Přihlásit se
Narážíme na to na našem portálu zas a znova. Už více než rok a půl avizujeme novou verzi Joomly, ale stále se nic neděje. Vypadá to, že se k něčemu schyluje. V následujícím textu dávám k dispozici své vlastní názory, které vycházejí z toho, co jsem si přečetl. Nejenom vás, ale i  mne docela štve situace kolem nové Joomly. Je to ale hutné čtení. Co vy na to?

K napsání tohoto článku mne poňoukl tento článek. Hned na úvod musím říct, že se může zdát, že není moc příjemný. Je to jen prostý a jednoduchý článek, který se jmenuje "Cesta k RC verzi..."

Píše se v něm o tom, co všechno se musí stát, aby přišla nová verze. Jenže nejhorší na tom je, že tento článek neříká vůbec nic nového, případně nic, co by si i průměrný uživatel nedal dohromady. Jenže jakoby mimochodem je zmíněno, že práce nemohou postupovat tak rychle, jak by si lidé představovali. Chybí prý členové Q&T týmu (Quality and Testing - testování kvality)! Je zde zmíněno, že se v podstatě celý testovací tým rozpadl a že se hledají noví lidé. Tohle bohužel není dobrá zpráva. Není to dobrá zpráva z pohledu, že opět nabereme zpoždění.

Ten článek sám o sobě nemá nějakou extra informační hodnotu, velmi zajímavá je totiž diskuze pod ním (volný překlad vybraných komentářů):

 1. Arno Says:
  June 8th, 2007 at 10:50 am

  Ahoj Robe, (původní autor článku)

  Takže dle předchozího příspěvku nemá Joomla! dostatek vývojářů, v dalším chybí designeři a nyní se zdá, že je i nedostatek lidí pro Q&T team.

  Neměla by se Joomla! na tohle podívat z jiné perspektivy a pokusit se vylepšit řízení těchto věcí?

  Proč zde není dostatek vývojářů nebo proč není zájem o to být vývojářem nebo členem Q&T týmu?
  Je Joomla! dostatečně otevřená a nabízí něco i pro ne “core” vývojáře nebo alespoň je dělá stejně důležitými jako stávající “core” vývojáři.

  Mám své doměnky, Joomla! “core” tým se pokouší mít věci pod kontrolou a Joomla! není dostatečně atraktivní pro nové vývojáře mimo Joomla! komunitu.

  Proč tak uhýbáte, vy jste si toho nevšimli dříve?

  Arno

 

 1. Paul Delbar Says:
  June 8th, 2007 at 11:29 am

  @Arno: jakýkoliv open source projekt stojí na entuziasmu přispěvovatelů … and na jejich dostupnosti. Proto jsou vrcholy a pády v ‘síle týmu’  a počtu v podstatě normální.

  Kdokoliv, kdo někdy pracoval ve vývojářském týmu může potvrdit, mnoho lidí chce vyzkoušet prvotní období, ale jen pár projde až do konce a QA a testování. Přidejte k tomu mnoho členů komunity, kteří si chtějí vše otestovat ale nevěří svým vlastním schopnostem, že jsou na dostečné úrovni, aby se mohli stát oficiálními testery

  Verze 1.5 vzbudila hodně zájmu, ale trvá to příliš dlouho, než jsme se dostali k verzi beta 2 (za sebe, jsem rád za to, co jsem dostal výměnou za zpoždění). Je to opravdové prostředí nikoliv nějaká změť PHP kódu. Museli jsme změnit pár zvyklostí a je to úplně jiné, že představila verze  1.0.x. Nemyslíte si, že lidé přijmou zdržení a pohnou se dále, poté co bude oznámena RC verze?

  Nevím, zda Robova poznámka indikuje, že tým ztrácí členy nalevo a napravo a že komunita ztrácí zájem. A k vašípoznámce o tom, zda jsem otevřený tým, musíte číst fórum trochu jinak — tihle chlapci jsou velmi vstřícní, znalí a velmi trpěliví ve vztahu k jak je nazýváte ‘non-core developers’.

