Admini = ignoranti a machři?

Svatopluk Vít
06. úno 2008 11:27 #28634
Vážení uživatelé,

jmenuji se Svatopluk Vít a v diskuzích vystupuji pod přezdívkou svatas. Na základě mnoha indicií si troufám tvrdit, že jsem pro spoustu z vás zviditelnil nejprve Mambo, později Joomlu.

Hledal jsem nějaký redakční systém a našel FreeGuppy. Zjistil jsem, že se dá snadno přeložit do češtiny a udělal jsem to. Pak jsem zjistil, že mi ne až tak úplně vyhovuje a hledal něco rozsáhlejšího. Byl rok 2003 a já objevil Mambo . Vrhl jsem se do překladu a začal mambo používat pro své projekty - nikdo jej totiž nevytvořil. Český překlad jsem poslal komunitě a ta jej vystavila. Od té doby bylo Mambo dostupné v češtině. Zároveň jsem se v roce stal součástí týmu redakce časopisu Linuxexpres a začal psát o Mambu články.

Na podzim roku 2004 mne oslovil Jan Guziur alias honzag. Jeho idea byla, že on dodá infrastrukturu v podobě hostingového serveru a já se postarám o nějaký obsah. Tak v říjnu 2004 začal fungovat www.mamboportal.cz . V srpnu 2005 došlo k přestřelce a odloučení se od Mamba, náš portál se přidal na stranu vzbouřenců a začali jsme pracovat s Joomlou. A tak je tomu až do dnes.

S Joomlou pracuji velmi aktivně, ačkoliv se nevěnuji tomu, že bych nabízel komerční služby jako jsou instalace a hosting. Joomla mne baví,používám ji na mnoha svých vlastních nebo kamarádských stránkách. Existuje i jeden projekt, který implmentoval můj zaměstnavatel, jehož jsem byl návrhářem. Dlouho jsme vybírali co použijeme, až jsme sáhli po Mambu a nechali si jej na míru přeupravit.

Jednou z věcí, které se pravidelně věnuji, je tvorba uživatelské dokumentace. Určitě znáte mou Příručku pro zelenáče a další kopu článků, které se zde na portále nacházejí. Také se určitě hodí i Džumlaček .

Opět opakuji, že si myslím, že dokumentace je dost, jen ji stačí hledat. To prostě jen na úvod, abyste věděli, kdo s vámi promlouvá, protože mám stále ten pocit, že nás někteří nováčci poažuji za nějaké vyvrhele apod.

Ještě jednu důležitou věc bych chtěl říci. Z publikování zde na portále nemám žádný příjem. Přes den chodím normálně pracovat a občas po večerech dělám něco pro portál. S vývojářským týmem jsem v kontaktu přes uživatelské fórum na oficiální stránce, jedinou váhodou je, že jsem členem speciálního týmu překladatelů, kteří mají k dipozici uzavřené fórum, kde se řeší různé věci s překladem a kde občas dostáváme nějaké informace s předstihem.

Dovolil bych si shrnout, pro koho vlastně Joomla! je :

 • pro pokročilé uživatele, kteří vědí co je to LAMP/WAMp server
 • pro lidi, kteří něco vědí o tvorbě stránek
 • pro lidi, kteří neznají HTML tak dobře
 • pro lidi, kteří jsou hračičkové a chtějí mít plnou kontorlu nad tím, co publikují a jaké k tomu používají nástroje
 • pro lidi, kteří vládnou angličtinou

 • Tento seznam není úplně kontroverzní a shodneme se na něm. Jde mi spíše o to, pro koho Joomla! určná není :
 • není pro lidi, kteří neumějí ani slovo anglicky
 • není pro počítačové začátečníky
 • není pro šetřílky, kteří něchtějí obětovat peníze za kvalitní hosting
 • není pro lidi, kteří nechtějí samostudium
 • pro lidi, kteří se nechtějí nijak angažovat

 • Rozeberu jednotlivé body :

