Přihlásit se

V rámci roku 2012 a dubnového čísla magazínu Joomla! komunity vyšel i článek Angie Radtke, který vznikl jako reakce na otázky z německého magazínu Screenguide. Protože je článek velmi zajímavý, pokusím se jej velmi volně přeložit a komentovat.

1. Joomla je vhodná pouze pro osobní stránky

Joomla! je velmi jednoduchá, co se týká ovládání, ale to automaticky neznamená, že by se na ní nedaly postavit velké a složité stránky. Že tomu tak je osatně můžete zjistit v článku popisujícím nasazení Joomly! v různých projektech.

2. Architektura Joomly! je zastaralá

Joomla! byla vždy o trochu více, než jen redakční systém. Její jádro vždy obsahovalo nějakou základní funkčnost, která se rozšiřuje dalšími doplňky. Navíc došlo v roce 2011 k rozdělení projektu na dvě části a to frameworku a vlastního redakčního systému.

Byla tak oddělena aplikační logika od části, která má na starosti zobrazení výstupu. Vše je postaveno na objektovém PHP kódu. Tohle asi jako zastaralé nemůže být označováno.

3. Joomla! není bezpečná a snadno se hackuje

Každý systém je stejně silný, jako jeho nejslabší článek. Díky tomu, že je Joomla! dobře dostupná, snadno se instaluje a používá, je samozřejmě v hledáčku začátečníků, kteří ji instalují na různé hostingy zdarma a s minimálním zabezpečením. Nelámou si hlavu s hesly, aktualizací jádra či rozšíření, které používají nebo nevěnují pozrnost základním bezpečnostním standardům.

Je také dobré rozlišovat, zda bylo napadeno vlastní jádro Joomly! nebo byl útok veden přes "děravý" doplněk. Pokud jste profesionál (nebo poučený amatér) a věnujete zabezpečení patřičnou pozornost, není Joomla! o nic méně bezpečná, než konkurence. S celosvětovou popularitou tohoto redakčního systému také souvisí to, že se stává lákavější pro případné útočníky. Když se totiž něco používá, může být zajímavé pokusit se to napadnout.

4. Stránky postavené na Joomle! jsou označené jako malware a proto jsou často nedostupné

Podobně jako autorka musím souhlasit s názorem, že jsem se s tímto nesetkal. A pokud k něčemu takovému dochází, bude to patrně způsobeno nějakým rozšířením třetí strany. No ale to pak není problém Joomly! a může to znít alibisticky, ale není tomu tak.

Tohle je problém, kdy spíš hacker (robot) vloží do aktuálně používané šablony kód navíc, který obsahuje skryté odkazy na jiné stránky. Pak je stránka označena jako zavirovaná, nebo plná malvare - opět to je tedy problém nedostatečného zabezpečení - třeba CHMOD 777 v kombinaci se slabým admin heslem. == poznámku přidal honzaG

5. Moduly v Joomle! jsou postaveny na tabulkovém vzhledu

Tohle již několik verzí není pravda. Samozřejmě, že najdete výjimky v podobě rozšíření třetích stran. Pokud má modul nedostatečně upravený výstup, lze jej korigovat pomocí template overrides.

6. Joomla! je příliš velká, příliš robustní a neohrabaná

Takže první rozpor. Vzpomínáte si na mýtus o tom, že je Joomla! jen pro osobní stránky? A teď je zase robustní? Máme-li to znovu komentovat, tak neexistuje jeden univerzální a nejlepší redakční systém. Každý si musí vybrat ten, který mu vyhovuje. Pokud to vezmeme čistě pragmaticky - Joomla! je zbytečně robustní na stránky, které mají asi 5 podstránek ...

7. WYSIWYG editor v Joomle! je jenom pro experty

Každý redakční systém zajišťuje komplexní správu vašich stránek a WYSIWYG editor je používán pro správu formátování obsahu. V základu je Joomla! dodávána s editorem TinyMCE a Codemirror. Navíc je možno Joomlu! vybavit i dalšími, třeba hojně používaným editorem JCE. Navíc můžete editorů nainstalovat několik a umožnit všem uživatelům vašich stránek vybrat si ten jejich. Každý editor má své plusy a mínusy, ale psaní ve všechn ja jako psaní v textovém editoru.

8. Joomla! není vyvíjena dostatečně rychle

S příchodem verze 2.5 byl vývojový cyklus stabilizován. Nové verze jsou vydávány v souladu s naplánovanými termíny. Ke nutno přiznat, že zvláště v minulosti jsme na nové verze čekali i několik let. To se však změnilo, a nyní je již celkem jasné, kdy vyjde nová verze. Důležité je však také to, že jisté věci nelze uspěchat a bylo by spíše  na škodu něco urychlovat.

9. Joomla! není flexibilní

Tohle je příliš obecné tvrzení. Co tím chtěl autor říct? Obecně lze říci, že pokud zjistíte, že vám nějaká funkčnost chybí, poohlédněte se po doplňcích třetí stran.

10. Správa uživatelských práv v Joomle! je hodně komplikovaná a neumí využívat tzv. workflows

S příchodem verze 1.6 přišla Joomla! s hodně propracovaným systémem správy a možností nastavení přístupových práv. Je pravda, že na velmi rozsáhlých stránkách s velkým množstvím autorů a správců je třeba se řádně prokousat dokumentací, protože možnosti jsou široké, ale v běžném provozu nebudete mít s přidělováním práv větší problém.

pro joomlaportal.cz přeložil Sváťa