  Paul

 2. Arno Says:
  June 8th, 2007 at 12:03 pm

  Paule, problém je v tom, že vývoj verze 1.5 již trvá dlouho a protože to trvá, ztrácejí lidé zájem. To není jen můj názor, ale poslouchám to stále a stále dokola.

  Nejsem to já, kdo říká, že není dostatek vývojářů, designerů a Q&Tčlenů ale je to core team, kdo to říká.

  Proto je můj dotaz - proč se to děje a může tomu být nějak zabráněno? Není to jen momentální situaceS, ale vývoj verze 1.5 je dělán opravdu jen pár vývojáři, kteří posílají změny a proto je mů dotaz, proč to někdo neviděl dřív a pro nezačal nábor vývojářů?

  Souhlasím s tím, že vývoj open source je založen na času lidí, kteří jsou k dispozici ale máme mnoho způsobů co dělat, když není dostatek přispěvatelů a jeden z nich je zaangažovat více lidí s menším množtvím práce a dát dohromady nakonec celou skládačku

  Neřekl jsem, že Joomla tým není otevřený, ale řekl jsem, že může být otevřenější aby vyřešil nedostatek lidí, kteří přispívají. Být otevřený v komunikaci na fóru je něco jiného než umožnit lidem mluvit do důležitých věcí projektu jako je třeba plný přístup pro posílání příspěvků do kódu.

  Arno

 3. Ivo Apostolov Says:
  June 8th, 2007 at 6:19 pm

  Léto přichází (alespoň v Evropě), proto jsou lidé zaneprázdněni více či méně jinými věcmi  (dovolená) a svou prací.

  Myslím si, že máme (komunita) dostatek zdrojů pro zvládnutí.

 4. robs Says:
  June 8th, 2007 at 8:20 pm

  Arno,

  Není to tím, že by v Q&T týmu bylo málo lidí, Q&T skupina je docela dostačující. http://dev.joomla.org/content/view/21/53/

  Dle tohoto (lehce) zastaralého seznamu je v tomto týmu 21 členů, nepočítám sebe. Problémem je to, že z tohoto týmu 21 členů je jen  7-8 aktivních. Myslím si, že tento problém je spíše z niíže uvedených důvodů než z toho, že bychom nebyli dostatečně otevření. Naše otevřenost se nezměnila a od doby práce na verzi 1.0.12 se výrazně zvýšila.

  * Mnoho členů týmu pracuje s Joomlou! 1.0.x na plný úvazek. Když jsme pracovali na verzi 1.0.12 bylo pro ně jednoduché přispívat a pomáhat, protože znali kód a funkčnost. To už však teď neplatí, protože pracujeme na verzi  1.5
  * S Joomlou! 1.5 toho pokrýváme mnohem více než s Joomlou! 1.0.12. Jak jistě dobře víte, s Joomlou! 1.5 přišlo mnoho změn a úprav. Je zde mnohem více chyb ve více oblastech, což vyžaduje větší množství lidí pro lepší správu.. Množství problémů se kterými se setkáváme výrazně vzrostlo od verze Joomla! 1.0.12 a naší práce na Joomle! 1.5 Beta2. Bylo zde skoro 5 měsíců bez jakékoliv práce Q&T týmu a to způsobilo, že lideé ztratili zájem a začali se zabývat jinými věcmi.
  * nakonec, je léto, jak |Ivo psal, a lidé chtějí odjet a užívat si života. Když jsme pracovali na Joomle! 1.0.12 byl podzim a zima, proto byli členové týmu především doma.

  Může se zdát, že tým není dostatečně otevřený, ale není to tak. Přestali jsme používat naši mailovou konferenci protože mnozí členové týmu tím nebyli nadšeni. Tato konference byla veřejná pro kohokoliv, kdo se o ni zajímal. Teď používáme uzavřenou konferenci, ale děje se zde málo, protože nemáme tak velkou potřebu komunikace a mnohé z této komunikace je pouze oznamování věcí jiným lidem, na které se mají podívat nebo malé akttualizace a otázky.

