Přihlásit se
Pokud patříte mezi zvídavé a nedočkavé uživatele redakčního systému Joomla, možná si stahujete SVN verzi budoucí Joomly! 1.6. V log souboru změn se objevila docela zajímavá informace (přesněji od revize 11732).

Pokračují práce na nové Joomle! 1.6, která má přinést spoustu změn. Podle posledních zpráv z vývojářského fóra nakonec budou tyto změny rozsáhlejší, než se původně počítalo. Ve světě svobodného software totiž došlo k dohodě dosud nevídané. Týmy tří nejvýznamnějších redakčních systému (Joomla , Drupal a Wordpress ) se sešly, aby prodiskutovaly další postup při získání důležité zakázky. Pokud se kolem svobodného software pohybujete víte, že v současné době celosvětové hospodářské krize se kolem snižování nákladů dějí zajímavé věci a mnoho subjektů je svolnější k tomu open source nasazovat.

Jistě jste zaznamenali státní krach Islandu, na pokraji propasti se pohybuje i Maďarsko. A právě země našich bývalých jižních sousedů vypsala výběrové řízení na dodávku nového software pro své Ministerstvo mládí, rodiny, sociálních záležitostí a rovné příležitosti (Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium ). Jedná se o pilotní projekt, který by měl být v případě úspěšného nasazení postupně implementován i na další ministerstva.

V zadání tohoto výběrového řízení je vytvořit portál, na kterém by bylo možné spravovat osobní účty důchodového systému na doméně www.ustvanlety.hu Má se jednat o řešení, které přinese vše - od jednoduché správy uživatelů, přes informační portál, internetový obchod s možností "nákupu" vyššího důchodu (formou nákupu státních dluhopisů splatných první den vašeho odchodu do starobního důchodu), foto galerii státních nemocnic či domů pro seniory atd. Navíc by mělo být možné, aby zaregistrovaní uživatelé mohli daná zařízení hodnotit, komentovat. Protože existuje i mnoho občanů, kteří sice pobírají maďarský důchod, ale maďarsky nemluví, měl by portál být přístupný i v jazycích okolních států (třeba německy, česky, slovensky apod.) a několika světových.

Také se připravuje nový zákon, který by měl ředitelům těchto zařízení přikázat povinnost vést blog, ve kterém budou stávající klienty a případné zájemce informovat o dění v jejich zařízení. Jedná se vlastně o jakousi úřední desku v elektronické podobě. Co budou ředitelé nuceni v blogu psát a zda budou moci tuto činnost svěřit např. svým asistentům, je ještě otázkou diskuzí.

Cílem maďarské administrativy je nasadit řešení, které vše zvládne a s relativně nízkými náklady. Náskok tak získávají řešení založená na open source projektech, ke kterým samozřejmě Joomla! patří, hlavně kvůli licenčním poplatkům. Pokud si s Joomlou rozumíte, je vám jasné, že na některé úkoly je dobře použitelná, jiné věci zase lépe zvládá jiný redakční systém.

Protože je termín uzávěrky stanoven na konec letošního roku, není přímo v silách jednotlivého týmu vyvinout "vše v jednom" a ještě to zdárně otestovat. Není tajemstvím, že z tzv. velké trojky je vždy někdo na něco silnější. Proto se rozhodly všechny tři týmy spolupracovat a vytvořit tak nový projekt JoomDruPress. Integrace jde dokonce tak daleko, že každý tým na chvíli adoptoval dva členy "konkurenčních" projektů. Všichni si tak od toho slibují, že provedou analýzu hotových řešení a vytvoří jeden superprojekt. Už v tuto chvíli je jasné, že Joomla dodá odborníky z řad překladatelských týmů (už jsme byli osloveni), WordPress dodá své know-how v oblasti blogovací části a Drupal tým zase dodá svou část v podobě doplňků pro tzv. sociální sítě.

Z jednání vyplynulo, že jako základ byla zvolena Joomla, do které se budou integrovat další části z ostatních projektů. Můžete to vidět v aktivitách, které jsou momentálně v kódu nové verze 1.6 prováděny (např. předpříprava na blog komponenty z WordPressu). Zatím však není jisté, jestli se výsledný projekt bude nějak dále vyvíjet a bude použitelný dalšími vládními úřady. Plán je zatím takový, že v listopadu 2009 by měla být k dispozici finální verze, která bude dále v průběhu roku 2010 upravována podle dalších požadavků (pokud samozřejmě vyhraje).

Pokud mám informace, je toto "konsorcium" jediné, které se ze světa open source bude o danou zakázku ucházet. Dalším by měl být Microsoft se svou platformou SharePoint a určitě se najdou i další, není o nich však nic známo.
Mohu-li na závěr doplnit svůj komentář, učiním tak. Jen doufám, že tyto aktivity, kde půjde spíše o prestiž než o finance, nějak negativně neovlivní vývoj nové verze. Zároveň se však můžeme těšit na možnou integraci nových a zajímavých funkcí, které Joomla zatím nemá.

Je tedy nejvyšší čas pořídit si kalendář, a označit si dnešní den - 1.dubna, jako významný milník v dějinách open source projektů a pak začít postupně trhat listy a těšít se na konec listopadu. Pevně doufám v to, že JoomDruPress si své místo na slunci získá a že se daný projekt prosadí i jinde, než jen v Maďarsku.

Za tým joomlaportal.cz zjišťoval Sváťa