Přihlásit se

Ačkoliv by se zkratka MSAS mohla zdát jako produkt firmy Microsoft (dle obligátního MS na začátku), musím vás zklamat. Jde o zkratku slov Mambo Stand Alone Server. Je to totiž výtečný produkt pro testování konfigurace, komponent modulů a překladů všech typů na vašem počítači

{moscomment}

Na začátku je zapotřebí říci, že produkt MSAS je určen výhradně pro majitele operačních systémů firmy pana Gatese. Ke stažení je nabízen na Mamboforge (http://mamboforge.net/frs/?group_id=106&release_id=1740). Stažení je trošku komplikované tím, že musíte stáhnout postupně 7 RAR archivů (dohromady asi 8,5 MB) a pak rozbalit programem WinRAR. Ten je placený, ale jeho instalaci můžete obejít nainstalování program 7ZIP (www.7-zip.org), který je šířen podobně jako Mambo jako Open Source s umožní vám vše rozbalit. Dobré je zmínit se i o tom, že k dispozici je i MSAS postavený na starší verzi 4.5 1.0.7, takže i vy, kteří jste ještě neupgradovali na novou verzi můžete s klidem testovat.

Na disku vám vznikne složka s poměrně složitou strukturou. Celý balík totiž zahrnuje instalaci web serveru Apache, MySQL a PHP spolu s nainstalovaným Mambem. Stačí totiž spustit jen soubor MSAS.EXE a objeví se před vámi úvodní obrazovka, na které si můžete vybrat, zda chcete zobrazit Mambo prezentaci či se přepnout do správcovské části. To ovšem ještě není vše, protože k dispozici je i PHP MyAdmin, což je rozhraní napsané v PHP skrz které lze ovládat MySQL databázi, startovat a ukončovat Apache a MySQL a ještě řadu dalších administračních nástrojů. Je to prostě vše, co potřebujete k tomu, aby Vám na počítači „jelo“ Mambo se všemi vyžadovanými podpůrnými programy. Jen nic nenastavujete a všechno běží jaksi mimochodem a samo.

Můžete se také pokusit spustit si cvičnou instalaci a to tím, že složku INSTALLATION+ přejmenujete na INSTALLATION a po spuštění MSAS.EXE projdete instalačními kroky.

Ovšem největší bomba je to, že si pomocí tohoto programu můžete nastavit kompletní prostředí Mamba, vytvořit si v něm kompletní prezentaci, doinstalovat komponenty a teď pozor. Když celou tuto složku vypálíte na CD a donesete ke kamarádovi či zákazníkovi na CD, ihned máte možnost ukázat vše, co jste vytvořili. Žádné nastavování, vše funguje automaticky. Jde to dohnat až do takového extrému, že v Mambu vytvoříte třeba stránky svého oblíbeného zpěváka nebo sportovního klubu a CD pustíte do světa. Každý uživatel Windows si tak bude moci vaši prezentaci prohlédnout přímo tak, jakoby jí listoval na internetu.

Dobrým pomocníkem je tento produkt i pro vývojáře, protože jim pomůže kompletně odladit svůj produkt jako je komponenta, modul nebo překlad bez nutnosti zdlouhavé instalace. prostě to nainstalujete jako do standardního Mamba a testujete. Pokud se vám v překladu něco nelíbí opravíte to a znovu načtením stránky máte poslední verzi aktivní a testování může probíhat dále. Pokud jste ještě něco takového nezkoušeli, vřele doporučuji, určitě vás MSAS nezklame.

Na závěr jen několik technických detailů. Celá struktura (Apache, MySQL, PHP a Mambo) se nachází ve složce DISKW. Pokud chcete něco měnit přímo v kódu Mamba, přepněte se do složky WWW, kde již najdete standardní instalaci Mamba (ve složce Mambo451). Stačí tak už jen dohrát naše češtiny (do složky LANGUAGE) a vše je hotovo. Určitě také budete chtít změnit zobrazování názvů měsíců a dnů do češtiny, proto si ve správcovské konzoli zvolte SITE – GLOBAL SETTINGS – LOCALE a zde zadejte do COUNTRY LOCALE slovo CZECH (ne CS_CZ, to funguje jen na Linuxu). Od této chvíle je vše česky. Pokud doinstalujete i AdminLanguage a dodáte češtinu, bude i správcovská část v češtině.

Přeji mnoho zdaru. Případné dotazy směřujte do diskuze pod článkem.

Sváťa

{moscomment}