  Angličtina
  Ať chceme nebo ne, oficiální řečí Joomly! je angličtina. Není v silách nikoho z nás, kteří prostě nemáme Joomlu na plný úvazek, překládat vše. nejde to. Není dostatek české dokumentace. není dostatek českých stránek o Joomle. Není na to prostě čas. Pojďme se bavit o tom, že za patřičnou odměnu se tomu někdo rád pověnuje. Ta odměna ovšem neznamená to, že 10 lidí ve fóru řekne, že jsi fakt dobrej a díky ti za to. Tím, jak se Joomla používá, je k ní dostatek literatury, jen v angličtině. Pokud chcete Joomlu dobře spravovat, musíte anglicky umět nebo alespoň tak, abyste byli schopni číst dokumentaci. Pokud ji neumíte, Joomlu prostě nepoužívejte, pokud nemáte dobrodružnou povahu a posustu chuti do testování pomocí metody pokus - omyl.

  Počítačoví začátečníci
  Správa redakčního systéímu není pro naprosaté počítačové začátečníky. Pokud bojujete s tím, co je to soubor a složka, nevíte co je to Upload nebo PHP, nepokoušejte se s Joomlou pracovat. není pro vás.

  Šetření na nesprávném místě
  V mnoha diskuzích říkáme - Joomlu neporovozujte na freehostingu, obvykle se vám ji nepovede nainstalovat či provozovat. Nedělejte to, máme zkušnosti s tím, že to opravdu nejde. zaplaťesi radši hosting, který podporu Joomly deklaruje. Bude vás to něco stát, ale nebudete muset řešit kopu problémů.

  Samostudium
  Pokud jste zvyklí, že vám všechno nasrvírují pod nos, náš portál takto nefunguje. vzhledem k tomu, že je v provozu od roku 2004, najdete zde diskuzi a mnoho materiálů. Vždy začínejte tím, že si něco nastudujete. Když nenajdete dokumentaci zde, podívejte se na oficiální anglickou. To že nemluvíte anglicky není omluva. V tu chvíli Joomlu nepoužívejte a zkuste to u konkurence.

  Angažovanost
  Pokud máte pocit, že se zde podíváte, zeptáte a že vám všichni musejí odpovědět, protože vy se ptáte, jste na velkém omylu. Uvědomte si jednu základní věc. Když k nám na portál přijdete a položíte dotaz, pokud nikdo nebude angažovaný, nikdo vám neodpoví. Stejně tak pokud nebudete angažování v tom, že nenapíšete žádnou dokumentaci, žádná prostě nebude. Stejně tak s návody, šablonami atd. Pokud prostě sváj čas nevěnujete komunitě, nebude z čeho brát. Zároveň ovšem nemáte právo žádat někoho, aby svůj čas dobrovolně věnoval vám, protože vy jeho pomoc zrovna potřebujete. Joomla se sama nepřeloží, komponenty také a už vůbec se nenapíše česká dokumentace. Proč si také myslíte, že vás odkazujeme na anglickou dokumentaci? protože ji česky nikdo nenapsal...

  Jako poslední bod. Zamýšleli jste se třeba někdy nad tím, kdo vlastně platí server a jeho upgrade, na kterém běží portál? Kdo platí internetové připojení? Kdo platí za přenesený objem dat? Kdo platí za elektřinu, kterou server spotřebuje? Znáte konkrétní osobu? Já ano - je to Honza Guziur. Ještě si stále myslíte, že je to ten ignorant a machr, který se vytahuje a má "nevhodný podpis"?

  Prosím o věcnou diskuzi a vyjádření názoru. Vítám všechny diskutující bez rozdílu názorů (slušných).

  Výsledkem by mělo být to, že se nějak shodneme na tom, co děláme špatně (všichni). Tím jak se Joomla! 1.5 rozšiřuje po světě, je zde stále více nováčků, kteří na některé věci zapomínají a jen přicházejí brát.

  Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od HonzaKr
  06. úno 2008 12:15 #28655
  K tomu to článku není co říc, alespoň z mé strany, neboť je to fakt, který nelze změnit.

