Přihlásit se

Pro všechny, kteří se nemohli dostavit na sobotní Joomla! Sraz, píši pár řádků o akci a přidávám sestříhaná videa z uskutečněných přednášek. Dovolil jsem si také v úvodu článku napsat osobní výzvu všem návštěvníkům Joomla portálu (Joomla! uživatelům v ČR a SR).

Komunita se formuje aneb mohu také nějak pomoci?

Druhý uskutečněný sraz v jednom roce dokazuje, že kde je vůle, tam je i cesta…cesta jít kupředu. „Jsem rád, že jsme se sešli v tomto roce již podruhé, jak jsme si slíbili v květnu!“ Přivítal jsem přítomné na začátku setkání. Bylo nás oproti květnu sice méně, ale věřím, že se to postupně zlepší, protože jako komunita máme vskutku co nabídnout. A čím více nás bude aktivních, tím lepší budeme mít výsledky – více informací o Joomla!, více překladů, rychlejší zpracování potřebných „úkolů“. Činnost v komunitě je zcela dobrovolná, den má stále 24 hodin a je fér a potřeba, aby jasně a nahlas zaznělo, že aktivní členové komunity svůj soukromý čas „berou“ svým rodinám na úkor komunity. Pokud bude tedy v komunitě zapojených více lidí, tento čas se rozmělní a každý pak bude muset ze svého dobrovolně zainvestovat méně času a více mu zbude také pro rodinu, děti, přátelé aj. Tolik na úvod, abych oslovil také ostatní uživatele, jimž hlavou alespoň prolétla myšlenka „Mohu také pomoci?“, popostrčil je, či pomohl jim k rozhodnutí připojit se aktivně do týmu a účastnit se na životě komunity aktivní formou. Dost agitace, nyní k programu srazu…

 

Překládám, překládáš, překládáme

První přednášku si vzal na starosti Dan Škába (alias Bong), jenž přítomné seznámil s tvorbou překladů Joomla! rozšíření do češtiny. K vytvoření překladů je potřeba především čas a trpělivost, dále jakýkoliv textový editor (je jich celá řada, např. PsPad), hodí se také Google translator a selský rozum. Po zhlédnutí přednášky od Bonga věřím, že překlady dokáže udělat každý. České překlady různých rozšíření naleznete na stránce Bongovo.cz.


Překlady v Joomla! - Dan Škába (Bong)

 

Nová verze komunitního webu JoomlaPortal.cz

Z prvního srazu konaného 5. května bylo zadání jasné – mít novou verzi komunitního webu. Ve čtvrtek 25. října se tak i stalo. Nová aktuální verze Joomla!, nové funkce, nové možnosti, otevřené dveře ke spolupráci a podílení se na obsahu JoomlaPortal.cz. V pořadí druhou přednášku o představení nové verze komunitního webu měl František Harašta (alias Linelabcz), který společně s Davidem Zirhutem novou verzi vytvořili. Nezbývá, než se vyjádřit: „Díky, web jde správným směrem!“


Představení nové verze komunitního webu JoomlaPortal.cz - František Harašta

 

Vytvoření šablony pro Joomla! snadno, rychle a zdarma

Po obědě následovala třetí přednáška, kterou si vzal opět Franta. Prezentoval výborný on-line nástroj Linelabox - Joomla! Template Builder, pomocí něhož si můžete „naklikat“ Joomla! šablony dle libosti. Vybírat můžete z mnoha funkcí, modulů a widgetů, které se mají v budoucnu rozšiřovat, nástroj disponuje obrázky z free fotobanky Pixabay. Dovolím si konstatovat, že se jedná o ojedinělý nástroj, o němž v Joomla! komunitě ještě několikrát v budoucnu uslyšíme. Template builder naleznete na webu www.linelab.org.


Tvorba Joomla! šablon, Linelabox - František Harašta

 

E-shop v Joomla! prostřednictvím Phoca Cart

Poslední prezentací, která se vlezla do programu, byl workshop na téma Phoca Cart, vedl ho samotný vývojář tohoto rozšíření Jan Pavelka (alias H13). Honza přítomné postupně seznámil s funkcemi zmíněného e-shop rozšíření pro Joomla!, popsal mj. propracovanost kalkulací cen, POS (pokladna), export, import zboží, možnosti dopravy a plateb ad. Každý, kdo Phoca Cart zná, jistě ví, že Honza udělal kus práce a také on si zaslouží velký dík. Osobně tajně doufám v to, že toto Joomla! rozšíření pro e-shopy bude jednou vlajková loď Joomly v řešení e-shopů… (kéž by se to vyplnilo) Phoca Cart a mnoho dalších rozšíření naleznete na stránce Phoca.cz.


Workshop Phoca Cart - Jan Pavelka

 

Závěrem...

Po tomto workshopu následovala diskuze/obecná rozprava. Přednášky na téma Domény, jejich bezpečnost a GDPR komplikace - Jan Guziur (HonzaG) a Rozdíl mezi logickou a menu strukturou webu, tvoření SEF URL - Petr Coufal (Cufe) budou buď zpracovány v článcích zde na Joomlaportálu nebo budou prezentovány na příštím sraze. Těším se na vaše komentáře a v příštím roce opět na setkání s ostatními členy naší komunity, které by se mělo uskutečnit na jaře!

Petr Coufal