Přihlásit se

Pokud jste si dnes ráno zkusili nainstalovat nejnovější verzi Joomla! 3.9.17, která obsahovala jen pár méně důležitých bug fixů, pak jste si asi v noci řekli - co to sakra? - když se zjevila verze 3.9.18. Pojďme se podívat, co obě verze obsahovaly.

Co obsahovala Joomla! 3.9.17?

Bezpečnostní záplaty

  • Nízká priorita - Jádro - nesprávné ovládání přístupů ve funkci editace úrovní uživatelů v komponentě com_users  (týkalo se Joomla 3.8.8 až 3.9.16) Více info »
  • Nízká priorita - Jádro - Chybějící kontrola kořenové uživatelské skupiny v tabulce uživatelských skupin (od Joomla 2.5.0 až po 3.9.16) Více info »
  • Nízká priorita - Jádro - chybné ovládání přístupů ve funkci mazání úrovní uživatelů v komponentě com_users  (od Joomla 2.5.0 až po 3.9.16) Více info »

Opravy chyb a vylepšení

  • Odstranění nepotřebného souboru přidaného do verze 3.9.16 #28307
  • Sdružení jazyků: oprava editačních tlačítek pro sdružení v položkách nabídky #28339 a v kategorii #28678
  • aktualizace PHP Maileru na nejnovější verzi  #28398
  • 'nové' třídy MVC "depreciation notice" pro 4.0 namísto 5.0 #28366
  • Zabezpečení používání systému nápovědy třetími stranami #13286
  • PostgreSQL: oprava načítání modulu #28278

Kompletní seznam oprav najdete na GitHub

 

Verze Joomla! 3.9.18 obsahovala jen jednu opravu navíc - a to chybu v zobrazení stránky, která zobrazuje články obsahující jeden štítek (tagu) ve front-endu, která v předchozí verz házela chybu 404 - stránka nenalezena. 

K čemu slouží štítky?

Pokud máte články různých témat v rámci blogu, můžete jim přiřazovat štítky označující např. téma (recept, zdraví, politika atd.) a na základě takového štítku pak můžete seskupovat články, které obsahují tento štítek. Když nastavíte v blogu zobrazování štítků u článků, vytvoří se na seznamu článků automaticky odkazy s názvem štítků, které lze prokliknout na seznam všech článků, které mají tento štítek přiřazený. Můžete si také vytvářet nabídky (menu) s články obsahujícími zvolené štítky. Je to zajímavá funkce nejen pro čtenáře, kterým usnadňují navigaci v rámci webu, ale také pro SEO.

Ukázku použití štítků najdete např. na blogu pedagoga brněnské právnické fakulty doc. JUDr. Josefa Kotáska: www.josefkotasek.cz

 

Joomla 3.9.18