  :: bývalý člen Joomlaportalu ::

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od Linelabcz
  06. úno 2008 12:52 #28661
  Pěkný článek, ale....
  Není žádný problém, dát si do popisku Vás moderátorů větu typu, "Dříve než založíte nové vlákno prohledejte diskuzi", nebo odkaz na pravidla fora. Případně upravit zvýraznit link na pravidla fora( tučné písmo, vykřičník atd..) Poslední dobou mám pocit, že zde nacházím více rad jak se chovat v diskuzi, než konkrétních odpovědí na problémy uživatelů Joomla.
  Portál potřebuje nové forum.

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od Ondřej Kopal
  06. úno 2008 13:00 #28663
  Také souhlas - se nedá nic jiného dělat něž Vám za tento web děkovat a děkovat...., myslím, že tento web je kvalitní a vždy je mou první zastávkou když něco o joomle hledám - a také jsem zatím vždy uspěšně našel co potřebuji, ať už přímo zde nebo na souvisejících odkazech - chce to jenom tu angažovanost a čas studovat a hledat - ještě jednou Vám patří velké díky
  PS: žádný učený z nebe nespadl.....:), ale to už zde každý zná:)

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od Stenly
  06. úno 2008 13:10 #28666
  Hau svata to pravda amen :-).

  Bohuzel se obavam, ze s tech. pokrokem, kdy ma kazdy PC a pomalu objevuje dnesni inet vymozenosti bude i nadale tento trend, jeste si neumim dat obrazek na plochu, neumim ani tuk AJ a html jsem mel asi vcera k veceri, pokracovat. Zvlaste kdyz jsem v cze a vytocil jsem si to na kole stesti zadarmo.

  To mate jako si digifotakem. Dnes ho ma kazdej. Z dovolene priveze 500 fotek a "hezke" jsou jen 2 a za to muze prece ten spatnej fotak.

  Jeste jsem zapomnel podekovat za Vasi praci panove - Dekuji.

  Příspěvek editován: Stenlycup, v: 06/02/2008 13:12

  Netlač vodu, teče sama.

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od freza
  06. úno 2008 13:13 #28667
  2 svatas plne suhlasim
  Jedno zamyslenie ak dam do registracie potvrdenie suhlasu o tom ze som si precital pravidla a suhlasim s nimi tak 99,9% sa na ne ani nepozrie a ne ze by si ich citala proste to len odskrtne. Potom sa ale divia ze ich niekto na ne odkazuje.

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od marek
  06. úno 2008 13:18 #28668
  něko má zvláštní talent působit arogantně ať dělá co dělá. teď hned mě napadá václav klaus a honzag :)
  jinak ovšem je tohle diskusní fórum užitečné v rámci možností i když souhlasím s názorem FrantY25, že se tu poslední dobou víc mudruje než radí.

  co bych přivítal a ocenil u provozovatelů by bylo nějaké promazání fóra. někdy se v těch odkazech vyznat je peklo. a je to, pánové, vaše dítě ;)

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od adkodobro
  06. úno 2008 13:22 #28669
  Plne suhlasim. Na Slovensku situacia uplne rovnaka. V podstate len par ludi drzi komunitu, mozno 4-5 ludia, a tym to hasne. Niekedy je ta praca unavna, odpovedat ludom a hladat riesenia. Ale na druhej strane, aj my zabudame, a viem ze problem som uz dakedy riesil, staci si ho najst vo fore ... Ale cloveka najviac nahneva, ked zisti, ze je na Slovensku vela firiem, ktore pozuzivaju Joomlu ako zdroj prjmov, pritom komunite nevenuju vobec nic, a len cerpaju napady a preklady. To vie vytocit najviac.

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od Karel Neugebauer jr. - itx.cz
  06. úno 2008 13:59 #28671
  2Franta25: Já s tebou nemohu souhlasit v jedná věci. Pravidla jsou pravidla a nemusí u nich být šest vykřičníků, nehledě na nějakou obecnou logiku při pokládání dotazů. To by měl být standard, stejně jako slušné chování.

  S čím se rozhodně dá souhlasit je to, že se více mudruje a méně radí. Ale to je dáno tím, že není stanovený nějaký "ERASER team" který nekompromisně bude mazat vše co se opakuje, mudruje atp. Pak zůstane jen to co je třeba a nebude se muset mudrovat kolem opakujicích se věcí. To je podle mě základ. Nový lidi co chtějí se budou lépe orientovat a ti co nechtějí ...

