Pokud jste si dnes ráno zkusili nainstalovat nejnovější verzi Joomla! 3.9.17, která obsahovala jen pár méně důležitých bug fixů, pak jste si asi v noci řekli - co to sakra? - když se zjevila verze 3.9.18. Pojďme se podívat, co obě verze obsahovaly.
Co obsahovala Joomla! 3.9.17?
Bezpečnostní záplaty
- Nízká priorita - Jádro - nesprávné ovládání přístupů ve funkci editace úrovní uživatelů v komponentě com_users (týkalo se Joomla 3.8.8 až 3.9.16) Více info »
- Nízká priorita - Jádro - Chybějící kontrola kořenové uživatelské skupiny v tabulce uživatelských skupin (od Joomla 2.5.0 až po 3.9.16) Více info »
- Nízká priorita - Jádro - chybné ovládání přístupů ve funkci mazání úrovní uživatelů v komponentě com_users (od Joomla 2.5.0 až po 3.9.16) Více info »
Opravy chyb a vylepšení
- Odstranění nepotřebného souboru přidaného do verze 3.9.16 #28307
- Sdružení jazyků: oprava editačních tlačítek pro sdružení v položkách nabídky #28339 a v kategorii #28678
- aktualizace PHP Maileru na nejnovější verzi #28398
- 'nové' třídy MVC "depreciation notice" pro 4.0 namísto 5.0 #28366
- Zabezpečení používání systému nápovědy třetími stranami #13286
- PostgreSQL: oprava načítání modulu #28278
Kompletní seznam oprav najdete na GitHub
Verze Joomla! 3.9.18 obsahovala jen jednu opravu navíc - a to chybu v zobrazení stránky, která zobrazuje články obsahující jeden štítek (tagu) ve front-endu, která v předchozí verz házela chybu 404 - stránka nenalezena.
K čemu slouží štítky?
Pokud máte články různých témat v rámci blogu, můžete jim přiřazovat štítky označující např. téma (recept, zdraví, politika atd.) a na základě takového štítku pak můžete seskupovat články, které obsahují tento štítek. Když nastavíte v blogu zobrazování štítků u článků, vytvoří se na seznamu článků automaticky odkazy s názvem štítků, které lze prokliknout na seznam všech článků, které mají tento štítek přiřazený. Můžete si také vytvářet nabídky (menu) s články obsahujícími zvolené štítky. Je to zajímavá funkce nejen pro čtenáře, kterým usnadňují navigaci v rámci webu, ale také pro SEO.
Ukázku použití štítků najdete např. na blogu pedagoga brněnské právnické fakulty doc. JUDr. Josefa Kotáska: www.josefkotasek.cz.
Bohužel štítky jsou již několik let pro mě hlubokým zklamáním. Jak chaotickým způsobem zobrazení, tak chybami ve view, tak nedostaečnými typy zobrazení nebo chybějícími údaji a možnostmi nastavení a následně i seo možnostmi. Považuji to spíše za dětské hrátky než pro profesionální použití (možná tak dobré na weby typu wordpress a blogy). O možnostech Rich Snippets ani nemluvím.
Když jsme dělali web ve stylu ted.com, tak štítky byly pro potřeby zákazníka absolutně nepoužitelné. To raději používám metodu umístění článků ve více kategorií od kanadské firmy itoctopus s využití všech funkcí co zobrazení článků umožňuje.
Ale třeba se blýská na lepší časy ve verzi 4.0 :)
Rudolfe, není nad to, když jim zašleš na GitHub příspěvek (future), co by jsi chtěl mít v další verzi..
Pro tebe přeci nebude problém jim to zdokumentovat, jak by měli štítky fungovat, nebo co by měli mít za vylepšení.. Třeba na toto téma otevřeš diskuzi a bude více uživatelů, kteří na to mají stejný pohled :-))