Přihlásit se

Včera 28.dubna 2010 se konala akce nazvaná "Ask The Team", která umožnila komukoliv se zeptat na cokoliv kolem Joomly. Protože se objevil tzv. chat log (tj. kompletní výpis celé koverzace), s chutí jsem se do něj začetl a přináším vám některé zajímavé postřehy.

Nebudu vše sepisovat do nějakého dlouhého článku, vezměme si to bod po bodu :

  • Zapamtujte si datum 5.5.2010 - v tento den dojde k tzv freeze pro verzi 1.6, což značí, že od této chvíle již nebudou do Joomly přidávány žádné nové funkce. Vše se začne točit kolem brzkého vydání Beta verze. Pak se následně tým začne soustředit na opravu nalezených chyb. Pro nás to znamená, že budeme schopni připravit český překlad a vůbec se podívat podrobněji na to, co z původních představ vlastně nakonec "proteklo" do nové verze.
  • Kdy vyjde verze 1.6 - zcela logicky se objevil i tento dotaz, ale odpověď byla očekáváná - nikdo to neví. Nicméně Beat verze je dobrý milník k tomu, aby se vydání nové verze přblížilo.
  • Přejmenování pozic v šablonách - na základě tlaku od uživatelů se tým rozhodl, že patrně přejmenuje pozice v rámci výchzích šablon. Není to nic závazného a převratného. prostě jen už v šabloně nenajdete pozici user1, user2 a user3, ale budou nahrazeny pozicemi position1, position2 a position3.
  • Pokud chcete zaslat nějakou šablnu pro 1.6 a chcete aby se stala součástí instalačního balíčku, máte čas do 5.5.
  • Ukončení podpory verze 1.5 - dle plánu by to mělo být asi 1 rok po vydání verze 1.6
  • Dokumentace změn pro autory komponent - pro fungování komponent ve verzi 1.6 je nutné provést jisté změny, které zatím nejsou plně dokumentovány. Dokumentace bude patrně k dspozici při vydání beta2 verze.
  • Fungování ACL - nová správa práv s sebou nese několik nutných změn v "chování" se k Joomle. Padl dotaz na to, jestli například půjde zakázat instalace komponent pro správce. Nové ACl tohle umí.
  • Integrace MooTools - před pár dny vyšla betaverze, je velký předpoklad, že do finální verze 1.6 bude i finální verze MooTools. Pak budou implementovány také.

Takže nakonec to není úplně nic moc zásadního, ale mohlo by se stát, že se v květnu setkáme s beta verzí 1.6, což by byl jistý průlom do stávajícíh stojacích vod a znamenalo by to jisté oživení celé situace - jak na poli vývojářů, tak překladatelů.

A ještě jednou odkaz na chat log.