Přihlásit se
Vím, že všichni hltáme každou zmínku o verzi 1.5 od vývojářů. Na vývojářském blogu vyšel článek, který zase o něco více informací pouští dále. Tento zápisek tedy vznikl volnou inspirací na něj a předkládá fakta.

Problém číslo jedna - Nasadit RC?

Nejednoho uživatele při příchodu verze RC (Release Candidate - verze zralá ke zveřejnění) napadne, že když už vytváří ty nové stránky, zda rovnou nenasadit RC verzi Joomly! 1.5. Oficiální stanovisko vývojářského týmu zní, že RC verze je opravdu možno nasadit na produkční stránky. Já sosobně si však myslím, že to není úplně tak správné. RC verze stále ještě obsahuje některé chyby, oficiální podpora zatím ještě není na plné úrovni, je omezené množství šablon a komponent. Dobrá zpráva tedy zní - RC verzi je možno nasadit, já bych to ovšem nedělal.

Problém číslo dvě - Kdy bude finální verze?

Kdy bude verze finální? Podle vývojářů se za 2 - 3 týdny objeví ještě verze Release Candidate 2, co říká, že by to mohlo být v polovině srpna. Pokud už se nic zásadního neobjeví a bude zachován dosavadní model, mohli bychom finální verzi očekávat v prvních dnech září. Snad. A ještě jednou to zopakuji - snad. Ano je to nic ve srovnání s tím, už čekáme 2 roky...

Problém číslo tři - Jak migrovat Joomlu 1.0.x na 1.5?

Když už teda nasazuji verzi 1.5 a mám stránky ve verzi 1.0.x, jak to přemigruju? Ano to bude jeden z nejčastějších dotazů. Existuje program Migrator, který by měl umět převést starou Joomlu na novou. Taktéž se jedná o RC1 verzi, předpokládám, že s příchodem finální verze bude i finální Migrator.

Dovoluji si však připomenout, že před započetím jakýchkoliv pokusů si obsah vašich stránek zazálohujte a tuto zálohu uložte na bezpečném místě. Proces migrace je natolik závažná věc, která opravdu může způsobit totální ztrátu vašich dat. Speciálně na to upozorňuji, Migrator použijte tehdy, pokud víte co děláte!

Migrator samozřejmě neumí přemigrovat vámi použité komponenty atd. To musíte konzultovat s výrobci jednotlivých komponent a ptát se po jejich připravenosti na Joomlu! 1.5. Zatím jsem jej ještě nezkoušel, nemám vlastní zkušenost.

Problém číslo čtyři -  A co čeština?

Já jsem zdárně dokončil překlad a Honza nyní pracuje na Joomle 1.5 RC1 CZ v kompletním balíčku tj. měli byste mít později k dispozici kompletní verzi, která bude maximálně počeštěná. Co zůstává v angličtině je ukázkový obsah, do finální verze asi přeložíme i tento obsah. Navíc podle mých informací připraví Honza balíček tak, aby zároveň obsahoval úpravy nutné pro používání českých PDF fontů tak, jak tady naši uživatelé úpravy provedli. Měli byste tak mít k dispozici snad kompletní balíček Joomly! s počeštěním v míře, jakého se nám zatím z oficiální verze Joomly! ještě nedostalo.

K překladu jedna velmi důležitá poznámka. Vše běží v kódování UTF-8. Důležité však je, že překlad jsem se snažil dělat maximálně důsledně, ale může obsahovat chyby, ústřely, nelogické konsrukce atd. Pokud na tyto věci narazíte, informujte nás. Zároveň s vydáním založíme nové vlákno v diskuzi, kam vás poprosíme o přidávání vašich postřehů. Je mi jasné, že překlad nemůže být na 100% přesný, někdy pokulhává gramatika (množná čísla například 1 článek, 2,3,4 články a 5 - 9999 článků, zatímco v angličtině jsou jen dvě podoby atd.). Teš se tedy maximálně soustřeďte na veškeré chyby, na které při procházení narazíte. Čím více chyb odstraníme, tím méně jich do finální verze zůstane.

V jednom komentáři se objevil i dotaz na to, jakým způsobem implementovat češtinu do již anglické Joomly. Je to v podstatě docela jednoduché stačí zkopírovat složku languages/cs-CZ a administrator/languages/cs-CZ do vaši instalace a to je vše. Pokud chcete české PDF soubory, musíte aplikovat i český patch.

Doufám, že vás článek trochu potěší, stejně jako mne jeho psaní.

Sváťa 

Doplněno v 9:25 - pokud jste nedočkaví, zde si můžete stáhnout Language packy, které jdou instalovat přímo do originální anglické RC verze pomocí instalátoru jazyků. Jsou dva jeden pro spávcovskou část (Admin) a druhý pro uživatelskou část (Site).