Přihlásit se

I když používáte Mambo jako uživatel, někdy se prostě zásahu do konfiguračních souborů nevyhnete. Jaký program k tomu použít?

Ano, kdo říká, že textový editor, je blízko. Pod Windows je k dispozici Notepad, v Linuxu můžete zkusit třeba vim. Ovšem mají jednu podstatnou nevýhodu – neumožňují práci s kódováním a s některými dalšími aspekty programátorského kódu.

Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše. Ve Windows všichni používají program s názvem PSPad, který je hodně rozšířený. Ale co v Linuxu? Existuje řešení, které je stejně dobré jako PSPad a funguje i pod Linuxem. K vaší pozornosti doporučuji program Jedit (http:\\jedit.org). Znalejší z vás jistě poznali, v čem tkví výjimečnost tohoto programu. Jde o ono tajemné J na začátku jména programu. Je vytvořen v Javě, ale navzdory tomu, že javové programy jsou mnohdy pomalé a nedokonalé, tento program je velkou výjimkou. Funguje tak na libovolné platformě, kde funguje i Java. Oproti PSPadu má mnoho výhod. Nepodařilo se mi jej zahltit. Pokuste se někdy v PSPadu otevřít logovací soubor o velikosti např. 40 MB. PSPad se značně zpomalí a některé operace jej dokáží i „sundat“. S Jeditem se mi to nepovedlo.

Podobně jako PSPad má zvýrazňování syntaxe mnoha programovacích jazyků (ano PHP je zde také). Můžete tak snadno editovat i zdrojový kód Mamba.

Pokud vytváříte překlady, není příprava jednoho textového souboru v několika kódováních žádný problém. Najdete zde podporu kódové stránky Windows-1250 i ISO8859-2, tedy těch dvou, které používáme pro počešťování Mamba.

I tento program dokáže pracovat s tzv. doplňky, které dokáží rozšířit jeho vlastnosti. Jedním z nejatraktivnějších doplňků je podpora kontroly překlepů. To už PSPad nepodporuje. Funguje úplně stejně jako kontrola v OpenOffice.org. A navíc, je k dispozici i v češtině.

Přiznám se, že k programu jsem se dostal teprve nedávno, ale i za tu dobu mne stačil uchvátit. Přiznávám otevřeně, že mám radši multiplatformní produkty. Nemusím se totiž ohlížet na to, jaký operační systém používám. A o to u Jeditu jde. Zajímavou vlastností je i možnost použití tzv. sloupcových bloků nebo editace více souborů naráz. Vy, kdož používáte PSPad, zkuste Jedit alespoň nainstalovat . A linuxáci by jej měli používat automaticky. Ostatně pro spolupráci v týmu českých překladatelů z něj patrně uděláme standardní editor. A teď snad jen malá poznámka. Program najdete na stránce http:\\jedit.org a doporučuji ke stažení stabilní verzi 4.2, s vývojovou mohou nastat problémy u případných nekontrolovaných pádů, což vám při práci na překladech, které tvoříte celý den, může vadit. Stabilní verze je opravdu dobře odzkoušená a nepadá.