Přihlásit se

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 bezpečnostní vydání (29 lis 2023)

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

Joomla 3.7.1

13. kvě 2017 20:55 #131377
Odpověď od radek
Zkušený uživatel
Kdo vi, kam Joomla smeruje a jak to dopadne, nechtel bych se ucit zase neco jinyho. Pry zaziva docela velky snizeni poctu instalaci. Ostatne to potvrzuji trendy u velkych vyrobcu sablon, kde se z mesicnich vydavani sablon prechazi na neurcite obdobi a hlavne se vyrobci zameruji na pagebuildery.

13. kvě 2017 21:44 #131378
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
CMS Joomla! – to je podle mě dnes tak docela divočina, spíš hlavně pro „punkové“ hrátky s webem :) Je otázkou, zda je takový systém ještě vůbec využitelný pro ostré nasazení a podnikání.

Na Joomle funguju od verze 1.5, už cca 10 let, ale musím bohužel souhlasit s tím, že v posledních letech je to nějaké „jiné“. Na jednu stranu se vývoj dost urychlil, je hromada nových funkcí, což je super, ale s tím se zase nabalilo hodně bugů a následných nutných záplat.

S dalšími a dalšími verzemi pak přestávají fungovat některá rozšíření. Provoz webů se tím prodražuje – platím si dost rozšíření, ale po roce předplatného už jsou zastaralá, protože Joomla! měla mezitím XY upgrade.

Nevím proč, ale s dalším upgrade 3.7.1 mi v mysli vytanul tento rozhovor – berte prosím hodně hodně s rezervou
:)

Když pomyslím, jak frčí jednička CMS – svět WordPress – hromada pluginů a fičur i pro české prostředí, hodně moc vychytávek, návazných řešení, pravidelné srazy komunity v mnoha městech ČR,… – tak je mi tak nějak z té Joomly smutno :unsure:

MaK.

--- -- -

16. kvě 2017 14:14 - 16. kvě 2017 14:22 #131403
Odpověď od H13
Admin
Ahoj,
Code:
Když pomyslím, jak frčí jednička CMS – svět WordPress – hromada pluginů a fičur i pro české prostředí, hodně moc vychytávek

je to prostě tak, že Wordpress jde směrem co nejméně změn, zatímco Joomla! se snaží implementovat co nejnovější funkce (v rámci možností).

Pokud je někdo programátor a koukne se do kódu Wordpressu a Joomly!, pak asi nemá cenu se dál vyjadřovat. Na jednu stranu mě jako vývojáře rozšíření vůbec nedělají radost nové vlastnosti, které porušují zpětnou kompatibilitu, apod. Na druhou stranu, většinou dostanu logický vysvětlení, proč k tomu muselo dojít.

Stejně tak s chybama v nových verzí. Hodně nových věcí se přidá a nikdo není ochoten testovat Beta verzi. Pak si na web nainstaluje Stable a diví se, že jsou tam chyby. Vidím to na Twitteru, Core vývojáři se snaží, aby lidi testovali Beta a RC verze, ale feedback žádnej, prostě nikomu se nechce přidat ruku k dílu, jen prostě stáhnout nejnovější stable a nestarat se.

To že verze X.0.1 - až X.0.3 je v podstatě ještě Beta, to je tady, dá se říct, od začátku. Na produkční stránku většinou instalovat až verzi x.x.3. Do toho má Joomla! silnej bezpečnostní tým, to znamená, že se často mění verze kvůli bezpečnosti - a to je spíš pozitivní než negativní. A neřekl bych, že by na tom byl Wordpress nebo kdokoliv jinej líp (viz. tisíce napadených Worpress instalací v nedávné době)

Já osobně jsem velký a aktivní kritik Joomly!, ale tyto "poporodní bolesti" u nových verzí jsou prostě v době, kdy nikdo nechce testovat, normální. Protože jinak by se čekalo s Betou minimálně rok.

Co se týče Worpressu, tak v poslední době vnímám spíš opak. Nadšení z jednoduchosti a poté pomalé opadání nadšení vystřídané otázkami, zda kvůli limitům, o kterých se na začátku nevědělo, nepřejít na jiný systém. Typicky: "Mě se líbí, že napíšu článek a on je hned zveřejněný - na začátku, po určité době - a nešlo by nějak zařídit, abych si mohl tvořit menu odkazy tam, kde přesně potřebuji - a po delší době - a nešlo by to, aby to fungovalo jako v Joomle! " ...

Já osobně nejsem nadšenej, že musím všechny rozšíření neustále a pravidelně měnit - kvůli novým funkcím (např. PHP -> Joomla -> ...), ale když přemýšlím, že by to u Worpressu běželo celou dobu a že by tam byl např. zastaralej kód pro PHP 3 nebo PHP 4, co by tam ještě bez problému běžel a že jednou by se prostě stalo, že i Wordpress musí jít dopředu a že bych pak vlastně musel psát vše od znovu, no nevím.

Například Joomla! a její uživatelé mě nutí, aby byl můj PHP kód už nyní kombatibilnís PHP 7.1, na čemž momentálně dělám. Je to náročný, ale na druhou stranu, rozšíření jsou stále updatována a podporují nejnovější funkce a standardy. A to stejné nás čeká v Joomla! 4, tam to bude na straně SQL.

Náročné, jak píšeš "divočina", ale prostě držíme krok s dobou. Ideální to není, některé funkce v core jsou opravdu zbytečné, ale i o tom se hodně mezi core vývojáři diskutuje.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook
Poděkovali: Cony, Bong

17. kvě 2017 07:58 #131410
Odpověď od radek
Zkušený uživatel
Zajimavy informace. Ja treba rad zkousim novy veci. Pritom za snad 10 let, co Joomlu pouzivam, jsem se nesetkal s moznosti testovat betu.

17. kvě 2017 08:45 #131411
Odpověď od Cony
Moderátor

radek178 napsal: Pritom za snad 10 let, co Joomlu pouzivam, jsem se nesetkal s moznosti testovat betu.

Ale to je úplně jednoduchý. V možnostech komponenty "Aktualizace Joomla" si lze zvolit, jaký kanál pro aktualizace používat. Např. teď už je v kanálu Testování možnost instalace Joomla 3.7.1RC2.

Nebo se dá zadat vlastní URL, seznam adres pro následující verze (aktuálně 3.8, 3.9 a 4.0) je zde .

17. kvě 2017 10:13 #131412
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
1. rozšířené doporučení, ale neoficiální, zde slovy H13: „To že verze X.0.1 - až X.0.3 je v podstatě ještě Beta, to je tady, dá se říct, od začátku.

2. doporučení, oficiální přímo z Joomly: „Joomla! 3.7.1 - Important Security Announcement!

Působí to na mě asi takto: Když uživatel upgraduje, tak jeho problém, že mu x věcí pak nefunguje, protože mohl počkat aspoň na 3.7.3, jelikož první verze jsou asi nedoladěné. Ale když neupgraduje, hrozí mu nebezpečí kvůli bezpečnostní díře.

Jak se v tom vyznat? Co tedy doporučují ostřílení odborníci? Zůstat na 3.6.x, odolat lákadlům a novým funkcím nové řady a čekat až na 3.7.3–3.7.4?

MaK.

--- -- -

Powered by Fórum