Přihlásit se
Před příchodem finální verze je obvyklé, že se vyávají tzv. alfa, beta a release candidate verze. To jsou jakési verze ve stádiu rozpracovanosti, které mají za cíl ukázat, co se chystá. Po delší době se i vývojáři Joomly! rozhodli ukázat, co chystají. K dispozici je tak veze označená Beta 2 s kódovým názvem Red Barchetta.

Důležité upozornění hned na úvod : tato verze není dokončená, obsahuje chyby a v žádném případě se nedoporučuje ji instalovat na jakékoliv produkční (rozuměj komerční) weby. Zároveň se nedoporučuje, aby ji používali začátečníci. K této verzi není podpora a v současné době ani čeština.

Pokud jste se i pře mé upoornění rozhodli podívat nové Joomle! na zoubek, pokusím se poskytnout dostupné informace. Tento článek volně čerpá ze zveřejněného oficiálního článku na joomla.org a částečně jsem některé texty i doslovně přeložil.

Nová Joomla! obsahuje kompletně nově přepsané jádro (cílem je se naprosto oprostit od kódu Mamba, ale zároveň ponechat co největší kompatibilitu), větší podporu pro překladatele (včetně tolik žádaného překladu správcovské části), přináší novou FTP vrstvu, kompleně nové API a také kompletní nezávislost vývojářů při vývoji šablon. Zároveň se však objevuje zpráva, že tato nová verze je vyvíjena spíše pro vývojáře a designery, změn pro koncové uživatele je opravdu málo.

Už z dříve zveřejňovaných verzí je totiž vidět, že změny se odehrávají hlavně pod kapotou tj. kód se učesává, je vyvíjeno standardní rozhraní a hlavně je od začátku velmi dobře a stiktně dokumentováno. Pokud vím, podobnou podrobnou dokumentací se může chlubit jen málo redakčních systémů.

Jistě vás zajímá, jaké změny jsou v nové verzi. Dle vyjádření vývojářského týmu se změny velm těžko popisují. Hlavní a největší změnou je to, že v nové verzi už není nic z Mamba. Uváděno je, že první verze vznikla hlavně pro svobodu použití a nová verze navíc přidává "jednoduchost použití". Pro nás je ovšem jedna zásadní změna : kompletní přechod na kódování UTF-8, Joomla! dává sbohem stránkám Windows-1250 a ISO 8859-2. Celé se to značně zjednodušuje.

Oficiálně je také řečeno, že nyní je ta nejlepší doba začít vyvíjet nové komponenty a šablony. Největším nedostatkem je totiž to, že staré komponenty a šablony nebudou pod novou Joomlou fungovat správně. Vývojáři musí vytvořit nové verze.

Celé prohlášení o nové verzi by se dalo shrnout asi takto : máme novou verzi pro testování, která je veřejně dostupná. Najdete ji na adrese http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/?action=FrsReleaseBrowse&frs_package_id=2282 a v základním balíčku najdete i češtinu v instalaci.

Kdo chce testovat může, chyby hlašte pomocí oficiálního anglického fóra nebo nástroje k tomu určenému. Na našem portálu se zatm verzi 1.5 nebudeme věnovat, prosím nepokoušejte se zde hlásit nějaké chyby či se ptát jak vyřešit to či ono.