Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Jak Joomlu dostat k více lidem, a je to žádoucí?

12. srp 2016 08:28 #128011
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
JCM:

Tohle je totiž můj násilný pokus o reklamu!

– to byl pokus o vtip. Asi nepovedený. Pokud tě to nějak pobouřilo, pak se omlouvám. Nechci nikomu nic vnucovat a nejsem členem vývojářského týmu. Důvody dobře popsal Cony o několik příspěvků výše. Dovolím si citovat:

Široká uživatelská základna je vždy dobrým předpokladem pro budoucí fungování systému. Pokud je jen úzká skupina uživatelů, tak tím jak budou jednotlivý z nich odpadávat, bude upadat i systém samotný. Ne že by v tomto případě skončila Joomla jako taková, ale např. české překlady, podpora na tomto fóru atd.


MaK.

--- -- -

12. srp 2016 08:41 #128012
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Svatas, Cony – díky za reakce, pánové. Každý to vidí ze své perspektivy. Potenciálních cílových skupin je více. Jsem názoru, že „členové“ každé z nich potřebují jiné informace.

Radku178:

Nadseny nejsem proto, ze abych mohl Joomlu pouzivat aspon trosku podle mych predstav, musim se v ni vrtat.

Nicmene cisla a nejaky hodnoty ohledne vykonu a rychlosti by me zajimaly, protoze uvazuji o zmene


Myslím, že jsi někde v jiném vlákně psal o své zkušenosti s WP. To bylo ještě před tvým začátkem s Joomlou? Kde, jak ses o Joomle dozvěděl a proč jsi s ní začal? Pokud nechceš, samozřejmě odpovídat nemusíš, jen mě zajímá pohled ze tvé strany. Díky.

MaK.

--- -- -

12. srp 2016 09:33 #128013
Odpověď od radek
Zkušený uživatel
Kdysi, snad pred 10 lety, jsem resil web. Nechali jsme si udelat na zakazku 1 web, ktery jede bez vetsich problemu do dneska. Na nase pomery stal tehdy hodne penez. Jenze za chvilku jsme potrebovali dalsi a hlavne jsme zjistili, ze ten nas, na miru delany web, je sice super rychly, ale neumi zakladni veci, ktery v tu dobu umely ruzny CMS. Takze vse, co jsme chteli, bylo za priplatek. Tim padem jsem se zacal zajimat o alternativy, o to, ze si udelame web sami. Zacal jsem s Drupalem, WP a Joomlou, tehdy se to jmenovalo jinak.

Drupal jsem zahodil po chvilce. Nebyly na to sablony. Muselo se hodne vrtat do kodu a to uz na me bylo moc. NIkdy jsem nechtel ani web obsluhovat, natoz se ucit vrtat v kodu. Navic forum Drupalu je otresny, "radcove" jsou arogantni nerdi, co meli problem pochopit, ze toho jejich milacka se odvazila pouzvat lama.

WP - super forum, radili, ale ten WP jsem nejak do dneska nepochopil a mam ho na jednom hostingu jako alternativu uz mooooc let (navic se snazim nezatezovat hosting a pokud me pamet neklame, tak prave WP je, dle slov myho hostingu, narocnejsi, nez Joomla). Abych vedel, jak funguji aktualizace (mam tam dost rozsireni, sablon apod.) a pro pripad, abych s tim aspon trosku umel, az se Joomla treba zkazi (pro moje potreby, napriklad az se odkloni od zacatecniku) nebo zastavi vyvoj. No a pak taky proto, ze sablona, kterou chci pro Joomlu je jen na WP a ja porad doufam, ze nekdy podobnou nekdo na Joomlu udela. Tak si taky hraju s myslenkou, ze na clanky proste misto Jooml nainstaluju WP a pouziju tu sablonu - ale zatim nevim, stoji skoro tolik, co platit rocni predplatny na Joomle.

Takze vyhrala tehdy Joomla, prave kvuli foru, ale taky proto, ze jsem s ni "umel", tak nejak od zacatku. Bylo to takovy docela intuitivni a jednoduchy, zejmena oproti dementne resenymu Drupalu a nelogickymu WP.
Na Joomle pouzivam par placenych veci, bez kterych bych ji nemohl vubec pouzivat. Nicmene dnes uz to neni pravda. Dnes staci stahnout template zdarma, k tomu zdarma page builder a udelam casto web lepsi, nez z placene sablony. Tim mam na mysli zejmena free sablony od frameworku od RT, Joomshaper apod.

I dnes se musim obcas v Joomle vrtat, ale verim tomu, ze kdybych pouzival Drupal, tak se vrtam 10x tolik. Snad ten WP by byl jinej, ale uz ho fakt udrzuju jen kvuli tomu, kdyby Joomla klekla. Nicmene, pokud Joomla klekne nebo me nasere, tak mam v zaloze ty CMS bez databaze. Jsou rychly, nenarocny na obsluhu a hlavne pro maly weby, ktery mame, docela staci. U Joomly me zatim drzi forum na RT a pak lenost predelavat ty mensi weby na jiny CMS ap ripadny propad ve vyhledavacich, kvuli nutne zmene URL. Joomlu bych si nechal uz jen na 1 webu.
Poděkovali: MaK.

12. srp 2016 09:56 #128014
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Díky za vyčerpávající odpověď, Radku!

MaK.

--- -- -

12. srp 2016 11:03 #128015
Odpověď od radek
Zkušený uživatel
Ale my nebudeme asi modelovy priklad. Za prve proto, ze si vse radsi delam sam a za druhe proto, ze opravdu jako neziskovka nemame dotace. Ostatni neziskovky dotace maji, takze maji i na zaplaceni firem, co jim udelaji weby. Ja to povazuju za vyhozeni penez.

13. srp 2016 01:07 #128017
Odpověď od H13
Admin

Nicmene ted zkousim CMS bez databaze


Mě se moc líbila myšlenka mít na jednoduchý web něco hodně jednoduchýho a bez databáze, parkrát jsem instaloval takový systém a vždy jsem skončil u toho, že mi prostě začala chybět databáze. Chtěl jsem přidat jednu malou vlastnost a zjistil jsem, že bez databáze to nedává smysl. Hledání, řazení, statistika, vypisování dat podle kritérií, apod. - tady je databáze nenahraditelná.

Osobně jsem byl názoru, že cachovat se nemá na úrovni programu, ale ve vyšší vrstvě - php nebo dokonce výš. Ale použitím dobrého cachovacího rozšíření a/nebo např. gzipu a/nebo PHP7 a/nebo jednoduché šablony, apod. se dá Joomla! hodně zrychlit. PHP7 je záležitostí serveru, gzip lze zapnout v globálním nastavení a např. Jotcache od slovenského autora je opravdu hodně dobrý rozšíření.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

Powered by Fórum