Transifex - překlad Joomla rozšíření

Bart
21. říj 2015 10:18 - 21. říj 2015 10:24 #124081
Ahoj,

chystám se přeložit jedno rozsáhlé (komerční) rozšíření pro Joomlu. Jeho jazykové soubory se nacházejí na Transifexu. Po domluvě s developerem, mám všechen překlad řešit jen a pouze přes Transifex.

Bohužel s Transifexem zatím velké zkušenosti nemám. Překlad na Transifexu lze realizovat přes webové rozhraní prohlížeči či stažením jazykových souborů do počítače - připomínka na okraj.

Překlad bych osobně asi realizoval stažením jazykových souborů do počítače a jejich následným překladem, fráze po frázi... / řetězec po řetězci.

Chtěl bych Vás poprosit o tipy "jak překládat" a "který editor / nástroj" použít.
Ano, téma překlad rozšíření se tu již řešil v minulosti několikrát. Přesto doba dost pokročila.

Děkuji

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Bong
21. říj 2015 10:55 - 21. říj 2015 10:57 #124082
Doba sice pokročila, ale některé věci se dělají pořád stejně. :-)

Ideální postup:
1. stáhnout INI soubor administrace rozšíření z Transifex
2. přeložit fráze v textovém editoru, ideálně PsPad, dokáže barevně zvýrazňovat a ulehčuje orientaci a má hromadu dalších nástrojů usnadňujících práci (to by bylo nadlouho)
3. nahrát překlad na Transifex a to jak do překladu administrace, tak i do překladu frontendu (často obsahují shodné řetězce, ušetří se tak případně práce s duplicitním překladem)

Dále pokrařovat stažením jazykového souboru frontendu a dalších a po překladu je na Transifex zpět nahrávat... Pokud se udělá někdy v budoucnu nějaká oprava, prostě se opravený soubor opět nahraje...

To je dle mého nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Samozřejmě lze narazit na různé "špeky", jako jsou chybějící, vadné řetězce a dokonce chybějící, nebo špatně pojmenované soubory, ... zakázané nahrávání na Transifex, ... To by vydalo na A4 strojového textu a ještě bych se rozčílil :-)

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.
Poděkovali: Bart

Odpověď od Bart
21. říj 2015 11:04 #124083
Ahoj Bongu. Děkuji moc za rychlou a jasnou odpověď. Tohle mi prakticky stačí.
PSPad již nějaký ten rok používám a jeví se mi jako dobrá volba - takže snad i překlad rozsáhlejších souborů bude v pohodě. V sobotu se do toho snad pustím, pokud to čas dovolí.

Odpověď od Bong
21. říj 2015 11:16 #124084
:-) dobrou zábavu. Kdyby něco, rychlý kontakt na mě určitě máš.

Třeba ještě někdo přijde s nějakým nápadem.

Odpověď od Bart
21. říj 2015 11:29 #124085
Děkuji :). Ano, kontakt na tebe mám.

Odpověď od Cony
21. říj 2015 14:24 - 21. říj 2015 14:26 #124087
Osobně transifex využívám přímo, ve webovém rozhranní. Má to několik výhod
- v prohlížeči (Chrome) se kontroluje proavopis - rychle je vidět překlep
- na první pohled je vidět postup - co je přeloženo, co ne, jde to odfiltrovat
- jde si vytvořit překladový slovník - časté termíny - stává se mi že jednou přeložím folder jako adresář a jindy jako složka, tímto se to dá eliminovat
- je vidět historie překladů, nabízí se podobné překlady (u dlouhých textů se pak jedním klikem zkopíruje,a upraví třeba jen dvě slova)
- lze přímo hlásit chyby v originále autorovi
- dvojfázový překlad - nejdřív překládám, pak procházím přeložené a znovu si to po sobě čtu a označuji jako zkontrolováno

Obecně má Transifex (z hlediska Joomly), jednu nepříjemnou vlastnost - nelze překládat to co není v originále. I když to zní nepodstatně, tak pro češtinu v Joomle to má smysl - pro množná čísla. Angličtina zná jen konstanty pro počet 0, 1 a 2 a víc, v češtině pořebujeme ještě navíc pro 5 a víc....

A nakonec pro rychlejší nahrávání doporučuju si stáhnout a používat klientskou aplikaci . Je to sice "jen" command line, takže je potřeba prozkoumat konfiguraci a ideálně si vytvořit batch soubor pro spouštění, ale práce, hlavně u rozsáhlejších projektů je rychlejší, než nahrávat soubory na transifex ručně.

