Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

n3t Cookie Consent

09. úno 2023 14:34 #147814
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
No přesně tak jak je napsáno v návodu, nevidím důvod nic měnit.

Co se změnilo je aktorát základní kód pro GA (my tedy používáme GTM, takže ten Váš kód do šablony nevkládáme).
Ale podle dokumentace se v případě povolení / zakázání n3t cookie pushnou do datové vrstvy parametry ovlivňující access k parametrům cookie pro GA
 

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

09. úno 2023 22:09 - 09. úno 2023 22:09 #147821
Odpověď od Cony
Moderátor
Ano je to tak. Ten kód v dokumentaci zůstane funkční i pro GA4. 
Neřeší ale nenačtení skriptu, řeší přidání consent proměných. 
Pokud by jsi chtěl kompletně skript zablokovat musel by jsi upravit skript takto
Code:
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=G-Z2C5FDFTJW" type="text/plain" data-cookiecategory="analytics"></script> <script type="text/plain" data-cookiecategory="analytics">   window.dataLayer = window.dataLayer || ;  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}   gtag('js', new Date());   gtag('config', 'G-Z2C5FDFTJW'); </script>

A v nastavení n3t Cookie Consent zapnout správu skriptů. 
Popsáno je to zde 
n3t-cookie-consent.readthedocs.io/en/lat...ettings/pagescripts/

10. úno 2023 12:41 #147826
Odpověď od Eugene
Nováček
Omlouvám se, ale nerozumím.
Úkol zní: pokud je povolen parametr analýzy, načtěte skript.
Pokud je zakázáno, zablokujte nebo vynechte načítání skriptu GA.
Jde to udělat přes n3t plugin?

Reklama na úpravu skriptu GA – je to povoleno podle Podmínek použití Google? Obávám se, že by mohlo jít o porušení jejich Podmínek použití. Ale abych řekl pravdu, dokumenty GA jsem nezkoumal, takže je to jen otázka.

Diky.

norrnext.com - rozšíření pro Joomla

Dobrý den, čeština není můj rodný jazyk, omlouvám se za chyby

10. úno 2023 14:47 #147827
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert

Úkol zní: pokud je povolen parametr analýzy, načtěte skript.
Pokud je zakázáno, zablokujte nebo vynechte načítání skriptu GA.



No a jak to řeší google bez n3t pluginu?
Není tam náhodou parametr, který zablokuje načtení scriptu a nevkládá ho tam n3t v rámci rozšířeného nastavení pluginu jak psal Cony?
Dyť je to velmi jednoduché ty scripty tam vložit a otestovat a dívat se co to načítá....

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla

10. úno 2023 17:09 #147828
Odpověď od Cony
Moderátor
S GA je to trochu složitější. V zásadě jsou 2 varianty
- pokud uživatel neodsouhlasí Cookies, skript vůbec nenačítat
- NEBO skript načíst, ale uzpůsobit jej tak, aby vyhovoval zákonu o Cookies

První cesta ve výsledku znamená že 
- ztratíte v GA informace od uživatelů, kteří cookies neodsouhlasili, tj. budete mít poloviční (v lepším případě) informace
- nikdy nezachytíte první návštěvu uživatele (tzn. referal), protože v tu chvíli ještě nemá cookies odsouhlasené

Standardně n3t Cookies Consent jde druhou cestou, tj:
- GA skripty spustí běžným způsobem, ale zablokuje jim možnost ukládat cookies pro danou doménu (nelze ale technicky zablokovat cookies pro doménu google.com)
- z toho důvodu je nutné doplnit onen skript z dokumentace, který v podstatě GA říká, že uživatel cookies neodsouhlasil, a GA by se podle toho měly chovat. Zda se tak opravdu chovají už je druhá věc, ale bylo pro to uděláno maximum.

Výhoda druhé cesty je, že i když uživatel nepotvrdí Cookie, jeho návštěva bude v GA zaznamenána, ale jako anonymní, tzn. nebude možné např. sledovat pohyb po webu, spárovat nákup s referenční stránkou apod.

Upravovat skript GA je naprosto v pořádku a naprosto běžná praxe. Skript, který to navrhne je jen základní, a neobsahuje kódy např. pro ecommerce apod.
GA4 jsou navíc ze strany google zaváděny také z důvodu vyhovění GDPR a Cookies zákonů, tzn. měly by být v tomto lepší než starší verze. Zda to tak je skutečně se ptejte na google :)

Takže v rámci n3t Cookie Consent lze
- jít první cestou, tzn. kompletně blokovat skripty, a to pomocí kódu, který jsem poslal výše. osobně bych to ale asi nedoporučoval, GA tím ztrácí poměrně dost na významu
- jít druhou cestou, tzn. ponechat n3t Cookie Consent ve standardním nastavení, a jen doplnit skript dle nápovědy

Obecně je třeba říci, že načtení a spuštění GA jako takové cookie zákon neporušují, ten je porušen až když si GA ukládají Cookie, nebo se jinak snaží identifikovat uživatele v rámci prokliků mezi jednotlivými stránkami. Takže je to na každém, ať si rozhodne jak to chce dělat, já to za jiné rozhodovat nebudu :)

PS: Ještě může být variantou přejít z GA na Matomo, nebo Piwik Pro, které se vysloveně chlubí, že jsou zaměřené na soukromí uživatele.
Poděkovali: Rudolf, Eugene

14. úno 2023 17:53 - 14. úno 2023 17:57 #147842
Odpověď od Eugene
Nováček
Ahoj Cony,
Moc děkuji za podrobný návod. S instalací mi pomohl kolega Dmitry. Nyní je to docela jasné a na různých stránkách jsem přešel na Google Analytics 4 a správně nakonfiguroval plugin n3t Cookies Consent. Vše fungovalo dobře - pokud je tato možnost zakázána, soubory cookie se nenačtou. Plugin je prostě pěkný!

Mám však malý požadavek na funkci. Dovolte mi podělit se o zkušenosti uživatelů. Když chci deaktivovat některé vlastní parametry - udělám to a automaticky kliknu na oblast mimo postranní panel, abych ho zavřel, a celou dobu zapomenu kliknout na "uložit nastavení".
Přistihl jsem se, že to dělám pravidelně.
Bylo by možné po změně parametrů automaticky uložit nastavení?

 
Pokud to není možné, možná další nápad je přidat možnost nastavení vlastní třídy pro tlačítko "Uložit nastavení". Umožní to používat Uikit Secondary class button bez přepsání šablony nebo pevného kódu CSS.
Dík.

norrnext.com - rozšíření pro Joomla

Dobrý den, čeština není můj rodný jazyk, omlouvám se za chyby

Powered by Fórum