Přihlásit se
Již dlouho se na našem portálu neobjevily nějaké drby z komunity. Není to proto, že by se snad nic nedělo, je to spíše tím, že události byly tak trochu stranou našeho dění. Nicméně teď je jich dost a stojí za to se o některých zmínit.

Joomla Security Center

Jako reakce na období, kdy skoro každá nezazáplatovaná Joomla podléhala útoku hackerů, vytvořil vývojový tým speciální stránku věnující se bezpečnostním problémům. Uživatelé volali po tom, že pokud se objevují nějaké bezpečnostní chyby, chtěli by o nich vědět, případně vědět, jak se jim bránit. Proto byla spuštěna stránka Joomla Security Center. Pro každodenní sledování je doporučeno prohlížet stránku Vulnerability News (v horní části stránky najdete odkaz i na RSS kanál). Zároveň s tím byla spuštěna i sekce , do které budou postupně přidávány články o zabezpečení, jak se bránit útoků či jaké kroky pro zvýšení bezpečnosti byste měli provést po instalaci Joomly.Vše samozřejmě anglicky.

 

Joomla Community Magazine

V září vyšlo další číslo speciálního magazínu věnovaného Joomle. Dočtete se v něm mimo jiné o výsledcích projektu Google Summer of Code 2008 (viz níže), informace o nejnovějších anketách, kterých se Joomla účastní, o pětinevýhodách Joomly či zde najdete několik tipů na vylepšení vaší Joomly (přidání souhlasu s provozními podmínkami webu při registraci uživatele, převod šablony pro Joomlu 1.0 na novější Joomlu 1.5, přidání nových stylů pro titulky článku atd.)

Magazín je opravdu nabitý všemožnými články, výčet není samozřejmě kompletní. Speciálně bych upozornil na článek o misi, hodnotách a vizích Joomla core teamu. Je natolik zajímavý, že jej přeložím a zveřejním samostatně.

 

Jean-Marie je zpět!

Po nějaké době jsem se podíval na překladatelské fórum a narazil tam na velmi přívětivou a zajímavou zprávu. Zasvěcení asi ví, že Jean-Marie Simonet (alias infograf768) byl člověk, který postavil na nohy překladatelskou komunitu a vydobyl ji místo u vývojářů, kteří jsa anglicky mluvící, se o nějaké překlady a jazykové problémy moc nezajímají. Už v dubnu nás zaskočila zpráva, že se Jean-Marie po neshodách s core týmem rozhodl ukončit svou aktivní roli a stahuje se do řad běžných uživatelů. Opravdu tím šokoval a rozesmutnil řadu lidí - překladatelů, kteří jen díky němu přešli od Mamba k Joomle. Mám-li být konkrétní, Jean-Marie je pro mne opravdu uznávaná osobnost. 

V oficiálním oznámení se říká, že Jean-Marie přebírá zodpovědnost za překladatelský tým a momentálně sestavuje malou skupinu (alespoň protentokrát), která připraví kompletní stanovy a organizaci překladatelského týmu, který je od roztržky s core teamem ohledně změn ve větvi 1.5 jaksi nekoordinovaný a až demoralizovaný (jen ve zkratce - core team měl pocit, že překladatelský tým pracuje špatně a zrušil status oficiálních překladatelských týmu s odkazem na to, že vše bude řízeno centrálně a živelně dle hesla kdo chce přeložit, přeloží. Nechtěli však řešit, jak se postavit k problémům, které vzniknou za situace, kdy je pro daný jazyk týmů více a nechtějí se dohodnout - viz situace u našich slovenských kolegů. Komu má koncový uživatel věřit? status oficiálního týmu tomu trochu napomáhal.)

Z toho mála informací, které máme k dispozici však vyplývají dvě podstatné změny - Jean-Marie je zpět a chystají se změny, kterým bude možné věřit, protože za nimi bude stát právě Jean-Marie). Nevím jak pro vás, pro mne je to opravdu vynikající zpráva, která trochu rozčeří trochu zatuchlý rybníček překladatelského týmu.