Přihlásit se
Předem chci upozornit, že tento článek je čistě mým osobním názorem a nelze jej chápat jako oficiální stanovisko Joomla! komunity (ať už mezinárodní nebo české). Berte jej spíše jako zprávu bývalého dlouholetého uživatele Mamba. Děje se totiž něco zajímavého, co by mohlo uživatele redakčního systému Mambo, praotce Joomly!, zajímat. Budu se snažit být nestranný, závěr si udělejte sami.

Zhruba před rokem (přesněji v srpnu 2005) vznikla Joomla! a doufám, že okolnosti jejího vzniku jsou vám známy. Pokud ne, rychlý přehled najdete v tomto a v tomto článku.

A kam jsme se pak s Mambem dostali? Vznikla nadace, řízená výborem nadace, na kterou měla být převedena veškerá autorská práva. Tato zpráva se objevila již v prosinci 2005. Oficiální zpráva říkala, že veškeré intelektuální vlastnictví bude z firmy Miro převedeno na nadaci. Právě vlastnictví autorských práv a ochranných známek jiným subjektem, než nadací, bylo nejčastěji lidem kolem Mamba vytýkáno těmi, kteří "zběhli" a vytvořili si Joomlu. Hlavní vášně tak byly zažehnány a vše se relativně rychle uklidnilo. Nadace začala plnit svůj účel.

Technickou infrastrukturu od Mira převzala firma Mambo Communities (tj. servery, domény, stránky apod.). Jednatelem firmy Mambo Communities, která zajišťuje technický provoz Mambo Foundation (nadace), je Peter Lamont, bývalý šéf firmy Miro. Je to stejný Peter Lamont, který vyvolal mnoho útoků mezi Mambisty a později Joomlisty, protože to on založil Mambo Foundation, stal se jejím předsedou a nebyl schopen říci, kdo v nadaci je a jak je řízena. Jeho osoba byla význačným hnacím motorem vzniku Joomly.

Čas plynul dále. Mambo přišlo s několika beteaverzemi nové verze 4.5.3 a následně započaly práce na verzi 4.6. V úterý 4.dubna 2006 se objevila zpráva, že firma Ansearch, významný australský provozovatel vyhledávače a online médií, zahájila jednání s firmou Mambo Communities. Tato zpráva byla oznámena na australské burze. Firma Ansearch je na australském trhu takový náš Seznam nebo Centrum. Podle oficiální zprávy měla tato firma do Mamba přínést své zkušenosti s vyhledáváním. Celá transakce měla tuto firmu stát jeden milión australských dolarů (což je cca 16,5 miliónů korun). To je dobrá zpráva.

Zároveň s tímto prohlášením se začaly na uživatelských fórech Mamba objevovat dotazy, jak je to s touto technickou infrastrukutoru, jak to bude do budoucna atd. Uživatelé a členové nadace, kteří tyto dotazy vznášeli, však byli cenzurováni a tyto dotazy byly záměrně mazány a jejich autoři dostávali zákazy přístupu na fórum. Větší sprcha přišla později.

Ještě méně nápadně vypadala zpráva, kterou vydal Martin Brampton. Zprávu vydal 25.května. Píše v ní, že díky některým okolnostem, na které přišel, s okamžitou platností končí své členství v předsednictvu nadace a nehodlá se podílet na jejím vedení. Komu toto jméno nic neříká, bude asi překvapen. Martin Brampton je totiž vedoucí vývojářů "nového" Mamba, tedy týmu vzniklého po odchodu původního vývojového týmu Mamba k Joomle. Co tohoto člověka mohlo vést k tam ostrému prohlášení? Odpověď se skrývá v jeho rezignačním dopise. Dopis není příliš konkrétní, ale Martin předsednictvo obviňuje ze změny pravidel nadace bez toho, aniž by byly schváleny členy nadace. Dopis se tváří, že vznikl po velkých vnitřních rozporech uvnitř nadace.

Vysvětlení se objevilo za několik hodin. Na diskuzním fóru Mambo Communities se totiž objevilo prohlášení, že autorská práva na Mambo Foundation (nadaci) NEBYLA převedena. Jinými slovy - práva stále vlastní Mambo Communities, které bylo odpordáno Ansearch...

Ti, kteří ve své víře vydrželi a neodešli k Joomle, dostali ránu do týla. Jejich pohár trpělivosti přetekl a od Mamba odešli. Shlukli se kolem stránek www.mamboguru.com. Nemají zatím v plánu vyvíjet něco nového. Jen se jim nelíbí, že jejich dobrovolná práce byla se ziskem prodána. Jeden z komentářů říká, že Nadace vlastně nikdy neměla nějakou výraznější moc při rozhodování o Mambu a Mambo bylo defacto prodáno.

Aby byla krize zažehnána, objevila se nová tisková zpráva (kolem 20. června, datum není uvedeno), která říká, že nákup firmou Ansearch byl pozastaven a byl proměněn ve strategické partnerství. Zároveň se ve zprávě píše, že to bylo hlavně kvůli tomu, že se objevil tzv. FUD (Fear, Uncertainity and Doubt - Strach, nejistota a pochybnost, což je marketingová metoda, která má vést k očerňování konkurence a šíření nepravd mezi konečnými zákazníky). Navíc by se Peter Lamont neměl v nadcházejících volbách ucházet o post prezidenta nadace.

Mnoha lidem se tak vybavily události, které se odehrávaly zhruba před rokem. Chtějí podat "odtrženým" pomocnou ruku, neboť se do jejich pocitů umějí vcítit. Spolupráce Joomla - Mambo již  byla zahájena. Souběžně s dnes vydanou verzí Joomly 1.0.10 byly také vydány záplaty pro Mambo. Jenže uživatelé Mamba se o nich nedozvědí. Mambo Communities záměrně bojkotují server www.mamboguru.com, kde záplata na Mambo vznikla.

Tento článek chce říct několik zásadních věcí :

  • kdo se před rokem přiklonil k Mambu má nyní výtečnou možnost vše si ještě jednou a řádně promyslet
  • tomu, kdo se rozhodne používat Joomlu, se určitě dostane plné podpory Joomla! komunity
Jak to vše dopadne se ještě uvidí. Schválně jsem si nechal 2 měsíce k dobru, aby bylo vidět, co se bude dít. Myslím si, že některé kroky se opravdu mohou vysvětlovat velmi problematicky. Naopak to vrhá špatné světlo na komunitu jako takovou, protože bez ní by Mambo nebylo tím, čím je.

 

Pokud se budete chtít v diskuzi ke sledu událostí vyjádřit můžete, mějte ovšem na paměti, že my jsme portál zabývající se dnes již úplně jiným produktem a to, že zde vyšel tento článek je jenom z toho důvodu, že i my občas zabloudíme na stránky svého předka a studujeme, co je nového.  Svůj názor na Mambo jsme jednoznačně vyjádřili a je jasné, že uživatelů Joomly se tento spor netýká. Možná jen tak, že se základna jejích uživatelů rozšíří. A my chceme podporovat tento produkt a chceme být ti nejlepší...

Sváťa

 Já jen dodám, že záplaty pro Mambo jsou ke stažení na Mamboforge.net. Datumem zveřejnění bych si ale tolik jist nebyl.

HonzaG