Přihlásit se

WAMP, LAMP, localhost,PHP,MySQL,phpMyAdmin nebo port 80. Pokud tápete v tom, co tajemná slova v první větě znamenají, čtete článek určený přímo pro vás. Vše souvisí s tím, jak vůbec Joomlu! provozovat a testovat a jak si poradit třeba i bez internetu.

Úvod

Pokud začnete zkoumat, co je to Joomla! a proč ji používat, asi se pozastavíte u toho, jak Joomlu! vlastně spustit. Asi již víte, že to není běžná aplikace, která se vám nainstaluje do počítače a kterou je možno spustit. Joomla! běží v prostředí internetového prohlížeče a obvykle se nikde nic neinstaluje. Prostě zadáte do řádku s adresou tu správnou adresu, kde sídlí stránky a Joomla! se objeví. To vše za předpokladu, že jste jen návštěvníkem stránek. Pokud však zatoužíte vytvořit např. svému psovi blogovací stránky, je již trochu těžší. Joomlu musíte někam nainstalovat.

Jednou variantou je využití tzv. hostingu, kdy vám někdo (komu obvykle zaplatíte) vyhradí prostor na svém počítači připojeném k internetu a zvanému hostingový server a na něm můžete Joomlu! provozovat. Komplexnější nabídka pak zahrnuje i přístup k již nainstalované Joomle!, takže pak stačí jen se připojit a pomocí správcovského rozhraní začít Joomlu! plnit fotkami a články vašeho psa.

Než však dojdete do stadia, kdy je možno hotové stránky "ukázat" světu, je vše třeba řádně otestovat, "vytunit" a vyšperkovat. Nejběžnější cestou bývá to, že se pokusíte si Joomlu! nainstalovat na svůj počítač. Ale jak tu instalaci provést? Stažený balíček Joomly!  je jen jeden ZIP soubor, není v něm žádný spustitelný soubor a vůbec je ten balíček takový nějaký zvláštní.

Teorie

Celé je to velmi jednoduché - ve svém počítači si musíte vytvořit tzv. běhové prostředí. Joomla! je v podstatě jen sbírkou několika stovek drobných prográmků - skriptů, napsaných v programovacím jazyce PHP. Vlastní aplikace (kterou Joomla! je) je však vytvářena až v běhovém prostředí a pomocí tzv. PHP interpreteru. Ten zajistí to, že programátorem napsaný kód je převeden do HTML stránek, které jsou potom následně odeslány do vašeho internetového prohlížeče. Vše se děje v reálném čase a na straně serveru, který běhové prostředí vytváří.

Některá data (například obsah článků, položky nabídky, nastavení stránek apod.) jsou ukládána do tzv. databázového serveru, který s PHP interpreterem spolupracuje. V poslední verzi 2.5 už není úplně nutné používat konkrétní databázový server, Joomla! dokáže používat více druhů. Nejobvyklejší je server s názvem mySQL.

Posledním dílkem do skládačky je ještě tzv. HTTP neboli web server, který vytváří již zmiňované HTML stránky a zajišťuje komunikaci mezi vaším počítačem a vzdáleným serverem pomocí tzv. protokolu HTTP. Ten slouží k tomu, že se korektně přenesou stránky do internetového prohlížeče vašeho počítače a že bude zajištěna kontrola, že stránky se k vám přenesly korektně a a budou reagovat na vaše pokyny (např. klikání na obrázky a odkazy apod.) Nejběžněji se používá server s názvem Apache. Prosím berte to jako velmi letmý a zjednodušený pohled na celou problematiku, která by měla začátečníkům být alespoň trochu jasná.

Běhové prostředí označujeme zkratou, která skrývá první písmena jednotlivých, zde zmíněných, dílků. A jako Apache, M jako mySQL a P jako PHP.  Navíc se do názvu promítá i operační systém, na kterém běhové prostředí funguje. Nejběžnější je tedy tzv. WAMP prostředí (W jako Windows a pak už jen výše zmíněné AMP), LAMP (běhové prostředí běžící na Linuxu) a MAMP (což je zkratka pro prostředí z počítačů s operačním systémem of firmy Apple alias Macintosh, proto M).

Způsoby fungování běhového prostředí

Protože je celosvětově nejrozšířenějším operačním systémem ten redmondský (rozuměj Windows), je logické, že nejvíce variant se nabízí právě pro něj. Možná si říkáte, jak může běhové prostředí fungovat jinak? Prostě ho nainstaluju do počítače a už to jede. Ano právě tento způsob je ten, který funguje pro WAMP, LAMP i MAMP. Jenže WAMP nabízí ještě i jiné možnosti, o kterých si zbylí mohou nechat jen zdát.

