Přihlásit se
I v naší diskuzi se objevil odkaz na oficiální fórum, kde se rozebírala možná změna licencování Joomly. Na vývojářských stránkách se objevil článek, který vše objasňuje. Protože je docela zajímavý a osvětlující, přinášíme vám jeho skoro doslovný překlad. A na závěr jsem přidal vlastní komentář.
 

Originální zpráva 

Chtěl bych věnovat trochu času vysvětlení účelu tzv. Clearance projektu (česky je možno přeložit jako zúčtování, audit, vyprázdnění, vyčištění atd.) a proč se jej Joomla! účastní.

Nejdříve a to je nejdůležitější, tento projekt neslouží k nalezení nějakých patentů v Joomle! Joomla! neobsahuje žádný patentovaný nebo pod patent spadající technologie a je velmi nepravděpodobné, že někdy bude. Clearance projekt je něco, s čím nás oslovilo Software Freedom Law Center (SFLC, česky asi něco jako advokátní kancelář svobodného software). Jistě si umíte představit, že sledování všech příspěvků do Open Source projektu může být velmi obtížné, zvláště pak v projektech, jako je linuxové jádro, které má stovky nových přispěvatelů každý rok. Toto je základní náplní projektu Clearance - sledovat všechny příspěvky do Open Source projektů. Snaží se uchovat věci jako je jméno přispěvatele, e-mail, telefon, adresa apod. V případě, že bude někdy zapotřebí přispěvatele kontaktovat, může to být s využitím projektu mnohem jednodušší.

Zadruhé, projekt Joomla! se do projektu Clearance zapojil, protože jsme to tak chtěli. Myslíme si, že skvělým kandidátem pro otestování tohoto projektu bude nová Joomla! 1.5. Byl to také způsob jak ukázat naši vděčnost a pochvalu pro SFLC za vše, co pro projekt Joomla! dělají. Byli skvělou součástí a zdrojem našeho projektu v době, kdy jsem se rozdělili. Bez jejich pomoci bychom nebyli jako projekt tak úspěšní jako jsme a my to víme. Z těchto důvodů jsme se rozhodli přepracovat aplikaci dle SFLC a Google Summer of Code je skvělou příležitostí, jak to udělat. Umožní nám to dosáhnout toho, co jsme chtěli, tedy umožnit studentům naučit se něco o vývoji a open source software a zároveň převést tuto aplikaci dle SFLC a navíc posunout někam celý Open Source.

Zatřetí, jak jsem řekl, Joomla! neobsahuje žádnou patentovanou technologii, ale některé Open Source projekty ano. Existují zde některé advokátní kanceláře jako Open Invention Network a Open Source Development Labs, které pracují s patentovanými technologiemi a s příslušnými vlastníky patentů dojednávají použití patentovaných věcí v Open Source ekosystému bez poplatků, zatímco zajišťují práva držitelů patentů. Patenty mohou a příležitostně jsou používány zodpovědně a výhodně. Clearance projekt bude také schopen uchovávat informace týkající se využití patentů a vlastníků patentů. Zaručuji, že zde není žádný důvod pro realizaci, zpoplatnění, privatizování nebo patentování libovolné části Joomla! projektu.

Začtvrté, Clearance projekt nemá nic společného s momentální diskuzí o licencích. Na projektu Clearance jsme začali pracovat v únoru[1] 2007 a chtěli jsme jej uvést do života, ale z nedostatku času a lidí jsme nebyli schopni to udělat. The Google Summer of Code nám nabídl možnost,  že někdo, kdo bude na projektu Clearance pracovat bude za to zaplacen, ale bohužel zde nebyli žádní studenti, kteří by na tomto projektu chtěli pracovat.

A nakonec, myslím si, že ani není možné vyjádřit množství nechuti, které cítím. Jsem opravdu rozladěn tím, že lidé si mohli byť jen myslet že se pokoušíme Joomlu! patentovat a privatizovat. Myšlenka je opravdu absurdní a ukazuje nestoudné množství ignoramce proč jsme zde a kam jsme došli. Moc bych si přál aby to zabránilo FUD (zkratka ze slov Fear, Uncertanity and Doubts, tedy strach, nejistota, dohady, dezinformační kampaň založena na neověřených informacích, která má za cíl zanést semínko pochyb mezi uživatele či nějakou skupinu lidí) kampani která se momentálně rozvinula, ale nejsem moc optimistický.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

[1] Podobnou zpávu jako tuto jsem poslal autorovi výše zmíněného FUD s komentářem, že celý proces započal již v lednu. Spletl jsem se, protože fakticky jsme celý projekt započali až v únoru.

Komentář 

Tolik tedy oficiální zpráva. Komentář, který k tomu všemu mám, je docela obsáhlý. První věc, která mne napadá po přečtení je ta, že v přívalu zpráv o tom, jak výrobci linuxových distribucí podpisují smlouvy s Microsoftem o vzájemném využívání patentů, se začínám ztrácet. Naše splečnost momentálně dospěla do stadia, kdy se každý snaží z každého vytřískat peníze. Řada firem k tomu volí patenty.

Chápu proto snahy o vznik organizací, které umožní se kolektivně bránit. Vše bude dohledatelné, kdo kdy co přidal a bude na něm dokázat, kde k dané části kódu nebo technologii přišel. proto ta databáze vývojářů.

Chápu také, proč se to některým lidem nelíbí. Problém je však v tom, že se tomu bohužel nevhneme. Důkazem nechť je kauza Microsoft vs Linux, kdy Microsoft už 3 roky tvrdí, že Linux používá patenty a části patentovaného kódu. Šíří tím FUD. Je bohužel smtným faktem, že i na opakované výzvy právníků Microfost nikdy neukázal byť jen malou část "závadného" kódu. Všeobecně se soudí, že je to prostě jen kampaň, která má Linux očernit. Nikdo netvrdí, že to není možné (tedy nějaké chráněné části kódu uvnitř Linuxu), ale pravdou je, že pokud by se objevilo co je vlastně závadné, armáda vývojářů by napsala nový kód zajišťující stejnou funkčnost a můžeme fungovat dál.

S tím, jak se open source projekty šíří světem a stávají se populárnější a "užírají" koláč komerčním firmám, začínají postižení vymýšlet finty, jak svůj propad zastavit. Obvyklé by třeba bylo přinášet jiná řešení, lepší služby, ale očernit někoho nebo vybírat poplatky "za nic" je pohodlnější.

Já celý problém chápu tak, že je to proces, který má zajistit, že Joomla nepoužívá nic chráněného a že se v budoucnu do Joomly nic takového nedostane.

Je samozřejmě možné na to mít jiný názor a zařídit se podle toho, já osobně si myslím, že nejde onic zásadního a tyto aktivity vítám. Problém je v tom, že tato kampaň pravděpodobně vznikla z toho, že ve chvíli, kdy se tohle začalo dít, nevystoupil nikdo s oficiální zprávou a nevysvětlil to. Udělali to až teď.