Přihlásit se

Všechno začalo tak, že mi hlavní jazykový koordinátor poslal mail, který říkal něco o tom, že vaše práce nebude ztracena. Zprvu jsem to nechápal. Ale poznání bylo mnohem překvapivější.


Již v prvním článku jsem se zmiňoval o otevřeném dopisu Mambo nadace komunitě a následné reakci vývojářů. Určitě byste nevěřili, jak bylo ze začátku těžké se v ději vůbec zorientovat. Zaujal jsem taktiku „ono se to nějak vyvrbí“. Začal jsem pročítat diskuze, které čítaly 500 a více příspěvků. V hlavní den boje (17. srpna) se nakonec během jedné hodiny objevilo více než 200 příspěvků.

Prvotní reakce byly velmi nadšené. Lidé říkali, že Nadace Mambo je přesně to, co komunita potřebuje. Byli totiž jaksi zvyklí na to, že to v jiných projektech funguje. A pro Mambo je to jen dobře. Pak se ovšem začaly objevovat velmi rozporuplné reakce. Skutečná pravda začala vyplouvat na povrch. Postupně si je probereme.


  1. Představenstvo nadace

    Jedna z hlavních zásad nadace byla ta, že chce být naprosto nezávislá. Projekt Mambo totiž před lety vznikl otevřením zdrojového kódu firmy Miro. Ta jej poskytla komunitě pod licencí GPL. To hlavní ovšem je, že předseda představenstva je člověk, který je zároveň výkonným ředitelem firmy Miro. Jak tedy může být nadace nezávislá? Dejme tomu, že by si dopravní podnik nějakého města založil nadaci, která by měla dopravní podnik spravovat a jejím představitelem by byl ředitel velké továrny vyrábějící autobusy. Autobusy které značky by dopravní podnik nakupoval? Zajímavé je i to, že členem nadace není nikdo z původního týmu vývojářů.

  2. Členové představenstva

    Každá normální nadace po svém vzniku zveřejní, kdo ji vede a kdo je jejím členem. U Nadace Mambo se to ovšem nestalo. Dosud se neví, kolik členů představenstvo má a kdo v něm je. Na povrch prosákla pouze dvě jména a to již zmiňovaný ředitel firmy Miro a pak také bývalý vývojář jádra Mamba, který ovšem s velikým humbukem loni odešel a prohlásil, že s Mambem už nikdy pracovat nebude, protože se mu hnusí. Teď se vrátil jako člen představenstva.

  3. Volba představitelů nadace
    Neexistuje. Členem představenstva se můžete stát pouze tehdy, pokud jste „kamarád“ předsedy představenstva. Demokratická volba skrz komunitu neexistuje, nadace si žije vlastním životem a s komunitou nespolupracuje. Je obvyklé, že návrhy na členy představenstva se komunitě předkládají a ta rozhoduje, zda je navrhovaný vhodným kandidátem. Nic takového se v Nadaci Mambo nedělo a neděje.

  4. Řadové členství v nadaci
    Pokud se rozhodnete stát členem nadace, bude po vás vyžadován členský poplatek. U běžných členů není znám, ale pokud se přihlásíte za člena nadace, musíte souhlasit s tím, že přispějete. Pokud jste vývojář bude vás členství stát 1 000 USD na jeden rok. Proč, když chci vyvíjet pro Mambo a vlastně s ním spolupracovat bych za to měl platit?

  5. Rušení účtů správců jednotlivých sekcí ve fórech
    Již záhy po prvních negativních ohlasech byly zrušeny přístupy všem správcům jednotlivých sekcí ve fórech aniž by se provinili proti jakémukoliv pravidlu. Jakékoliv příspěvky odkazující se na www stránky nespokojenců z komunity byly ihned mazány.

  6. Zmínky o tom, že Mambo bude možná převedeno pod novou licenci
    Patrně by mělo dojít k tomu, že šíření nových verzí Mamba již nebude pod licencí GPL. Jsou také známy případy, kdy firmy přebírající jistý kód provedly změny a zakódovali jej. Pro přístup ke kódu pak bylo nutné zakoupit speciální licenci.

