravě materiálů pro Mambo. Pokud jsem na něco zapomněl, třeba se ještě zmíním. Samozřejmě platí i výzva pro vás, pokud používáte nějaký zde nejmenovaný produkt o kterém cítíte potřebu se zmínit (ale pozor, musí splňovat kriteria multiplatformnosti) , vytvořte článek. A vaše názory jsou také vítány.