Přihlásit se

Jak jste si jistě přečetli na oficiálních stránkách joomla.org, nebo v mém předešlém článku, tým vývojářů při příležitosti 2. narozenin Joomly uvolnil novou, v pořadí druhou, RC verzi připravované Joomla! 1.5 s kódovým označením "Endeleo", což ve svahilštině znamená "vývoj, růst, pokrok, rozvoj" (Pozn. překladatele: ó jaký to jednoduchý jazyk ta Swahili, stačí jedno slovo).

Co nás tedy po upgrade čeká?

Vývojáři nelenili a měnili, opravovali a přepisovali co se dalo:-) Hlavní změny jsou následující:

  • přepsán router (směřovač) pro report chybových hlášek zejména u SEF URL
  • přepsán Správce Médií
  • upgrade mootools, tinyMCE a Xstandard (pro neznalé Ajax knihovna a WysiWyg editory)
  • vylepšení základní šablona vzhledu (template)
  • instalátor šablon podporuje lokalizace
  • a mnoho dalších věcí týkajících se hlavně stability a bezpečnosti

Pro uživatele předešlé RC1 je samozřejmě, jako vždy, doporučován upgrade, jelikož RC1 obsahovala 3 zásadní bezpečnostní problémy.

Podle plánu má následovat ještě RC3 a pak (snad) konečně stabilní verze:-)

Upgrade:

Jelikož je vývoj stále v plném proudu a mimo jiné se mění i umístění některých souborů, bylo by nejlepší místo upgrade provést čistou instalaci.

Pokud přesto chcete upgrade provést, přepište stávající verzi, plnou verzí RC2 a upgradujte databázi pomocí diff.sql z adresáře /installation/sql/mysql. Více o upgrade najdete na "Upgrading foru".

 

Konverze z Mamba / Migrace z nižší verze Joomly

Konverze a migrace samozřejmě možné budou, ale ne tak snadno jako dosud. Přesto není třeba se bát s pomocí našeho webu to jistě všichni zájemci zvládnou a bezpečně vím, že i několik firem bude tuto službu nabízet.

 

Čeština

Ti pilnější z nás, kteří již novu RC2 instalovali, zjistili, že instalátor neobsahuje češtinu. Na vině je to, že Sváťa je toho času v divočině a užívá si sluníčka a odpočinku, takže nestihl na výzvu teamu zareagovat a aktualizovat soubory s češtinou. Návrat plánuje za dva týdny, takže zatím si můžeme procvičit angličtinu, nebo jiný jazyk:-)

 

Joomla! 1.5 RC2 je ke stažení zde
Z originálu: http://www.joomla.org/content/view/3831/1/ volně přeložili a okomentovali vevig a HonzaG