Přihlásit se

Zahajujeme náš pravidelný seriál, který občas nakoukne do světa IT a třeba i mimo Joomlu. Dnes o novinkách kolem software Wine, o konferenci InstallFest nebo o Google Summer of Code 2019. nebo snad něco o novém LibreOffice?

Google Summer of Code

Začnu zprávou, která asi nejvíce souvisí s Joomlou. Joomla letos podvanácté bude součástí akce, která se nazývá Google Summer of Code. Google Summer of Code (GSOC) je globální program, který je zaměřen na získávání nadšenců z řad studentů pro programování open source software. Student je "najmut" pro práci na projektu na 3 měsíce, obvykle tedy v průběhu prázdnin. Za jeho práci a přínos do projektu je pak odměně. Google mu totiž platí stipendium, které není úplně symbolické. Pohybuje se od tří do šesti tisíc USD. Pokud jste student v Česku (je to dle místa studia, nikoliv národnosti), můžete dostat až 3 600 USD. A 26.2. Google zveřejnil seznam všech projektů, které si mohou takového studenta najmout. Joomla je mezi nimi. Od 26.3. budou přijímány jednotlivé vstupy za projekt. Pokud splňujete podmínky a umíte/chcete programovat pro jednotlivé aplikace, přihlašte se. Pro inspiraci v minulých letech nahlédněte zde. Škoda, že nejsem student a škoda, že neumím programovat. Stipendium by bylo dobré!

Zdroj : Joomla.org Blog

 

Nová verze WINE

Pokud používáte Linux, občas se dostanete do situace, kdy potřebujete spouštět nějakou aplikaci, která je vytvořená je pro Microsoft Windows. To samozřejmě nefunguje přímo a aplikace můžete spouštět jen pomocí prostředníků. Jedním z nich je i WINE. Změn není zase až tolik, ale je to verze, která se blíží plánovanému vydání verze označené číslem 5. Projekt je jinak poměrně populární a je to taková vlajková loď rpo ty, kteří remcají, že nemohou používat své aplikace z Windows a že to je ten důvod, proč Linux nepoužívat. Je také ještě zapotřebí zmínit, že ne vše funguje a jsou aplikace, které pod Linux nedostanete a WINE vám nepomůže.

Největší chybou, kterou můžete v souvislosti s WINE udělat je říct, že je to emulátor. Není a lidé kolem WINE jsou na to velmi citliví, ostatně i zkratka WINE je zkrácením "WINE Is Not an Emulator".

Zdroj : WINE HQ

 

Internet Explorer je zlo!

Stalo se nečekané - Microsoft na svém blogu zvěřejnil článek, ve kterém v podstatě říká, ať nepoužíváte IE. V souvislosti s tím, že již v prosinci se objevila zpáva o tom, že Microsoft Edge bude vyvíjen na jádře Chromu je vidět, že se dějí velké změny. Na druhou stranu - proč používat Edge s Chrome enginem, když můžete mít v systému přímo Chrome?

Zdroj : TechCommunity na microsoft.com

 

LibreOffice je v nové verzi 6.2 : Optimalizovanější, s lištou karet a řadou dalších změn

Vyšla také nová verze LibreOffice - kancelářského balíku pod svobodnou licencí. Největší změnou je to, že ve výchozím stavu je již k dispozici alternativní lišta, která se nazývá NotebookBar. Je to funkčnost, kterou znáte z MicrosoftOffice. Lišta s kartami, která obsahuje jednotlivé funkce. Klasická nabídka je k dipozici též. Tvůrci se také soustředili na optimalizaci kontextových nabídek a přidali i nové funkce pro kopírování tabulek z Calcu do Writeru. Prostudujte toto video a bude vám to jasnější.

Osobně mi nová verze přijde svižnější než předchozí verze pětkové řady. Ale tak je to zadarmo, kdo by se tomu tak věnoval? Na druhou stranu je to pro mne aplikace, která je výkladní skříní světa opensource.

Zdroj: Document Foundation Blog

 

InstallFest 2019 je za námi

Pokud to myslíte se světem opensource vážně, nemohli jste si nechat ujít akci InstallFest. na konferenci bylo spousta praktických témat a workshopů, nicméně i teorie si našla své místo. Záznamy přednášek najdete zde.

Zdroj : installfest.cz a root.cz

 

USB 3.0 je vlastně USB 3.2

Objevila se informace o tom, že ve světě rozhraní přichází do praxe nový standard USB 3.2. A vzal to z gruntu. Zavádí nové standardy. Trochu si to shrňme. Přišel USB 3.0 a definoval toto :

  • USB 3.0 připojení běžící rychlostí 5Gb/s, označeno jako "SuperSpeed USB"
  • USB 2 připojení 480Mb/s označeno jako "High Speed"
  • USB 1.1 s rychlostí 12Mb/s ozančeno jako "Full Speed"

Jenže se pak objevilo USB 3.1 a znovu do toho hráblo. Zdvojnásobilo rychlost a předefinovaslo označení - původní USB 3.0 na 5Gb/s se stalo "USB 3.1 Gen 1" a novější přípojení s rychlostí 10Gb/s se označilo jako "USB 3.1 Gen 2" a obchodně je to "SuperSpeed USB 10Gbps"

A co myslíte? Když přišel standard USB 3.2, zase to všechno přejmenoval. Pokud na to máte nervy, podívejte se sem. Až vás osloví nějaký známý, že neví, jaký USB disk či flashku si má koupit, odkažte ho na pojmenování SuperSpeed USB 5Gbps /10GBps/20GBps. Snad se to zase rychle nezmění.

Zdroj : Ars Technica

 

Borec na konec - KOOLCAP

Je vám v létě horko na hlavu? Zkuste tento projekt!

Zdroj: kickstarter.com

(pixabay)