Přihlásit se

Třetí díl seriálu bude trochu výjimečný. Budu se v něm zmiňovat o několika programech. Grafikou rozumíme nejenom vaše fotografie, které můžete vkládat na vaše stránky, ale především o grafické podobě vašeho webu.

Nejpoužívanější program na grafiku pro Mambo je u mě bezpochyby program GIMP (http:\\www.gimp.org). Jedná se o tzv. bitmapový editor, pracujícím s obrázky s příponou BMP, JPG, PNG nebo GIF. Ten vám umožní otevřít obrázky, které používá vaše šablona. Obsahuje sadu velmi pokročilých nástrojů, které umožní do obrázku cokoliv přidat, napsat, nakreslit. Jsem si téměř jistý, že po prvním spuštění programu od něj utečete. Vypadá totiž velmi nestandardně, jeho uživatelské prostředí je roztříštěné a na první pohled nesourodé. Věřte, že toto uspořádání je velmi logické a praktické. I když jej používám už tři roky, stále je co objevovat a učit se.

Zvládnutí základních technik jako ořez obrázku, výběr určitého detailu, změna jasu nebo spojení dvou obrázků do jednoho je jednoduché. Pokud tyto funkce zvládnete, máte napůl vyhráno. Obvykle nepotřebujete víc.

Instalace je snadná jak ve Windows tak i v Linuxu. V Linuxu máte navíc velkou pravděpodobnost, že ve vaší distribuci je GIMP již nainstalován. Stal se prostě jakýmsi standardem pro práci s bitmapovou grafikou. Navíc se neustále vyvíjí a s každou novou verzí je přidáno několik zajímavých funkcí. I pro GIMP existuje řada doplňků, které jej dokáží rozšířit o nestandardní funkce. Existuje tak mnoho doplňků, které vám pomohou třeba s grafickou podobou tlačítek.

V rámci nástrojů dostupných v GIMPu zde objevíte i mnoho různých pomůcek a efektů, které můžete použít pro ztvárnění grafické podoby loga pro vaše stránky. S vestavěnými nástroji můžete rychle a jednoduše vytvořit i profesionálně vypadající loga a navíc jen po stisku několika tlačítek.

Dalším pomocníkem na grafiku by mohl být i OpenOffice.org a to díky ještě nezmíněnému modulu s názvem OpenOffice.org. Pokud jste nainstalovali OpenOffice.org, Draw v něm již máte. Je to tzv. vektorový editor, tedy obrázky v něm vytvořené jsou složeny z křivek a základních geometrických obrazců. Já osobně jej používám ke ztvárnění grafického návrhu stránek. Pracuje se v něm velmi jednoduše i bitmapovou grafikou, kterou si naimportujete a pak s ní můžete „hýbat“ v rámci stránky.

Celý vzhled si rozvrhnete a pak můžete vytisknout. Pokud chcete navrhovat vzhled a dát jej někomu ke kontrole, můžete využít standardní vlastnosti OpenOffice.org a to export do souboru PDF. Vytvoříte celý soubor a ten pak můžete odeslat mailem a hlavně máte zajištěno že tak, jak jste vzhled navrhli, jej uvidí i příjemce.

Sada nástrojů je v OpenOffice.org Draw trošku omezená, přece jenom se nejedná o specializovaný nástroj primárně určený k práci s grafikou. Je to jen součást kancelářského balíku. Ale kupodivu je dostatečně výkonný a jednoduchý. Na jednodušší věci prostě neznám lepší.

Pokud ovšem chcete používat profesionálnější vektorový editor mám pro vás řešení s názvem Inkscape (http:\\www.inkscape.org). Jedná se o vektorový editor, který vzniknul odštěpením z jiného projektu s názvem Sodipodi. V něm bychom mohli vidět paralelu mezi Mambem a „novým“ Mambem. Vývojáři se prostě rozešli, protože měli jiný názor na směřování vývoje. Vzali si s sebou kód a rozvíjeli jej dál. Stalo se to, že vývoj Sodipodi prakticky ustrnul a Inkscape se dobře vyvíjí.

Ale zpět k Inkscape. Jeho hlavním úkolem je vytváření grafiky ve formátu SVG. Tomu je podřízeno vše. Jeho hlavní a jedinečnou vlastností (i když OpenOffice.org jí disponuje také) je tzv. vektorizace. Vždyť nezní to báječně, že si nakreslíte logo ručně, naskenujete a Inkscape vám z ruční kresby vytvoří logo v křivkách? Kdo již někdy něco takového potřeboval to jistě ocení. Výsledné logo nemusíte samozřejmě exportovat jen jako vektor, můžete si jej uložit jako bitmapový obrázek. Inkscape je k tomu prostě skvěle vybaven. Osobně se mi hodně osvědčila kombinace GIMP a Inkscape.

Tento dnešní výčet programů asi uzavřeme. Mohl bych ještě pokračovat, ale dle mých dlouholetých zkušeností jsou výše zmiňované programy velmi dobře použitelné a asi bych nehledal žádné jiné. Vy však můžete mít jiný názor.