Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Admini = ignoranti a machři?

06. úno 2008 11:27 #28634
Admini = ignoranti a machři? od Svatopluk Vít
Moderátor
Vážení uživatelé,

jmenuji se Svatopluk Vít a v diskuzích vystupuji pod přezdívkou svatas. Na základě mnoha indicií si troufám tvrdit, že jsem pro spoustu z vás zviditelnil nejprve Mambo, později Joomlu.

Hledal jsem nějaký redakční systém a našel FreeGuppy. Zjistil jsem, že se dá snadno přeložit do češtiny a udělal jsem to. Pak jsem zjistil, že mi ne až tak úplně vyhovuje a hledal něco rozsáhlejšího. Byl rok 2003 a já objevil Mambo . Vrhl jsem se do překladu a začal mambo používat pro své projekty - nikdo jej totiž nevytvořil. Český překlad jsem poslal komunitě a ta jej vystavila. Od té doby bylo Mambo dostupné v češtině. Zároveň jsem se v roce stal součástí týmu redakce časopisu Linuxexpres a začal psát o Mambu články.

Na podzim roku 2004 mne oslovil Jan Guziur alias honzag. Jeho idea byla, že on dodá infrastrukturu v podobě hostingového serveru a já se postarám o nějaký obsah. Tak v říjnu 2004 začal fungovat www.mamboportal.cz . V srpnu 2005 došlo k přestřelce a odloučení se od Mamba, náš portál se přidal na stranu vzbouřenců a začali jsme pracovat s Joomlou. A tak je tomu až do dnes.

S Joomlou pracuji velmi aktivně, ačkoliv se nevěnuji tomu, že bych nabízel komerční služby jako jsou instalace a hosting. Joomla mne baví,používám ji na mnoha svých vlastních nebo kamarádských stránkách. Existuje i jeden projekt, který implmentoval můj zaměstnavatel, jehož jsem byl návrhářem. Dlouho jsme vybírali co použijeme, až jsme sáhli po Mambu a nechali si jej na míru přeupravit.

Jednou z věcí, které se pravidelně věnuji, je tvorba uživatelské dokumentace. Určitě znáte mou Příručku pro zelenáče a další kopu článků, které se zde na portále nacházejí. Také se určitě hodí i Džumlaček .

Opět opakuji, že si myslím, že dokumentace je dost, jen ji stačí hledat. To prostě jen na úvod, abyste věděli, kdo s vámi promlouvá, protože mám stále ten pocit, že nás někteří nováčci poažuji za nějaké vyvrhele apod.

Ještě jednu důležitou věc bych chtěl říci. Z publikování zde na portále nemám žádný příjem. Přes den chodím normálně pracovat a občas po večerech dělám něco pro portál. S vývojářským týmem jsem v kontaktu přes uživatelské fórum na oficiální stránce, jedinou váhodou je, že jsem členem speciálního týmu překladatelů, kteří mají k dipozici uzavřené fórum, kde se řeší různé věci s překladem a kde občas dostáváme nějaké informace s předstihem.

Dovolil bych si shrnout, pro koho vlastně Joomla! je :

  • pro pokročilé uživatele, kteří vědí co je to LAMP/WAMp server
  • pro lidi, kteří něco vědí o tvorbě stránek
  • pro lidi, kteří neznají HTML tak dobře
  • pro lidi, kteří jsou hračičkové a chtějí mít plnou kontorlu nad tím, co publikují a jaké k tomu používají nástroje
  • pro lidi, kteří vládnou angličtinou

  • Tento seznam není úplně kontroverzní a shodneme se na něm. Jde mi spíše o to, pro koho Joomla! určná není :
  • není pro lidi, kteří neumějí ani slovo anglicky
  • není pro počítačové začátečníky
  • není pro šetřílky, kteří něchtějí obětovat peníze za kvalitní hosting
  • není pro lidi, kteří nechtějí samostudium
  • pro lidi, kteří se nechtějí nijak angažovat

  • Rozeberu jednotlivé body :

    Angličtina
    Ať chceme nebo ne, oficiální řečí Joomly! je angličtina. Není v silách nikoho z nás, kteří prostě nemáme Joomlu na plný úvazek, překládat vše. nejde to. Není dostatek české dokumentace. není dostatek českých stránek o Joomle. Není na to prostě čas. Pojďme se bavit o tom, že za patřičnou odměnu se tomu někdo rád pověnuje. Ta odměna ovšem neznamená to, že 10 lidí ve fóru řekne, že jsi fakt dobrej a díky ti za to. Tím, jak se Joomla používá, je k ní dostatek literatury, jen v angličtině. Pokud chcete Joomlu dobře spravovat, musíte anglicky umět nebo alespoň tak, abyste byli schopni číst dokumentaci. Pokud ji neumíte, Joomlu prostě nepoužívejte, pokud nemáte dobrodružnou povahu a posustu chuti do testování pomocí metody pokus - omyl.

    Počítačoví začátečníci
    Správa redakčního systéímu není pro naprosaté počítačové začátečníky. Pokud bojujete s tím, co je to soubor a složka, nevíte co je to Upload nebo PHP, nepokoušejte se s Joomlou pracovat. není pro vás.