  Nemám rád "vyhazování" lidí z týmu ale jevelmi těžké obhajovat jejich pozici v týmu, pokud se na fórum za poslední 3 měsíce ani nepřihlásili.. I když si myslím, že je to až krajní možnost, Robin a já momentálně kontaktujeme každého člena a budeme se ptát, zda stále mají zájem nám pomoci a zda mají čas atd.. Mnoho lidí si změnilo život a prostě už nemají čas.

 5. Arno Says:
  June 8th, 2007 at 8:51 pm

  Děkuji za odpověď Robe,

  Chápu fakt, že členové Q&T táýmu jsou znudění protože nemají nic na práci, je to smutné, ale něco takového se ve světě open source prostě může stát.

  Jiná otázka ovšem je dělá Joomla! správné kroky aby přitáhla dobré a dostatečné množství vývojářů?
  Díval jsem se na trochu na Drupal abych zjistil, jak oni komunikují se svouvývojářskou komunitou a získal jsem pocit, že zde existuje nějaký core team, ale že není tak vidět jako v Joomle!.
  Pročítáním jsem nabyl dojmu, že Drupal je vyvíjen komunitou a skupinami komunity a myslím si, že to může být dobrá výzva pro Joomlu! aby zaktivnila vývoj a rozšířla mezi více vývojářů. mohlo by to být něco jako Summer of Code, Louis například, by mohl být hlavním architektem, který sbírá požadavky komunity a pracuje na prvním plánu integrace např. ACL. Vznikne tým vývojářů a připraví projekt na integraci dojádra.

  Takhle budoumoci vznikat menší projekty, které budou atraktivní pro lidi, kteří nemají čas pracovat na Joomle! např. celý rok, ale mají jen 2 měsíce. To taklé otevře možnost spolupráce specialistům pracujícím na určité věci v rámci nějakého období.

  To je to, co rozumím pod otevřením se místo omezeného množství zdrojů, které jsou momentálně dostupné pro 1.5 a které mohou celý proces urychlit a přitáhnout další vývojáře, kteří investují svůj čas.

  Také si myslím, že Joomla! by měla začít mluvit (doslovně křičet) o novém frameworku na každém tech blogu, abychom zaujali lidi mimo komunitu, kteří si s ním začnou hrát místo čekání na stabilní verzi.

  Znovu, děkuji za odpověď.

  Arno

Takže je jasné, že podobné pocity má spousta z nás. Pocity frustrace. Když se dělilo Mambo a Joomla!, bylo tady spousta nadšení o tom, jak je Joomla! skvělá a jak pěkně vývoj půjde dál. Je ovšem smutným faktem, že od září 2005 nepřišla Joomla! s novou avizovanou verzí. Stále máme v ruce "staré" přepracované Mambo. Chybí v něm několik zásadních věcí, které již nevyhovují. Když jsem "přemlouval" lidi, aby přešli na Joomlu!, používal jsem různé argumenty. Dnes když provedu jako laik byť i jen prosté uživatelské srovnání, je na tom (ač to neříkám rád) Mambo trochu lépe. Od rozdělení má několik nových verzí, přeloženou administraci apod. A nezměí to fakt, že některé věci byly nejdříve v Joomle a až pak v Mambu.

Stále více lidí mi říká, že verze 1.5 je sice fajn, ale současná verze 1.0.12 bohužel zatím nemá (a nebude mít) některé ohlášené vlastnostui, které vývojáři do Joomly slibovali. Situace na poli lokalizace se má tak, že jsem na ní úplně rezignoval (myšleno pro verzi 1.5). Opravdu se stále a bez upozornění mění struktura, soubory přibývají, mění atd. Je to veliký problm. Proto jsem se zařekl, že nový překlad zaktualizuji až pro RC verzi.

Současné dění vypadá tak, že Joomla 1.5 možná nebude ani letos. Rozhodně ne v září, jak jsme tady spekulovali. To ovšem neznamená, že by Joomla 1.0.12 byla nedodělek a špatná atd. Jen si musíme zvyknout, že v tuto chvíli není "tahounem" na poli svobodných redakčních systémů. Tu pozici měla a postupně ji ztratila. Uvidíme, zda ji zase získá v dohledné době zpět.