V tuto chvíli jsou karty rozdány celkem jasně. Miro vytvořilo nadaci a tváří se, že se v podstatě nic nestalo. Nespokojení vývojáři prohlásili, že s Mirem nechtějí nic mít a že odcházejí. K jejich velkému úžasu se kompletní komunita postavila za ně. Ve stanovách nadace je i klauzule, která říká, že pokud se to někomu nelíbí (že nadace vznikla), může si vzít stávající kód a postavit si na něm svůj další projekt, ale nesmí mít v názvu nic podobného současnému jménu Mambo.

A přesně tohle se stalo. Komunita včetně vývojářského týmu odešla, vytvořila své vlastní stránky a momentálně se utváří jednotlivé týmy. Hlavním motem je, že nechtějí skončit vývoj Mamba, pouze se nechtějí podrobovat diktátu firmy Miro prostřednictvím Nadace Mambo.

Komunita potřebuje vyřešit několik problémů :

  1. Najít nové jméno

  2. Přesvědčit uživatele, že právě tento projekt je přímým pokračovatelem Mamba

  3. Rychle vydat novou verzi Mamba, ať už se bude jmenovat jakkoliv

  4. Zajistit prostředky na provoz serverů apod.

  5. Zaregistrovat domény, vytvořit službu podobnou Mamboforge pro sdílení komponent a modulů

  6. Vytvořit jednotlivé týmy, z nichž jako jeden z nejdůležitějších určitě je tým překladatelský

O co Miru asi jde? Jsou to pouhé spekulace. Ale daleko od pravdy nebudeme daleko, když řekneme, že jsou to peníze. Mambo je vynikající obchodní značka, na kterou někteří zákazníci již slyší. Takže se Miro pokouší nějakým způsobem dostat do stavu, kdy kód uzavře, aby z něj mohlo začít rýžovat. To se mělo stát prostřednictvím nadace. Podle mne však nepočítali s tak prudkou reakcí okolí.

Možná, že se s touto variantou počítalo již dříve. Plán byl celkem jednoduchý – otevřít kód, nechat ho komunitou upravit a pročistit a pak jej zase uzavřít. A to se děje právě teď. Největší problém však mají ty tisíce vývojářů. Kteří pro Mambo pracovali zadarmo ve svém volném čase. Na jejich práci Miro parazituje.

Jak se k celému problému stavíme my, správci mamboportal.cz? Na celé dění máme názor jako komunita. V nepříliš vzdálené budoucnosti prostě zrušíme používání jména Mambo a nahradíme jej nově zvoleným. To bude změna asi nejpodstatnější. Nový produkt bude 100% kompatibilní se starým Mambem, protože vznikne ze zatím ještě neveřejné verze Mamba 4.5.3. Pro jednoduchost bude zachováno i stejné číslování jako u Mamba. Kód prostě bude stejný jen se to bude jmenovat jinak.

Jak se změny dotknou koncového uživatele? Nijak. Ten kdo používá Mambo, byť ve verzi 4.5 prostě žádnou změnu nezaregistruje. Produkty, které byly vydány dříve pod licencí GPL už nikdo prostě zpoplatnit nemůže. Není čeho se bát. Problém je tedy v tom, když se rozhodnete provést upgrade. Pro kterou verzi se rozhodnete? Tu spravovanou Mirem nebo komunitní? My doporučujeme komunitní.

Faktem, který si musíme uvědomit je to, že tato „politováníhodná událost, ke které dochází jednou maximálně dvakrát za deset let“ uškodí oběma stranám. Miro bude shánět nový vývojářský tým a komunita bude muset bojovat o své místo na slunci se svým „neznámým“ produktem. Ale i my se stáváme malým kolečkem v obrovském soukolí, které chce říci, Mambo se teď jmenuje jinak, ale uvnitř je stále stejné a stejně dobré. Paralelu hledejme ve vývoji programu Sodipodi a Inkscape. Sodipodi byl před dvěma lety jeden z nejlepších open source vektorových editorů a pak se část programátorů odtrhla a vytvořila Inkscape. Ten je dnes mnohem lepší než původní projekt a dobývá svět. Pojďte jej dobývat s námi s projektem, který bude mít jiné jméno, ale uvnitř jej všichni dobře znáte.
Další informace určitě budou následovat.