Přihlásit se
Takto nezvykle je nazván článek uveřejněný na joomla.org včera tj. 21.7.2007, který Vám ve volném překladu přinášíme:

Louis Landry, Joomla! vývojář, dnes oznámil uvolnění release candidate (verze jako kandidát na vydání) Joomla! 1.5. Jedna z nejočekávanějších zpráv o novém systému Joomla! se setkala s nadšeným potleskem. Zároveň Wilco Jansens oznámil tyto skvělé novinky Joomla! skupině fanoušků v Německu.

„Toto release candidate je víc než jen malý krok pro Joomlau“, řekl Louis.
„Je to obrovský technologický krok pro open source jako celek. Tato nová verze tak označila přesně vymezený moment v historii Joomla!: Náš vývoj směrem od původního kódu jde směrem k větší výkonnosti a flexibilitě moderního frameworku.“

Wilco Jansens, jenž je koordinátorem tohoto vydání očekává do budoucna veliké věci. Citujeme: „Doufáme, že RC2 uvolníme začátkem srpna a ostrá verze Joomly 1.5 by pak mohla následovat krátce po ní“.

„Už během práce ve vývojovém teamu jsme v posledních týdnech věděli, že jsme jen krůček od něčeho velikého. Ať začnou ohňostroje!“, dodává.

Joomla! - je vyprodáno!
Organizátor Joomla!Day Central v Americkém Austinu Chris Justice popsal načasování nové verze 1.5 jako ideální.
„Joomla!Day (Americký) byl vyprodán dlouho dopředu čas a tak naneštěstí musíme lidi posílat zpět. Jsme šťastní z tak ohromné odezvy a už teď plánujeme na podzim další setkání.“

Vývojář Johan Nanesen, jež bohužel nemohl být přítomen v Austinu, popsal novou verzi jako důkaz kondice a aktivity Joomla! projektu. „Máme skvělý tým s mnohými nejchytřejšími programátorskými hlavičkami ze světa open source“, pochvaloval si. „Jsem teď určitě zaujatý, když to říkám, no ale stejně to řeknu… Joomla! 1.5 je nejkvalitnější software, kterému jsem měl tu čest se věnovat. A co víc, náš tým pokračuje ve svém zaměření, i když už tady zábava a rozptýlení klepaly na dveře. To je důkazem síly a odolnosti jádra našeho týmu a to zaručuje dobré věci i do budoucna“.

Codename Mapya - Kódové jméno: Mapya
Pojmenovali jsme Joomla! 1.5 RC1 „Mapya“, což je Svahilštině název pro vše nové.

  Největší přednosti Joomla! 1.5 jsou:

  • Podstatné zlepšení použitelnosti, ovladatelnosti a nastavitelnosti ve srovnání s Mambo-originálem a různě upravenými verzemi
  • Rozšíření mezinárodní podpory kódování a dále podpory arabských a hebrejského jazyka (psaní zleva doprava)
  • Rozšíření podpory integrace z vnějších aplikací skrze webové služby a vzdálená autentifikace pomocí Lightweight Directory Access Protocol (LDAP)
  • Větší podpora správy obsahu, šablone a schopnosti vzhledu pro podporu přístupnosti (dostupnosti, zvláště preo handicapované) standardů a obsahu doručování do kterékoli destinace
  • Dosažení dlouhodobě použitelného a flexibilního frameworku pro projektantský tým rozšíření Joomly
  • Zaručení co největší zpětné kompatibility s předchozími verzemi v komponentách, modulech a dalších rozšířeních

Kód Joomla! 1.5 je uzavřen, můžeme se radovat

1Verze 1.5 je budoucnost…. ale co 1.0.x?

Nyní se pojďme podívat na nějaké novinky ze staré verze. Dnes totiž došlo k uveřejnění aktualizace pro Joomlu 1.0.x, která řeší některé programové chyby a bezpečnostní problémy.

Koordinátor kvality a testování Robin Muilwijk je plně zaměstnán přípravou balíčku pro update z Joomly! 1.0.12 na 1.0.13. „Chtěli jsme rozeslat jasnou zprávu, že podpora pro sérii 1.0.x nekončí“, říká. A Wilco Jansens k tomu dodává, že Joomla! team by chtěl i nadále pokračovat v podpoře původního kódu, tj. Joomly! 1.0.x.

 

Volně přeložili RMI a HonzaG