Přihlásit se

Když si chcete Mambo nainstalovat na svůj osobní počítač pro testovací účely, můžete se ponořit do postupné instalace webového serveru, skriptovacího jazyka a databázového serveru. Nebo můžete využít služeb balíčku.

Instalace všech potřebných komponent a jejich konfigurace se může stát zdlouhavou a nezáživnou, která vás třeba od používání Mamba může odradit. Poněkud jednodušší to mají uživatelé Windows, pro něž existuje program s názvem MSAS, která integruje vše v jednom balíčku, snadno se nainstaluje a Mambo můžete začít ihned používat či distribuovat dále. Programy v něm obsažené však mohou být funkčně ořezané a pokud používáte Linux nebo prostě jiný než Windows operační systém, máte smůlu.

I na vyléčení této nemoci však existuje snadný lék. Jmenuje se XAMPP (http:\\www.apachefriends.org). Je to balíček všech potřebných komponent pro provoz webového serveru, skriptovacího jazyka a databázového serveru. Jeho velkou výhodou je, že existuje v mnoha verzích pro operační systémy.

Stáhnete si prostě balíček, který se nainstaluje a pak už jen stačí do příslušné struktury nakopírovat Mambo. K dispozici pak máte server Apache, PHP a MySQL. Neskončí však jen u těchto programů, doinstaluje i několik modulů na správu, např. phpMyAdmin pro správu MySQL serveru a jeho datbází. Vše je pak na jednom místě a navíc si můžete vyzkoušet i instalaci Mamba.

Tento balíček je pak připraven i na použití třeba několika verzí Mamba naráz a můžete použít i jednu databázi nebo si pro každou Mambo instalaci vytvoříte svou vlastní databázi.

Osobně mám vyzkoušenou instalaci na Linuxu i ve Windows a vše funguje jak má. Začněte nainstalováním balíčku, pak vytvořte databázi a uživatele, nezapomeňte na přidělení přístupových práv. Pak do struktury uložte Mambo a už jen ve svém prohlížeči zadejte adresu vaší Mambo instalace, např. ve tvaru http:\\localhost\mambo. Automaticky se spustí instalace a po jejím úspěšném provedení máte Mambo připravené. Pokud si po konfiguraci a nastavení Mamba včetně všech článků provedete zálohu databáze, můžete vše snadno přenést na váš hostingový server a obnovit ze zálohy databázi. Budete pak mít kompletní kopii vaši lokální instalace Mamba. A o to přece jde...