Přihlásit se
Do redakčního mailu jsme dostali zprávu od vývojářů CMS Joomla. Tato zpráva je natolik zajímavá a zároveň kontroverzní, že jsme se rozhodli vás s ní seznámit. Zajímá vás, jak můžete portálu a české komunitě pomoci?

Open Source Matters , což je organizace zastupující a zaštiťující redakční systém Joomla, zveřejnila zprávu (fiskální období končí 31.3.2008) o stavu financování celého projektu. Musíte si uvědomit, že i když je Joomla zadarmo, někdo se stejně musí zabývat zajištěním infrastruktury, marketingu atd.

Nicméně z této zprávy vyplývá, že fondy nejsou tak bohaté, aby jejich obsah mohl plně uspokojit všechny věřitele. Ještě není pozdě, ale OSM navrhuje následující kroky :

- pomocí speciálně implementovaného JoomlaID bude nutné svou Joomlu zaregistrovat

- za registraci bude OSM vyžadovat symbolický a jednorázový poplatek 10 USD (asi 160 Kč)

- JoomlaID kód se vloží do administrační části a tato registrace odemkne speciální funkce (jako např. možnost využití WYSIWG editorů pro zadávání textů nebo možnost lokalizace správcovské části) a některé nadstandardní služby (např. automatická aktualizace Joomly a všech nainstalovaných doplňků)

I když tato zpráva vyvolá v mnohých z nás negativní reakce, stále je tento poplatek symbolický a i bez registrace Joomla pojede dál, jen přijdete o komfort práce (dle našeho názoru se však nejedná o masově využívané funkce).

Pozitivní je, že 20% z poplatku zůstane našemu portálu a budeme mít na odměny našim autorům a tvůrcům češtin. Ve zprávě na vývojářském blogu, který je veřejně nepřístupný se píše, že nad podobným modelem uvažuje i CMS Drupal a Typo3 (Joomla jej implementuje jako první).

Osloveni byli především oficiální partneři Joomly, protože jim chce OSM dát podíl na zisku a zároveň je pověřit tím, tuto "novinku" objasnit a zpopularizovat v zemi, kterou má příslušný tým na starosti.

A kdy k tomu dojde? Už 31.4.2008 s vydáním verze 1.6. Máme tedy celý APRÍL na to, abychom se na tuto novinku připravili.

 

tým joomlaportal.cz