Odpověď od Bart
21. říj 2015 22:24 #124092
Ahoj Cony. Děkuji moc za tvé postřehy, tipy a rady, které jsi pěkně rozvedl.

Vlastnosti online překladu, které popisuješ jsem velmi letmo zkoušel nebo na ně narazil. Byla to ale malá část toho, co jsi uvedl :).
Uvidíme co se osvědčí. Zkusím obě varianty. Přesto online varianta mě dost odrazuje - návrhy slov mi nepřišly úplně nejlepší. Ovšem otestuji to důkladněji.

Odesláno z mého Samsung Galaxy S II (CyanogenMod 11 M12 ~ Android 4.4.4 KitKat) pomocí Tapatalk

Odpověď od Cony
21. říj 2015 23:54 #124093
Nevím jak přesně ty návrhy fungují, myslím že hodně berou v potaz to co už je přeložené, takže u mne (přeloženo téměř 100 procent) docela fungují...

Jediné co mi na webu transifex nesedělo, bylo ovládání dotekem - z tabletu, nebo mobilu překlad moc dělat nešel....

Odpověď od
22. říj 2015 08:31 #124094
Dovolím si zmínit jednu, z mého pohledu nevýhodu, těchto systémů, ať již se jedná o Transifex, Crowdin, GitHub, Mantra či jiné - při překladu v rozhraní nástroje (nástrojem rozuměj zmíněné online služby) nevidíš souvislosti - správnost překladu často závisí na tom, kde a za jakých okolností se text skutečně používá.

Osobně jsem se snažil jít vždy cestou, kterou popisuje Bong - stáhl jsem si zdroják a na lokále jej překládal s průběžným testem rovnou v aplikaci (například tedy v Joomla rozšíření) - po dokončení jsem jej nahrál do nástroje. Pokud pak docházelo k doplnění textů - když byly jednoduché, přeložil jsem je v nástroji, pokud to bylo složitější, šel jsem na to opět cestou stažení a otestování v aplikaci.

Někdy tento postup samozřejmě není možný a pak je to často na dlouhé lokte - ECWID jsem se takto snažil přeložit asi dva roky, než jsem to vzdal :-D

Odpověď od Cony
22. říj 2015 09:01 #124095

Karri napsal: nevidíš souvislosti

To je pravda, často pak vznikaj různé "novotvary" :) Většinou to řeším tak, že mám v druhé záložce prohlížeče spuštěnou Joomlu s tím rozšířením v angličtině a prostě se překlikávám. Ale někdy jsem línej a pak se nestačím divit :)

Odpověď od Houbák
22. říj 2015 09:13 #124096

Cony napsal: Obecně má Transifex (z hlediska Joomly), jednu nepříjemnou vlastnost - nelze překládat to co není v originále. I když to zní nepodstatně, tak pro češtinu v Joomle to má smysl - pro množná čísla. Angličtina zná jen konstanty pro počet 0, 1 a 2 a víc, v češtině pořebujeme ještě navíc pro 5 a víc....

Dost velká nevýhoda oproti "ručnímu" překladu, kde není problém přidat další překladové fráze pro správné skloňování.

Odpověď od Bong
22. říj 2015 09:22 #124097

houbak napsal: ...není problém přidat další překladové fráze pro správné skloňování.

Něco takového tu bylo, ale nepamatuju kde jsem to četl. Je někde podrobnější informace?

Odpověď od Houbák
22. říj 2015 09:50 #124098
Bongu, stačí takto?
https://docs.joomla.org/International_Enhancements_for_Version_1.6

viz. Pluralization Support for Translation Files

Odpověď od
22. říj 2015 10:57 - 22. říj 2015 10:59 #124099
Pokud se budeme bavit o Joomla, tak tato funkčnost je v české lokalizaci implementována, při překladu to funguje asi takto:
COM_USERS_N_USER_NOTES="Je zobrazeno %d poznámek"
COM_USERS_N_USER_NOTES_0="Nejsou zobrazeny žádné poznámky"
COM_USERS_N_USER_NOTES_1="Je zobrazena %d poznámka"
COM_USERS_N_USER_NOTES_2="Jsou zobrazeny %d poznámky"

Bez čísla na konci je to pro množné číslo obecně
S nulou pro žádný výskyt
S jedničkou pro jeden výskyt
S dvojkou pro 2, 3 a 4 výskyty

Abych nezapomněl, "%d" je proměnná...

Odpověď od Bart
22. říj 2015 11:39 #124100
Ahoj Karri a houbaku. Díky za další velmi velmi podnětné informace.