Přihlásit se
Test rychlosti Joomla 4

V článku uvádíme pro porovnání mnoho dobrých důvodů, proč si pro nové webové stránky vybrat redakční systém Joomla! 4.

Rychlost webových stránek

S Joomla! 4 se snáze dostanete na přední místa ve vyhledávačích. Joomla dosahuje perfektních výsledků v testu přístupnosti i SEO a je bleskově rychlá.

 

Přehledné rozhraní pro správce webu

Joomla! 4 má na rozdíl od Wordpressu velmi přehledné a skvěle propracované administrační rozhraní.

Administrace Joomla! 4
Administrace Joomla! 4

Správa úrovní přístupu

Joomla umožňuje velmi efektivní správu uživatelských skupin a práv a to jak pro frontendovou část webových stránek tak i pro administraci.
Toto platí i pro většinu Joomla rozšíření, které s těmito pravidly pracují. Díky tomu máte plnou kontrolu nad celou webovou stránkou.

 

Překlady - vícejazyčnost

Pokud spravujete webové stránky, které jsou vícejazyčné, pak zde jasně vyhrává Joomla
Joomla má vysoce propracovaný systém podporující vícejazyčnost. Ať už je to překlad základních jazykových řetězců, možnost překladu obsahu nebo jen jednoduchá změna stávajících překladů. Není k tomu zapotřebí žádné další speciální rozšíření. Vše funguje v základu. Přepnutí webových stránek z výchozího jazyka do jiného je snadné. Vše co na webu vidíte snadno přeložíte.

 

Přístupnost webových stránek

Joomla! 4 se velmi intenzivně věnuje přístupnosti. Například správa vašich stránek za pomoci klávesnice je samozřejmostí. A není to jen o klávesnici. 
Je zde mnoho dalších nástrojů podporující přístupnost. Joomla! 4 uvádí v praxi přísné standardy v přístupnosti webu a obsahuje například nástroj pro kontrolu přístupnosti, který identifikuje chyby při psaní článků a poskytne návod, jak chyby v přístupnosti okamžitě opravit. Joomla následuje mnoho pravidel a doporučení a dá se říct, že je v tomto odvětví lídrem.

 

Objektově orientované programování

Pokud jde o technické záležitosti, Joomla se orientuje na objektově orientovaný kód. Kód je psán tak, aby byl velmi přehledný a aby jej ostatní vývojáři mohli jednoduše rozšiřovat. Právě to je velký rozdíl oproti jiným CMS, kde jsou vývojáři nuceni dělat mnoho editací jádra systému a každá aktualizace webových stránek je poté velmi náročná. V Joomla se toto všechno děje přes rozšíření a přepis, proto se nestává, že jsou modifikované soubory jádra. Správa a aktualizace je pak mnohem jednodušší a bezpečnější.

 

Struktura databáze

Zatímco ve Wordpressu je vše zjednodušeně řečeno uloženo jako příspěvek, Joomla má obsah rozdělený podle typu. Ať už jsou to články nebo data různých rozšíření, vše má své místo a data jsou systematicky uspořádána.

 

Cena rozšíření

V Joomla je snadné najít rozšíření za rozumnou cenu. Příkladem mohou být e-Commerce rozšíření pro internetový obchod. Na výběr jich je mnoho. Od  e-Commerce zdarma až po rozšíření, kde si můžete připlatit za různé skvělé funkce. Populární u nás je především české rozšíření Phoca Cart.

Phoca Cart

 

Struktura webu

Vše v Joomle má jasně danou strukturu, ať už je to správa článků, správa rozšíření a podobně. Vše má stejnou strukturu tak, aby nebylo potřeba učit se neustále novým postupům. Stejně tak k tomu přistupují vývojáři Joomla rozšíření. Nedochází tak k situacím, kdy správce nebo uživatel webové stránky neví, kde má například nějaké rozšíření nastavení. Pokud se naučíte spravovat články, budete umět spravovat ostatní části systému a také většinu rozšíření.

 

Menu webových stránek

Menu položky v Joomle jsou skvělou možností jako organizovat webové stránky. Navigace je základem každé webové stránky. Položky menu nejsou pouze odkazy, jsou součástí struktury celého webu. Každá menu položka obsahuje mnoho nastavení. Položce můžete přiřadit přístupová práva, vlastní šablonu nebo vlastní styl. Celý systém se tak stává mnohem variabilnější.

 

Šablony a témata

Témata pro Wordpress jsou velmi problematická, protože pokud například vývojář tématu přestane podporovat své téma, musíte kompletně předělat webovou stránku kvůli novému tématu. Jsou zde i témata, která například nepracují s vybranými jazykovými verzemi nebo některými rozšířeními. Šablona Joomla nemá vliv na vaše data. Cokoliv vytvoříte, může pracovat s různými šablonami. Šablony lze jednoduše přepínat, je také možné použit více šablon pro různé části webové stránky. V základní instalaci získáte moderní a responzivní šablonu, založenou na světově nejoblíbenějším frameworku Bootstrap 5 a CSS Grid.

Porovnejte uvedené funkce Joomla s Wordpress. Nainstalujte Joomla! 4, zkoumejte a bavte se tvorbou nových webových stránek!