    Šetření na nesprávném místě
    V mnoha diskuzích říkáme - Joomlu neporovozujte na freehostingu, obvykle se vám ji nepovede nainstalovat či provozovat. Nedělejte to, máme zkušnosti s tím, že to opravdu nejde. zaplaťesi radši hosting, který podporu Joomly deklaruje. Bude vás to něco stát, ale nebudete muset řešit kopu problémů.

    Samostudium
    Pokud jste zvyklí, že vám všechno nasrvírují pod nos, náš portál takto nefunguje. vzhledem k tomu, že je v provozu od roku 2004, najdete zde diskuzi a mnoho materiálů. Vždy začínejte tím, že si něco nastudujete. Když nenajdete dokumentaci zde, podívejte se na oficiální anglickou. To že nemluvíte anglicky není omluva. V tu chvíli Joomlu nepoužívejte a zkuste to u konkurence.

    Angažovanost
    Pokud máte pocit, že se zde podíváte, zeptáte a že vám všichni musejí odpovědět, protože vy se ptáte, jste na velkém omylu. Uvědomte si jednu základní věc. Když k nám na portál přijdete a položíte dotaz, pokud nikdo nebude angažovaný, nikdo vám neodpoví. Stejně tak pokud nebudete angažování v tom, že nenapíšete žádnou dokumentaci, žádná prostě nebude. Stejně tak s návody, šablonami atd. Pokud prostě sváj čas nevěnujete komunitě, nebude z čeho brát. Zároveň ovšem nemáte právo žádat někoho, aby svůj čas dobrovolně věnoval vám, protože vy jeho pomoc zrovna potřebujete. Joomla se sama nepřeloží, komponenty také a už vůbec se nenapíše česká dokumentace. Proč si také myslíte, že vás odkazujeme na anglickou dokumentaci? protože ji česky nikdo nenapsal...

    Jako poslední bod. Zamýšleli jste se třeba někdy nad tím, kdo vlastně platí server a jeho upgrade, na kterém běží portál? Kdo platí internetové připojení? Kdo platí za přenesený objem dat? Kdo platí za elektřinu, kterou server spotřebuje? Znáte konkrétní osobu? Já ano - je to Honza Guziur. Ještě si stále myslíte, že je to ten ignorant a machr, který se vytahuje a má "nevhodný podpis"?

    Prosím o věcnou diskuzi a vyjádření názoru. Vítám všechny diskutující bez rozdílu názorů (slušných).

    Výsledkem by mělo být to, že se nějak shodneme na tom, co děláme špatně (všichni). Tím jak se Joomla! 1.5 rozšiřuje po světě, je zde stále více nováčků, kteří na některé věci zapomínají a jen přicházejí brát.

    Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

    06. úno 2008 12:15 #28655
    Odpověď od HonzaKr
    Moderátor
    K tomu to článku není co říc, alespoň z mé strany, neboť je to fakt, který nelze změnit.

    :: bývalý člen Joomlaportalu ::

    06. úno 2008 12:52 #28661
    Odpověď od Linelabcz
    Admin
    Pěkný článek, ale....
    Není žádný problém, dát si do popisku Vás moderátorů větu typu, "Dříve než založíte nové vlákno prohledejte diskuzi", nebo odkaz na pravidla fora. Případně upravit zvýraznit link na pravidla fora( tučné písmo, vykřičník atd..) Poslední dobou mám pocit, že zde nacházím více rad jak se chovat v diskuzi, než konkrétních odpovědí na problémy uživatelů Joomla.
    Portál potřebuje nové forum.

    06. úno 2008 13:00 #28663
    Odpověď od Ondřej Kopal
    Uživatel
    Také souhlas - se nedá nic jiného dělat něž Vám za tento web děkovat a děkovat...., myslím, že tento web je kvalitní a vždy je mou první zastávkou když něco o joomle hledám - a také jsem zatím vždy uspěšně našel co potřebuji, ať už přímo zde nebo na souvisejících odkazech - chce to jenom tu angažovanost a čas studovat a hledat - ještě jednou Vám patří velké díky
    PS: žádný učený z nebe nespadl.....:), ale to už zde každý zná:)

    06. úno 2008 13:10 #28666
    Odpověď od Stenly
    Uživatel
    Hau svata to pravda amen :-).

    Bohuzel se obavam, ze s tech. pokrokem, kdy ma kazdy PC a pomalu objevuje dnesni inet vymozenosti bude i nadale tento trend, jeste si neumim dat obrazek na plochu, neumim ani tuk AJ a html jsem mel asi vcera k veceri, pokracovat. Zvlaste kdyz jsem v cze a vytocil jsem si to na kole stesti zadarmo.

    To mate jako si digifotakem. Dnes ho ma kazdej. Z dovolene priveze 500 fotek a "hezke" jsou jen 2 a za to muze prece ten spatnej fotak.

    Jeste jsem zapomnel podekovat za Vasi praci panove - Dekuji.

    Příspěvek editován: Stenlycup, v: 06/02/2008 13:12

    Netlač vodu, teče sama.

    06. úno 2008 13:13 #28667
    Odpověď od freza
    Uživatel
    2 svatas plne suhlasim
    Jedno zamyslenie ak dam do registracie potvrdenie suhlasu o tom ze som si precital pravidla a suhlasim s nimi tak 99,9% sa na ne ani nepozrie a ne ze by si ich citala proste to len odskrtne. Potom sa ale divia ze ich niekto na ne odkazuje.

    Powered by Fórum