Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Joomla 3.7.1

17. kvě 2017 10:46 #131413
Odpověď od Cony
Moderátor
Počkal bych, co je to za chybu. Dozvíme se to za pár hodin. Ale píší, že je to chyba kritická. Pokud ano, s aktualizací bych neváhal, dnes jsou roboti schopný napadnout stránku během pár hodin po vydání aktualizace. Třeba to bude chyba týkající se jen 3.7.0, pak můžete čekat dál...

17. kvě 2017 12:08 - 17. kvě 2017 12:13 #131415
Odpověď od H13
Admin

Jak se v tom vyznat? Co tedy doporučují ostřílení odborníci? Zůstat na 3.6.x, odolat lákadlům a novým funkcím nové řady a čekat až na 3.7.3–3.7.4?


Vždy záleží na konkrétní situaci.

- Pokud se nic neděje, nejde o bezpečnostní problém - klidně počkat na verzi 3.7.3 a více
- Pokud do toho vejde bezpečnostní problém, zase je dobré vědět - jestli postihuje jen verzi 3.7 nebo i starší.
- Pokud i starší - 3.6.x - je lépe upgradovat (i s tím, že se v nové verzi může objevit malý bug - lepší malý bug než bezpečnostní problém - kolikrát ty menší bugy vůbec neovlivňují chod frontendu, což je to nejdůležitější)
- Pokud se víc vyznám, počkám si na informace o tom, o jakou chybu se jedná, pokud mě neovlivňuje (chyba vlastnosti, kterou nepoužívám), pak opět můžu počkat.

Takže jak píše Cony, počkat si na informace o tom, jaká chyba to je a kde všude se vyskytuje a poté se rozhodnout.

1. rozšířené doporučení, ale neoficiální, zde slovy H13: „To že verze X.0.1 - až X.0.3 je v podstatě ještě Beta, to je tady, dá se říct, od začátku.“

Tohle neplatí jen pro Joomlu!, platí to všeobecně, pro každý software a dokonce jsem se s tím setkal i u aut. Jsou lidi, co ti řeknou, že si nemáš kupovat nové auto, které bylo vyrobené na nové lince a že máš počkat nějakou dobu, než se vychytají "mouchy". A někde to trvá i celou jednu řadu, a dokonce i výrobce se chlubí tím, že v druhé řadě vylepšil ty části, co byly v první řadě problematické.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

17. kvě 2017 12:44 #131416
Odpověď od radek
Zkušený uživatel

Cony napsal:

radek178 napsal: Pritom za snad 10 let, co Joomlu pouzivam, jsem se nesetkal s moznosti testovat betu.

Ale to je úplně jednoduchý. V možnostech komponenty "Aktualizace Joomla" si lze zvolit, jaký kanál pro aktualizace používat. Např. teď už je v kanálu Testování možnost instalace Joomla 3.7.1RC2.

Nebo se dá zadat vlastní URL, seznam adres pro následující verze (aktuálně 3.8, 3.9 a 4.0) je zde .


To ja vim, ze to tam v Joomle je, ale ja to myslel trosku jinak. Ja to myslel hlavne tak, ze o tom, ze muzes testovat Betu, se nikde moc nedozvis. Nedozvis se, ze Joomla hleda betatestery nebo, ze jich ma nedostatek. Ja u spousty programu zkousel bety, protoze jsem se o moznosti testovat betu viditelne odzvedel na jejich webu nebo nekde jinde. Za tech cca 12 let, co jsem s Joomlou, jsem se o tom asi nikde nedozvedel.

Taky nejsem programator, ale hledal bych betu, ne RC verzi, to prece neni beta, ale release candidate. Navic mam pocit, ze mne to tam snad nabizelo kdysi i alfu. Uz nevim, ale o tom neni ta moje myslenka. Ta je o tom, ze BFU ani pokorcilejsi BFU, se jen tak nedozvi, ze muze delat beta testera.

17. kvě 2017 13:08 #131417
Odpověď od Cony
Moderátor
V tom testovacím kanále se nabízí aktuální verze k testování, tj. nejdřív Alfa verze, pak beta a nakonec RC verze.

Info o vydaných betách vychází obvykle v Novinkách Joomly , stačí si nastavit Feed.

Občas i tady na fóru psával H13 aby lidi testovali, takže ono těch podnětů není zas tak málo...

17. kvě 2017 13:33 #131420
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Škoda, že neexistuje nějaký oficiální web Joomly pro tuzemské prostředí, něco jako česko-slovenská odnož Joomla.org.

Tam by pak třeba mohl nějaký analytik – odborník vždy uvést „Máš-li verzi x.x.x, doporučuji s upgrade počkat, a máš-li x.x.x, raději upgraduj hned.

+ zároveň vždy vyzvat „Je nová testovací verze x.x.x, zájemci, testujte.“ + uvést návod, jak vlastně testovat.

Byť je Joomla open source, takový člověk by to asi nemohl dělat zadarmo. Osobně bych klidně za takové zpravodajství nějakou kačku ročně přihodil.

MaK.

--- -- -

17. kvě 2017 13:49 #131422
Odpověď od Jarda
Uživatel
Stejne problemy. Snad to 3.7.1 vyresi....

Powered by Fórum