Přihlásit se
GSOC neboli Google Summer of Code je již tradiční letní akce pořádaná Googlem se zaměřením na podporu open source projektů. I tento rok se dostalo na Joomlu! a ta představila celkem 18 sponzorovaných projektů. Nutně to neznamená, že všechny budou dokončeny, ale alespoň víme, na co se můžeme těšit, když to vyjde a projekt bude dotažen do konce.

Pokud o GSOC nic nevíte vězte, že se jedná o akci, kdy Google vyhlásí, že určitou sumu peněz rozdělí mezi určité množství studentů. Letos bylo vybráno 1 000 studentů. Celý pracovní proces je monitorován a honorován. Pokud nějaký projekt jako je Joomla dodá studenty, kteří pro Joomlu vytvoří nějaký nový doplněk, funkci či dokumentaci, dostane 500 USD. Student pak dostává 500 USD na rozjezd a po úspěšném dokončení (tj. po odevzdání hotové práce a posouzení ze strany projektu a Google) dostává další 4 000 USD. Řekněte sami - příjemná letní brigáda...

Komunita pak těží z toho, že výsledky GSOC jsou zapracovány. proto nás "nestudenty" obvykle zajímá, co vše by se mohlo v Joomle objevit. Letos je to 18 projektů:

Andrea Tarr - Accessible Administrator Templates

Na poli přístupnosti Joomly! pro handicapované spoluobčany (nemusí jít nutně jen o nevidomé) bylo již mnoho uděláno z hlediska uživatelské části (šablony, ovládání), teď je načase připravit projekt pro verzi 1.6, která totéž přinese do části správcovské

Anh Nguyen - Magento Joomla Integration

Integrace eCommerce řešení Magento do Joomly. Z popisu vyplývá, že půjdeo doplněk v rámci kterého bude možno oba produkty propojit.

Ankit Ahuja - Enhanced Front-end Editing

Rozšířené možnosti editace modulů, článků a položek nabídky. Mělo by být možné používat Drag&Drop, modální okna atd.

Arunoda Susiripala - Common gateway for Joomla – Elgg Integration

Vytvoření rozhraní pro komunikaci s projekty na tvorbu sociálních sítí. Nejdříve je v plánu projekt Elgg a pak Wordpress . Mělo by být možné sdílet data mezi těmito projekty a Joomlou.

Daniel Ghilea - Thumbnails and Media Manager Enhancements

Vytvoření knihovny pro práci s obrázky (otáčení/překlápění, vodoznaky, zmenšené obrázky atd.) a její integrace pomocí zásuvného modulu. 

Edvard Ananyan - Working Copy of Joomla Live Site

Vytvoření nástroje, který bude schopen pomoci všem správcům. Předtím, než začnete dělat na živých stránkách nějaké úpravy, uděláte kopii stránek se kterou začnete pracovat, provedete vaše změny a vše otestujete. Pak tento nástroj zjistí rozdíly a integruje je zpět na živé stránky. Již nikdy více nefunkční stránky po instalaci nových rozšíření či aktualizaci Joomly! 

Garthee Ganneshapillai - Taxonomy Extension

Projekt, který má do Joomly přinést možnost použití taxonomie (tj. třídění položek dle nějakého systému, nejznámější je třeba třídění a pojmenovávání živočichů či rostlin).  

Gergo Erdosi - Advanced Survey Suite

Projekt, který má nahradit klasické ankety a přinést možnost vytváření dotazníků.

Jonas Arnfred - JDevTools - Automated scripts for Joomla developers

Projekt, který má přinést nástroje pro automatizaci pomáhající vývojářům např. generování XML souborů rozšíření atd.

Lalitanand Dandge - LDAP Integration

Integrace doplňku umožňujícího práci s LDAP uživateli a jejich LDAP skupinami.

Mostafa Ibrahim - Workflow Extension for Joomla 1.6

Vytvoření rozšíření, které umožní aplikaci tzv. Workflow procesu (sled kroků, které je zapotřebí provést pro splnění nějakého úkolu, typicky třeba schvalovací proces nějakého požadavku tj. jeho vytvoření,posouzení, schválení a realizace)

Nakul Ganesh S - CiviCRM Integration: Develop Front End Extensions for CiviCRM Data

Sada doplňků a rozšíření umožňujících spolupráci Joomly! a CiviCRM

Naveen Gavini - Native Joomla Multisite Support

Stále více uživatelů požaduje možnost správy více stránek z jednoho rozhraní. Tento projekt má integrovat nativní podporu. 

Piotr Szotkowski - CiviCRM Integration: Development of Multilingual Functionality

Vylepšení podpory vícejazyčného prostředí  

Rahul Verma - Desktop Content Manager - Adobe AIR

Tento projekt by měl vytvořit multiplatformní aplikaci, která vám umožní spravovat a upravovat články bez použití internetového prohlížeče a v podstatě bez prostředí správcovské části Joomly. Vše s použitím Adobe AIR

Ryan Reeves - Improved Error Handling

Projekt má standardizovat Joomlu při zacházení s chybovými hláškami a umožnit uživatelům nastavovat příslušné stránky s chybovými hláškami. 

Sunithi Agarwal - Groups Co-ordinating Component for Joomla

projekt by měl do Joomly přinést možnost vytváření uživatelských skupin a jejich správu. Už by tak neměl být problém vytvářet skupiny uživatelů seskupených kolem jednoho "šéfa", posílat si např. newsletter atd. 

Victor Carbune- Page Versioning and Extension Versioning / System Restore

Přidání podpory verzovánípro libovolnou komponentu. V první fázi to bude komponenta na články, později obecné rozhraní pro kohokoliv.

 

Některé projekty se mi jeví zajímavější než jiné a na některé se vyloženě těším. Musíme si však počkat do září, které projekty budou dotaženy až do konce. Otázkou pak také zůstává, kdy se objeví integrovány do Joomly, což je otázka další. Část projektů počítá s verzí 1.6, část budou samostatné doplňky a proto bych se nebál říci, že budou i pro verzi 1.5. Máme se na co těšit (ostatně jako každý rok).