Přihlásit se
Přes víkend jsem měl trochu času "hrabat" se v Joomla! 1.0.1 a zjišťovat, jak je na tom s lokalizací. V článku si rozebereme současnou situaci.
Jednou z nejdůležitějších informací je, že verze Joomla! 1.0.x (tedy 1.0.0 i 1.0.1) vycházejí z Mamba 4.5.2.3 a ne z nové a připravované verze Mamba 4.5.3 alias Joomla! 1.1. A to už mnohé napovídá.
Základní upozornění. Čeština by měla být kompatibilní s verzí Mamba 4.5.2.3, ale ne na 100%. Byly provedeny nějaké změny a přiznám se, že je asi jednodušší vše přeložit znovu, než zkoumat, co bylo a nebylo změněno. V průběhu několika dnů přineseme verzi češtiny pro Joomla! 1.0.x
Je tady ovšem jeden zásadní problém a to čeština pro správcovskou část. Tak, jak jsem měl možnost prozkoumávat zdrojové kódy, je angličtina pevně "zadrátována" a není možno vše přeložit do češtiny. Pokud víte, jak vypadá verze Mamba 4.5.2.3, nepřekvapí vás to. V Mambu se to řeší úpravou zvanou Admin Language, která ovšem existuje jen pro Mambo a není kompatibilní s Joomla! 1.0.x.
Důrazně proto varuji - nepokoušejte se přehrávat Joomla' Admin Language. Můžete se dostat do potíží. Dle vyjádření vývojářského týmu : vše se soustředí na novou verzi Joomla! 1.1 alias Mambo 4.5.3, která bude podporovat překlad správcovské části (tzv. backendu) nativně přímo v kódu Joomla! a bude to oficiálně podporováno. Momentálně se vedou diskuze o tom, zda Admin Language implemetnovat do Joomla! a tříštit tak síly nebo radši počkat.
Na jedné straně jsou výojáři, kteří neví kam dříve skočit a na straně druhé neanglicky mluvící správci, kterým de facto není umožněno Joomla! používat, proto nelze správcovskou část přeložit.
Závěr je asi jednoznačný. Pokud v tuto chvíli nechcete jednoznančně nasadit Joomla! místo Mamba a vadí vám nepřeložená správcovská část, počkejte, Joomla! zatím pro vás není. Je to taková drobná vada na kráse. Uvidíme, co se ještě stane dál, zda se v komunitě najdou schopní jedinci a lokalizaci Joomla! na základě Admin Language nepřipraví...