Přihlásit se

Projekt Joomla oznámil dostupnost Joomla 1.6 beta (stažení). DŮRAZNÉ VAROVÁNÍ: Jedná se o betaverzi a neměla by být nasazována na jakýkoliv produkční web. Slouží jako ukázka nových funkcí a k testování.

Původní tiskovou zprávu najdete na tomto odkaze.

Z pochopitelných důvodů neposkytujeme žádnou podporu, k tomu je určeno oficiální fórum. Čeština taktéž není k dipozici, třeba se to rychle změní.

To, co váš určitě zajímá nejvíce - kdy bude finální verze? Oficiální odpověď : "Až bude hotová." neoficiální verze hovoří o tom, že :

"It is impossible to give a definite time for future releases of Joomla 1.6.  Our best "guess" for the availability of future versions is Summer of 2010 for the first stable version.  The ability to deliver at these times is directly proportional to the amount of volunteer help the project receives."

Česky přeloženo :

"Je nemožné říci datum konečného vydání Joomla 1.6. Náš "nejlepší"L odhad dostupnosti příští verze je léto 2010, kdy bude první stabilní verze. To, jestli budeme schopni tento termín dodržet hzávisí také na tom, kolik dobrovolníků bude mít projekt k dispozici."

Z pohledu všech komunikčních kanálů, které máme k dispozici je to však nejkonkrétnější a hlavně překvapivé datum (tedy spíše období). Léto končí na severní polokouli už 23.září, pokud se podíváme do země Joomly, tedy Austrálie, tam léto končí až 21.března (což nám připadalo jako pravděpodobnější). Necháme se překvapit. Vzhledem k tomu, že tzv. freeze byl 5.5. 2010 (do nové verze už se nedostanou žádné nové funkce a opravují se jen ty stávající) a vydání beta verze bylo uspíšeno zhruba o 14 dní se zdá, že by to třeba mohlo vyjít.

Ale pak jsou tu ti nešťastní dodavetelé rozšíření, kteří je musí kompletně předělat na novu verzi Joomly. Vzhledem k tomu, že řada z nich nebyla schopna připravit ani verzi pro Joomlu 1.5, to však může být docela problém. Reálná nasazení Joomly 1.6 na ostré weby se standardní funkčností bych viděl tak někdy začátkem roku 2011 (pokud se splní letní datumy vydání).

S malou jistotou víme, že by snad měla být ještě jedna beta verze a několik RC verzí (pravděpodobně 3).