Přihlásit se

Každému se může stát, že zapomene heslo, ale na rozdíl od klasického hesla uživatele, které lze resetovat pomocí formuláře ve front-endu, heslo administrátora z bezpečnostních takto jednoduše změnit nelze. V tomto článku vám poradím, jak na to.

Po pravdě, častější důvod k využití tohoto návodu je, že přijde zákazník, který ani nezná své heslo do administrace a s původním tvůrcem webu se nedokáže spojit nebo domluvit. No na důvodech až tolik nezáleží - důležité je, že není vše ztraceno.

Co potřebujete ke změně hesla administrátora?

Důležité je, abyste měli přístup k databázi nebo minimálně přístup k FTP. Většina webhostingů má veřejnou adresu na PhpMyAdmin nebo Adminer, ale pokud ji neznáte, stačí, když si stáhnete PHP soubor adminer a ten nahrajete do rootu Vaší instalace Joomla!, a pak k němu přistoupíte přes adresu s doménou. Doporučuju si ten soubor přejmenovat, přeci jen je to brána k obsahu vašeho webu. Takže např. stažený soubor přejmenujete na moria.php. Pak se k přihlašovacímu formuláři do databáze dostanete na adrese www.vasedomena.cz/moria.php

Login do databáze najdete v souboru configuration.php, který je také v rootu instalace Joomla!. Jako login použijete údaj $user, jako heslo $password, jako název databáze $db a jako server údaj z řádku $host.

Pokud máte přístup k více databázím, vyberte tu správnou (podle $db) a v ní najděte tabulku *_users.

1. Změna hesla uživatele, který už existuje

V tabulce *_users najděte uživatele, kterému chcete změnit heslo. Klikněte na upravit a do pole password zkopírujte tento text:

d2064d358136996bd22421584a7cb33e:trd7TvKHx6dMeoMmBVxYmg0vuXEA4199

Nyní se pod tímto uživatelem přihaste do administrace svého webu a jako heslo použijte slovo secret

Nezapomeňte posléze jít v administraci do menu Uživatelé -> Spravovat a změnit danému uživateli heslo na nějaké silnější.

2. Vytvoření nového uživatele s právy administrátora

V admineru nebo PhpMyAdmin klikněte na odkaz SQL příkaz a spusťte tento příkaz:

INSERT INTO `jos_users` (`name`, `username`, `password`, `params`) VALUES ('Administrator2', 'admin3', 'd2064d358136996bd22421584a7cb33e:trd7TvKHx6dMeoMmBVxYmg0vuXEA4199', ''); INSERT INTO `jos31_user_usergroup_map` (`user_id`,`group_id`) VALUES (LAST_INSERT_ID(),'8');

to vytvoří administrátorský účet s loginem admin3 a heslem secret.

Prefix tabulky (v našem případě jos_) změňte podle konkrétního prefixu vaší databáze. Pokud chcete jiný login, nahraďte admin3 v příkazu vaším loginem.

Tento návod funguje u verze Joomla! vyšší než 3.7.2,u starších použijte tento návod.

Způsobů je celá řada, včetně bájného skriptu od Houbáka, který můžete také vyzkoušet.

Pokud jste nečetli mezi řádky, tak ještě polopatě - jakmile někomu dáte přístup k FTP, dáváte mu přístup do administrace vašeho webu, nejen k souborům, které vám může šmahem smazat. Proto důvěřujte, ale prověřujte...

A hlavně, buďte dobří, občané-Joomlisté!