  2frufru: mrzí mě, že si zapoměl na mě :-)

  Příspěvek editován: XarlieN, v: 06/02/2008 14:01

  http://itx.cz - komplexní služby v IT a vše pro Joomla - šablony, komponenty, moduly, servis ... http://hostime.cz - webhosting nejen s podporou Joomla

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od HonzaG
  06. úno 2008 14:10 #28673
  Pánové děkuju za komplimenty. Ale spovnávat mně s Velkým Václavem mi přijde nefér:)

  Soukromně by mně zajímalo co považujete za arogantní tón (stačí mail s odkazy) - Předem děkuju

  Promazání fóra:
  Fórum bylo od začátku nastaveno tak, že kromě vulgárních a nevhodných příspěvků bude vše zachováno. Je to autentický záznam vzniku a života naší komunity. JSamozřejmě postupem času získáváme zkušenosti a volání po novém fóru je na místě. Staré ale mazat nechci, jistě může některé lidi zajímat, jak se ten a ten zachoval jako naprostý trouba (včetně mně) a nezlobte se, ale tolik přiznání že dotyčný je "lama" na jednom místě je jistě unikát.

  Vylepšení portálu:
  Už dlouhou dobu oznamuju, že uděláme nový portál. Pomůže nám s ním ještě někdo z Vás, nebo to zase necháte na známých firmách? Nehlaste se všichni. Aktuálně hledáme:
  redaktory (stačí vlastně jen znalost jazyků)
  1-2 grafiky na tvorbu ilustrací ke článkům a podobně
  lidi s vlastním nápadem, který na joomlaportále dostane prostor k realizaci

  A samozřejmě všechny čtenáře, kteří napíší návrh, jak co na portále vylepšit (struktura Fóra, struktura download sekce a podobně)

  Předem díky

  HonzaG

  ::: Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci... :::

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od Linelabcz
  06. úno 2008 14:29 #28675
  Honzo opět se tento tvůj příspěvek ztratí ve foru, chtělo by to nějakou akci. Nabízím ti pomoc. Jak s šablonou, tak forem. Rozběhni nějaký testovací web a můžeme začít. Informuj ostatní...Pojďme to řešit společně....

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od marek
  06. úno 2008 15:17 #28680
  Franta25 napsal:

  Honzo opět se tento tvůj příspěvek ztratí ve foru, chtělo by to nějakou akci. Nabízím ti pomoc. Jak s šablonou, tak forem. Rozběhni nějaký testovací web a můžeme začít. Informuj ostatní...Pojďme to řešit společně....


  muzu nakreslit par nejake obrazky
  na to psat kody me neuzije. a blbe vidim.

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od Gyd
  06. úno 2008 16:04 #28685
  Spolupráci už jsem s admin teamem řešil, nejsem sice extrémně "technicky" vzdělaný, co se týká technologií, zato jsem neúnavný hledač a tester všech možných doplňků do Joomly a pár z vás už určitě na moje tipy narazilo.
  Pokud je zájem, jsem ochoten přispívat aspoň takto.

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od Nataša Řezníčková
  06. úno 2008 18:23 #28690
  Franta25 napsal:

  Pěkný článek, ale....
  Není žádný problém, dát si do popisku Vás moderátorů větu typu, "Dříve než založíte nové vlákno prohledejte diskuzi", nebo odkaz na pravidla fora. Případně upravit zvýraznit link na pravidla fora( tučné písmo, vykřičník atd..) Poslední dobou mám pocit, že zde nacházím více rad jak se chovat v diskuzi, než konkrétních odpovědí na problémy uživatelů Joomla.
  Portál potřebuje nové forum.


  Chtěla jsem se vyjádřit, ale není potřeba, Vy jste to napsal úplně úžasně. Takže se přidávám zcela k Vašemu názoru.

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  Odpověď od IE7
  06. úno 2008 18:41 #28692
  Také plně souhlasím s tímto názorem. V poslední době to zde na mne působilo až vyloženě negativně či nepřátelsky ikdyž to určitě nebylo úmyslem.

  Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.