Když totiž vše nainstalujete do počítače, jste na něj vázani. Pokud s sebou nemáte ten konkrétní počítač s nainstalovaným WAMP, LAMP nebo MAMP prostředím, nemůžete s vašimi stránkami pracovat. Řešením jistě je to, že stránky (byť rozpracované) umístíte na nějaký hostingový server a pokud máte přístup k internetu, jsou dostupné odkudkoliv. Jenže mnoho lidí nechce své "polovýtvory" moc někde zveřejňovat a proto volí cestu instalace na jejich osobní počítač.

I po instalaci na váš vlastní počítač (a třeba i bez internetového připojení) však může být toto prostředí neflexibilní - taháte s sebou notebook, nemusíte mít nabitou baterii apod. Existuje totiž celkem praktická a neocenitelná možnost - běhové prostředí fungující z USB flash disku / přenosného HDD nebo dokonce z vypáleného CD!

Funguje to velmi jednoduše. Do libovolného počítače s nainstalovaným operačním systémem Microsoft Windows zapojíte váš USB flash disk/přenosný pevný disk nebo CD a z něj spustíte jeden spustitelný soubor. Ten zajistí spuštění běhového prostředí. Pak již jen spustíte internetový prohlížeč a zadáte předem definovanou adresu. Objeví se Joomla! a pokud to není úplně první spuštění a Joomlu! jste již nainstalovali, naskočí rovnou vaše stránky. Celý tenhle proces nazýváme "Běh Joomly z localhostu" neboť výchozím jménem serveru z běhového prostředí je localhost.

Navíc je možno na médium dát i "přenosnou" verzi internetového prohlížeče a tak hostitelský počítač bude muset poskytnout pouze operační systém a zdroje. Zbytek ovládáte z média. Existují i verze, které některé věci neposkytují a záleží tak na vašem umu a potřebách, zda je využijete.V další části textu uvedu několik projektů, které můžete použít.

1. WAMPServer

Klasický zástupce běhového prostředí pro instalaci do systému. WAMPServer se hodí pro ty uživatele, kteří chtějí provozovat Joomlu lokálně a neplánují ji někam přenášet. Poslední verze však s Joomlou trochu zlobí, je nutno používat starší verze s ne tak čerstvými součástmi.

2. XAMPP

Tento projekt je jeden z nejpoužívanějších. Má širší podporu skrz operační systémy a nabízí i USB verzi. Můžete jej nainstalovat a pak přenášet jinam. Nevýhodou je, že celý balík není dopředu připraven tj. Joomlu! si musíte doinstalovat sami. Máte ale zcela volné pole působnosti a můžete si prostředí upravit tak, jak potřebujete. Je to proto prostředí doporučené pro pokročilé uživatele.

3. Server2Go

Funguje velmi podobně jako XAMPP, ale nabízí větší možnosti v přenosné variantě. Navíc posloužil jako základ dalšímu projektu. Existuje však jen ve verzi pro Microsoft Windows.

4. Joomlas2Go!

Je to odvozenina Server2Go, která přináší v jednom balíčku úplně nainstalovanou Joomlu! a tak jej stačí jen spustit a jede to. Za tento komfort však musíte přispět v řádu několika desítek eur.

5.BitNami Joomla stack

Je to hotové prostředí s předinstalovanou Joomlou! pro několik operačních systémů. Je to v podstatě stejné jako Joomlas2Go!, jen zadarmo. Navíc jsou k dispozici i verze pro virtuální počítače.

6.EasyPHP + Joomla modul

Jedná se o francouzský projekt, který nedávno prošel zásadní reorganizací. Nyní nabízí kompaktní prostředí s možností instalace dodatečných modulů, jako je např. i Joomla! Nevýhodou je zastaralost modulů, v dubnu 2012 stále není k dispozici modul s verzí Joomla! 2.5. Nemusíte však zoufat, Joomlu můžete samozřejmě doinstalovat ručně.

7.Microsoft Webmatrix

Je to projekt firmy Microsoft.Má celkem dobře vše zpracované. K dispozici je velké množství doplňků, Joomlu najdete zde. Pokud je nám známo, nedá se přenášet.

Závěr

Tento článek své téma úplně nevyčerpává, ale je to zajímavý (a počáteční) zdroj informací pro začátečníky. Informace do něj budeme přidávat.