Přihlásit se

Po více než roce se objevil náznak nové, přepracované a rozšířené verze Joomly! označované číslem 1.5. Je to skoro 13 měsíců, co se Joomla! narodila z původního Mamba a stále to samozřejmě ještě není verze finální. V článku se dozvíte, jak se bude vývoj ubírat dále a jak to bude s českou podporou. Je to jen doplnění dalších informací k již zveřejněnému článku.

Úvod 

Začnu tím, že řeknu jednu zásadní věc. Verze Joomly!, která je od včerejška k dispozici, je stále ve stádiu beta, tedy nevhodném na nasazení na produkční webová sídla. Stále byste jí neměli nasazovat na větší projkety a už vůbec ne na komerční stránky. Je to dáno hlavně tím, že stále ještě není tato verze optimalizována a zdaleka v ní nejsou vychytány všechny chyby.

Proč tato verze vyšla? 

Vývojářský tým se rozhodl pustit do světa ještě nehotovou, ale značně přepracovanou verzi a očekává, že se "strhne lavina" hlášení o případných chybách. Naším cílem je těchto chyb vychytat co nejvíce, aby se prostě ve finální verzi neobjevily.

Komu je tato verze určena? 

Tato verze je určena hlavně těm uživatelům, kteří mají chuť a zkušenosti ji otestovat a podívat se, co je nového. Pokud jste začátečníky, není Joomla! ve verzi 1.5 pro vás. Mnoho věcí nemusí ještě fungovat správně.

Jak je to s lokalizací? 

V základním balíčku najdete jen český překlad instalace tj. při instalaci budete vedeni počeštěnými průvodci. Verze, která je ke stažení na domovské stránce je k dispozici pouze čeština v instalaci. Toto je balíček, který jsme před nějakou dobou připravili a otestovali. K dispozici zatím ještě není finální verze četiny pro správcovskou část (tzv. backend) a uživatelskou část (frontend). Celý tento týden ji však naši testeři neúnavě testují a upravují, předpokládáme, že bude k dispozici koncem týdne. Až do poslední chvíle totiž probíhaly úpravy Joomly! ve vývojářském týmu a proto nemohlo testování zahrnout poslední verzi. Každopádně distribuční model bude tento : na domovské stránce si můžete stáhnout Joomlu s počeštěnou instalací, u nás si můžete stáhnout češtinu do ní, případně nově připravený kompletní balíček Joomly s češtinou ve všech částech. To se zatím připravuje.

Čeština v originálním balíčku nebude, protože pokud si spočtete, kolik jazyků je k dispozici zjistíte, že by měl samotný instalační balíček ohromnou velikost právě jen díky tomu, že bude obsahovat všemožné překlady.

Co se bude dít dál? 

Teď se nějakou dobu bude Joomla! testovat mezi širokou uživatelskou obcí a vývojový tým se pokusí vychytat všechny chyby. Následně bude vydána finální verze. Kdy to bude ještě není jasné. Tyto dotazy neumíme zodpovědět.

Jak to bude s přechodem ze starších verzí Joomly? 

V době vydání budou k dispozici  nástroje, které by měly maximálně zjednodušit přechod. To se také testuje.

Co nového Joomla! přináší? 

Z pohledu koncového uživatele je toho dost, ale nepřijde mu to tak zásadní. Událostí číslo jedna je přechod na jediné kódování - UTF-8. Zapomeňte proto na Win-1250 nebo ISO8859-2. Vše je striktně převedeno.

Snad by měla být Safe Mode ON resistentní tj. nemělo by záležet na tom, zda je tento mód aktivován nebo ne. Řečeno jinými slovy - SafeMode Patch je implementován přímo do Joomly!. 

Administrátorská část je kompletně přeložitelná, na českém překladu se pracuje tj. ladí se chyby.

Administrátorská část je přepracována a logika některých operací je jiná. Zároveň musí všichni autoři připravit nové verze komponent, neboť ty staré není možno nainstalovat. Vývojáři však o příchodu nové verze věděli a tak již většinou mají k dispozici verzi pro Joomlu! 1.5.

Jedna z největších změn se však odehrála pod povrchem, kterou koncový uživatel nevidí. Je to kompletní přepracování a přeprogramování vnitřní struktury Joomly!, byl zaveden bezpečnostní audit apod. Kompletí změny popíšeme až při uvedení finální verze.

Jak souvisí Joomla! 1.5 s Mambem?

V dnešní době je již jasné, že Mambo a Joomla! se ubírají každý jiným směrem.  Nebude možné přímo přecházet z Mamba 4.6 na Joomlu! 1.5. Ověřený postup, který funguje je Mambo 4.5.x > Joomla! 1.0.x > Joomla! 1.5. S příchodem finální verze se tak cesty rozdělí a kompatibilita mezi Mambem a Joomlou! už nebude zajištěna. Uživatelé se musí rozhodnout, jaký systém zvolí.

Tím, že se Joomla! hodně změní, přestane se podobat Mambu a buduou to již dva naprosto odlišné produkty. Chcete-li přejít z Mamba na Joomlu, máte jednu z posledních příležitostí, jak toho docílit.