Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Markdown v Joomle

14. bře 2016 11:07 #126252
Odpověď od H13
Admin
Ahoj, já jsem markdown přesně nestudoval, vypadá to, že ty tři apostrofy, přesněji řečeno backticks (neznám českej výraz) jsou rozšíření markdownu na githubu, v základu jsem je neviděl.

Zatím jsem třeba nepřišel například na:

- jak do odkazu nacpat informaci, aby se otevřel v novém okně
- jak napsat nedělitelnou mezeru


To je přesně to, s čím jsem narazil i u těch šablonovacích systémů, pokud to používáš jako základ, je to dobrý, ale pokud chceš nějakou specialitu, tak se zase musíš vrátit ke zdroji - v tomto případě k html.

Je to jako s editorem HTML - pokud píšu jednoduchej text, pak ho jednoduše napíšu v tinymce, atd. ale pokud chci něco složitějšího, přepnu prostě do html zdrojovýho kódu, a napíšu si to v html přímo.

U Markdownu by to bylo složitější, píšeš text v markdown syntaxi a pokud chceš otevřít link v novým okně, napíšeš ten kousek textu v html? A co další atributy odkazu, atd.

nové okno:
stackoverflow.com/questions/3492153/mark...en-a-new-window-link
stackoverflow.com/questions/4425198/markdown-target-blank

nowrap:
stackoverflow.com/questions/20769127/non...in-markdown-document

Takže se může stát, že nakonec skončíš s dokumentem, co bude obsahovat kus markdownu a kus html - takový kočkopes, aby to bylo jednotný, makrdown použít nebudeš moct, protože mu prostě budou chybět části instrukcí.

PS: No původně jsem si chtěl jen postěžovat, že se mi špatně píše kód, protože nemůžu najít backticks na mé klávesnici, ale čím víc to objevuju, tím víc bariér - pro mě osobně - přibývá.

No snad z toho nevznike návod, proč markdown nepoužívat :-), možná by bylo dobrý poslat autorovi nějakej feedback, jestli by nebylo možný markdown o ty chybějící funkce rozšířit. Např. u toho nowrapu by to mělo být celkem jednoduchý.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

14. bře 2016 11:23 #126253
Odpověď od Cony
Moderátor
Ty "Backticks" je stejný znak jako se používá v MySQL pro "quotevání" (fuj to je výraz) názvů sloupců a tabulek. Asi to není nejvhodnější znak, ale na anglické klávesnici je hned vedle klávesy 1 (vlevo nahoře). Standardně se používá jeden (inline code) nebo 2 (block code), 3 je asi opravdu specialita Github.

Jinak ano, pokud chceš speciality, markdown umí vkládat HTML, ale pak máš mix HTML a markdown. Jak jsem psal, markdown je jednoduchá forma zápisu, primárně určená pro dokumentaci, použití na webu, nebo v rámci Joomly by asi bylo dost krkolomný.

Ale např. ve spojení s readthedocs.org mi umožňuje rychlé a snadné vytváření dokumentace. Zdrojáky v markdown mám uložené v Gitu, jednoduše edituju v texťáku, a ReadTheDocs si automaticky změny stáhne a zkompiluje do HTML podoby.

Co se týče šablonovacích systémů, vždy sem se jim spíš bránil, ale poslední dobou si hraju s Latte (z Nette) a líbí se mi čím dál víc. Je to spíš takové začlenění šablonovacího systému do HTML než HTML do šablonovacího systému. Něco jako má Joomla tagy <jinclude>.

14. bře 2016 21:01 #126258
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Mazec. Vypadá to, že jsem narazil na hranice možností Markdown a budu si tedy muset pomáhat via HTML B)

"quotevání", to je taky mazec :)

Když si tak vybavuju, Wikipedia má pro editaci něco podobného jako Markdown, myslím.

Díky za odkazy na návody! Projdu, otestuju.

MaK.

--- -- -

Powered by Fórum